تنیس فا

نمای نزدیک ویمبلدون ۲۰۱۹؛ شماره ۱: رافائل نادال – نیک کیریوس

0

تنیس‌فا: گزارش بازی رافائل نادال و نیک کیریوس در دور دوم گرنداسلم ویمبلدون ۲۰۱۹ که با برتری ۳-۱ ماتادور به پایان رسید.

گیم‌های کلیدی ست اول

گیم دوم: نادال سرویس حریف جوان خود را شکست. بکهند او بسیار خوب و بُرنده به نظر می‌رسد. تاکتیک استفاده از دراپ‌شات، یک بار کیریوس را در این گیم نجات داد، اما تنیس‌باز بنام اسپانیایی بار دوم دست او را خواند و با حضور به‌موقع در نزدیک تور و یک ضربه لاب موثر، کار را تمام کرد (۲-۰ نادال).
گیم نهم: کیریوس در این گیم، ریترن‌های بهتری انجام داد و تهاجمی‌تر بازی کرد؛ اما ریترن کوتاه او در امتیاز ۳۰-۳۰ کار را برایش سخت کرد و نادال با استفاده از تجربه‌اش، بدون دردسر ست نخست را با برتری به پایان برد (۶-۳ نادال).

نادال خصوصاً در گیم‌های سرویس خود بسیار هجومی بازی کرد و با کوتاه‌کردن رالی‌ها اجازه نداد تا کیریوس بر بازی مسلط شود. ماتادور با فرستادن ضرباتش به گوشه‌های انتهایی زمین، تمرکز حریف استرالیایی خود را بهم زد و توانست با شروعی مقتدرانه در این ست، زهرچشم خوبی از او بگیرد. کیریوس به نسبت شروع متزلزل‌اش در این ست، پایان بهتر و امیدوارکننده‌تری داشت.
عملکرد سلطان خاک در بخش سرویس نیز قابل توجه بود. او تنها ۱ امتیاز را بر روی سرویس اول خود از دست داد و نشان داد کیریوس کار سختی برای شکستن سرویسش در بازی امروز دارد.

گیم‌های کلیدی ست دوم

گیم دوم: کیریوس ریترن‌های عمیق‌تری را در این گیم اعمال کرد و توانست با ضرباتش از هر دو بال -خصوصا فورهند- چپ و راست زمین نادال را یک‌درمیان نشانه بگیرد و نهایتاً در یک رالی زیبا سرویس حریف سرسخت خود را شکست (۲-۰ کیریوس).
گیم سوم: نادال با ضربات عمیق خود و اعمال فشار روی فورهند حریف، صاحب ۲ بریک‌پوینت شد. در این ۲ امتیاز، شجاعت کیریوس با اشتباه نادال در لب تور توأم گردید و فرصت‌ها از دست رفت. جوان پرحاشیه استرالیایی که پس از نجات سرویس خود روحیه خوبی داشت، با دو سرویس محکم پیروز این گیم شد. (۳-۰ کیریوس)
گیم هفتم: کیریوس بدترین گیم سرویس خود را پشت سر گذاشت و با اشتباهات متوالی و بعضاً کودکانه، بدون کسب امتیاز، بریک شد. ماتادور بار دیگر تجربه خود را در لحظات سخت نشان داد. (۴-۳ کیریوس)
گیم هشتم: نادال که انتظار می‌رفت به بازی برگردد، در این گیم خوب ظاهر نشد. ضربه اسلایس کیریوس و هجوم او به سمت تور، کلید پیروزی‌اش در این گیم بود. بکهند نادال، بهتر از فورهندش به نظر می‌رسد و جوان استرالیایی ضربات خود را با هوش بالایی انتخاب کرد و مجدداً پیش افتاد. او در این گیم به علت اعتراض، یک اخطار از داور دریافت کرد (۵-۳ کیریوس).
گیم نهم: ماتادور پاسخی برای سرویس‌های حریف پرحاشیه خود نداشت و نیک کیریوس ست دوم را با برتری به پایان رساند (۶-۳ کیریوس).

