تنیس فا

معرفی رقابت‌های تنیس گرند اسلم ویمبلدون ۲۰۱۹ + جداول مسابقات

0

تنیسفا: رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون ۲۰۱۹ از تاریخ ۱۰ تا ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۸ در شهر لندن برگزار می‌شود.

رقابت‌های تنیس ویمبلدون، قدیمی‌ترین و به گمان بسیاری مهم‌ترین و باشکوه‌ترین رویداد ورزش تنیس در جهان محسوب می‌شود. این مسابقات هر ساله در اوایل ماه ژوئیه به مدت ۲ هفته در «باشگاه تنیس انگلستان» واقع در محلۀ ویمبلدون در شهر لندن برگزار می‌گردد. رقابت‌های ویمبلدون تنها گرند اسلم از گرند اسلم‌های چهارگانه تنیس است که بر روی زمین‌ چمن بازی می‌شود.

نشان مسابقات تنیس ویمبلدون

تاریخچه

رقابت‌های «ویمبلدون» در فاصلۀ سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۴، «مسابقات قهرمانی جهان زمین چمن» نامیده می‌شد و امروزه با نام‌های «مسابقات قهرمانی ویمبلدون» و «مسابقات قهرمانی باشگاه تنیس انگلستان» شناخته می‌شود.

نخستین دوره از مسابقات تنیس ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ یعنی ۱۴۲ سال پیش برگزار گردید که در آن، اسپنسر گور بریتانیایی با غلبه بر ویلیام مارشال قهرمان شد. این دیدار تنها ۲۰۰ تماشاگر داشت و قیمت بلیت آن یک شیلینگ بود. تورنمنت ویمبلدون در «باشگاه تنیس و کروکت انگلستان» که باشگاهی خصوصی است و فقط اعضا حق استفاده از آن را دارند، برگزار می‌شود. این باشگاه در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است. در ابتدا نام این مجموعه «باشگاه کروکت انگلستان» بود که بعدها با اضافه شدن زمین‌های تنیس، به نام کنونی‌اش تغییر پیدا کرد.

تصویری از اسپنسر گور، اولین قهرمان مسابقات ویمبلدون / Wimbledon museum, London ©

مسابقات ردۀ انفرادی زنان و دونفرۀ مردان از سال ۱۸۸۴ به بازی‌ها اضافه شد. در سال ۱۹۱۳ نیز بخش‌های دونفره مختلط و دونفره زنان به رقابت‌های ویمبلدون افزوده شد تا این گرند اسلم در تمامی رده‌ها برگزار گردد.

نمایی از باشگاه تنیس و کروکت انگلستان در ویمبلدون، منطقه SW19 / www.wimbledon-village.com ©

پس از فرد پری در سال ۱۹۳۶، تنها بازیکن بریتانیایی که توانسته جام قهرمانی را در بخش مردان بالای سر ببرد، اندی ماری، تنیس‌باز اهل اسکاتلند است که در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ موفق به این مهم شد. در بخش انفرادی زنان نیز از سال ۱۹۷۷، هیچ بازیکنی از بریتانیا نتوانسته در این مسابقات به قهرمانی برسد. آنابل کرافت و لورا رابسون اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۴ و ۲۰۰۸ توانستند در رده دختران فاتح این مسابقات شوند.

برای اطلاع از آخرین اخبار، برنامه روزنامه و کانال‌های تلویزیونی پخش‌کننده رقابت‌های ویمبلدون به کانال تلگرامی تنیسفا مراجعه نمایید؛ کلیک کنید

رده‌ها

ویمبلدون در رده‌های زیر برگزار می‌شود:

انفرادی مردان (جدول ۱۲۸ نفره)
انفرادی زنان (جدول ۱۲۸ نفره)
دونفره مردان (جدول ۶۴ نفره)
دونفره زنان (جدول ۶۴ نفره)
دونفره مختلط (جدول ۴۸ نفره)
انفرادی پسران (جدول ۶۴ نفره)
انفرادی دختران (جدول ۶۴ نفره)
دونفره پسران (جدول ۳۲ نفره)
دونفره دختران (جدول ۳۲ نفره)
دونفره مردان (اسطوره‌ها)
دونفره زنان (اسطوره‌ها)
دونفره قهرمانان پیشکسوت
انفرادی مردان با ویلچر
انفرادی زنان با ویلچر
دونفره مردان با ویلچر
دونفره زنان با ویلچر

فرمت برگزاری مسابقات

رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون در بخش‌های انفرادی و دونفره مردان به صورت ۳ ست از ۵ ست و در سایر رده‌ها به صورت ۲ ست از ۳ ست انجام می‌گیرد. ضمن اینکه از امسال، ست پایانی برخلاف دوره‌های گذشته، با سیستم «تای‌بریک» اجرا خواهد شد و هنگامی‌که دو بازیکن در ست پایانی در تعداد گیم‌ها ۱۲-۱۲ مساوی شوند، سیستم تای‌بریک برندۀ مسابقه را مشخص خواهد کرد.

پیش از قانون جدید، ست پایانی بدون تایبریک انجام می‌شد و بازی تا زمانی‌که اختلاف گیم‌ها به عدد ۲ برسد ادامه می‌یافت.

در سال‌های اخیر مسابقه‌های بسیاری در ویمبلدون به دلیل اجرا نشدن سیستم تای‌بریک در ست پایانی به درازا کشیده ‌شد که آخرین آن دیدار کوین اندرسون و جان ایزنر در دورۀ گذشته بود؛ ست پایانی این دیدار به تنهایی ۳ ساعت به طول انجامید و با نتیجه ۲۴-۲۶ به سود اندرسون به پایان رسید. از همین رو، برگزارکنندگان رقابت‌های ویمبلدون با بررسی داده‌‌های آماری در ۲۰ دورۀ گذشته تصمیم گرفتند که قانون جدید را تصویب کنند.

در ۲۰ دورۀ اخیر ویمبلدون، نتیجه ست پایانی در ۱۵ مسابقۀ انفرادی (۱۴ مسابقۀ بخش مردان و ۱ مسابقۀ بخش زنان) از گیم ۲۴ـم (۱۲-۱۲) عبور کرده است. ۵ مسابقۀ خاطره‌انگیز از میان این رقابت‌ها عبارتند از:

 • فینال سال ۲۰۰۹: راجر فدرر – اندی رادیک | ۱۴-۱۶ ۶-۳ ۶-۷ ۶-۷ ۷-۵
 • دور نخست سال ۲۰۱۰: جان ایزنر – نیکولاس ماهوت | ۶۸-۷۰ ۶-۷ ۷-۶ ۶-۳ ۴-۶
 • دور سوم سال ۲۰۱۲: مارین چیلیچ – سم کوئری | ۱۵-۱۷ ۷-۶ ۷-۶ ۴-۶ ۶-۷
 • دور چهارم سال ۲۰۱۷: رافائل نادال – ژیل مولر | ۱۳-۱۵ ۶-۴ ۶-۳ ۴-۶ ۳-۶
 • نیمه‌نهایی سال ۲۰۱۸: کوین اندرسون – جان ایزنر | ۲۴-۲۶ ۴-۶ ۷-۶ ۷-۶ ۶-۷

سیدبندی

در بخش مردان مسابقات ویمبلدون، سیدبندی با روشی متفاوت و با توجه به عملکرد بازیکنان در مسابقات چمن صورت می‌گیرد. در این روش که از سال ۲۰۰۲ مورد استفاده قرار می‌گیرد، امتیازاتی که بازیکنان طی دو ساله گذشته در مسابقات چمن کسب کرده‌اند طبق فرمولی مشخص به امتیازات رنکینگ آن‌ها اضافه می‌گردد تا نفرات برتر بر اساس عملکرد و توانایی‌شان در زمین‌های چمن رتبه‌بندی شوند. این درحالی‌ است که در سایر مسابقات تنیس، رده‌بندی جهانی تنها ملاک سیدبندی است.

فرمول سیدبندی رقابت‌های ویمبلدون به صورت زیر است:

امتیازات بازیکنان در جدول رده‌بندی جهانی به تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ + تمام امتیازاتی که در طول ۱۲ ماه گذشته در مسابقات چمن کسب کرده‌اند + ۷۵ درصد از امتیازات تورنمنت چمنی که در ۱۲ ماه منتهی به ویمبلدون سال گذشته بهترین عملکرد را در آن داشته‌اند.

تورنمنت ویمبلدون تا دو سال قبل در آخرین دوشنبۀ ماه ژوئن، یعنی دو هفته پس از مسابقات کویینز کلاب و هاله‌ی آلمان برگزار می‌شد. اما در سال ۲۰۱۷ تاریخ آغاز این بازی‌ها به ابتدای ماه جولای تغییر یافت. طبق سنت، روز پایانی هفتۀ اول رقابت‌های ویمبلدون موسوم به «یک‌شنبۀ میانی» روز استراحت محسوب می‌شود و هیچ دیداری در این روز انجام نمی‌گیرد. اما بارش باران و فشرده شدن برنامه بازی‌ها در سال‌های ۱۹۹۱، ۱۹۹۷، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۶ مسئولین مسابقات را مجبور به برگزاری بازی در این روز کرد.

از سال ۲۰۱۵ نیز فاصلۀ دو گرند اسلم آزاد فرانسه و ویمبلدون از ۲ هفته به ۳ هفته افزایش پیدا کرد.

در مسابقات ویمبلدون بازیکنان موظف به پوشیدن لباس‌های یک‌دست سفید رنگ