کیریوس در این ست، به جز گیم هفتم، با تمرکز و جدیت بالایی بازی کرد و در مقابل نادال نتوانست عملکرد خوب خود را در بخش سرویس در این ست نیز تکرار کند. خطاهای نادال خصوصاً از سمت فورهند افزایش یافت و جوان استرالیایی هم از فرصت‌های خود در این ست، نهایت استفاده را برد. استفاده از حرکات نمایشی و سرویس از زیر و البته اعتراض‌های گاه و بیگاه نیک کیریوس در این ست، بر حاشیه‌های این بازی جنجالی افزود.

برای دنبال کردن اخبار لحظه‌ای رقابت‌های ویمبلدون و تماشای خلاصه مسابقات و هم‌چنین اطلاع از کانال‌های پخش‌کننده گرند اسلم ویمبلدون در کانال تنیسفا عضو شوید

گیم‌های کلیدی ست سوم

گیم نهم: در امتیاز ۴۰-۱۵، کیریوس، ضربه محکمی را به سمت بدن نادال که به نزدیک تور آمده می‌زند. ماتادور در امتیاز قبلی در همین شرایط، توپ را به سمت خالی زمین زده بود. این امتیاز حاشیه‌ای ایجاد می‌کند تا نادال مرتکب خطای سرویس شود؛ اما نهایتاً تجربه سلطان خاک بر شیطنت‌های پسر بد تنیس چیره شد تا نادال گیم سرویسش را حفظ کند (۵-۴ نادال). شادی سلطان خاک در پایان این گیم، درواقع پاسخی به نوع بازی کیریوس بود.
تایبریک: شاید مهم‌ترین گیم در این دیدار. نادال در ابتدا، سرویس‌های بهتری زد و در رالی‌ها نیز با فرستادن توپ‌ها به سمت بکهند کیریوس که پرخطاتر بود، به برتری ۴-۱ رسید. در ادامه ماتادور با فورهندهای سهمگین خود، برتری‌اش را به حرفی دیکته کرد و ۶-۳ جلو افتاد. کیریوس هر دو ست‌پوینت روی سرو خود را با سرویس‌های موثرش نجات داد؛ اما نهایتاً این نادال بود که توانست با ارائه یک بازی تهاجمی و با یک ضربه فورهند برنده، این ست تعیین‌کننده را از آن خود کند. خوشحالی بسیار سلطان خاک، تاییدکننده‌ این نکته بود.

در این ست بازی در مجموع برابر بود و می‌توان گفت تجربه ماتادور بر جوانی و جوش‌وخروش پسر بد تنیس، غلبه کرد. عملکرد دو بازیکن در بخش سرویس در این ست، بسیار بهتر از بخش ریترن بود و اکثر گیم‌ها به‌راحتی توسط زننده سرویس حفظ شد.

گیم‌های کلیدی ست چهارم

گیم یازدهم: در امتیاز ۳۰-۳۰، نیک کیریوس با یک سرویس برنده و پس از آن یک فورهند سهمگین پیروز شد تا نادال برای دومین مرتبه پیاپی برای ماندن در ست، سرویس بزند.
گیم دوازدهم: نادال سعی در کوتاه‌کردن امتیازات داشت و با اتکا به سرویس و فورهندش، به‌راحتی گیم را از آن خود کرد.
تایبرک: ضربه اسمش بد نیک کیریوس در همان امتیاز آغازین، برتری را به نادال داد. ماتادور در تمامی امتیازها با فورهند بُرنده خود، حریف استرالیایی را تحت فشار قرار داد. در آن سمت کیریوس در زمینه ریترن کاملاً ناموفق عمل کرد و نادال ۵-۲ پیش افتاد. جوان پرحاشیه استرالیایی یک مینی‌بریک دیگر را هم از دست داد و نهایتاً ماتادور با ضربات عمیق خود توانست پیروز این بازی شود.

این بازی یک آزمون خوب برای رافائل نادال بود که این بازیکن پرافتخار توانست با استفاده از تجربه‌اش آن را پشت سر بگذارد. او نشان داد از آمادگی خوبی برخوردار است و از هر دو بال می‌تواند حریف را تحت فشار قرار دهد. عملکرد ماتادور در بخش سرویس خوب بود، اما اگر وی سودای قهرمانی در سر دارد، باید در زمینه ریترن بهتر عمل کند.

3.7/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید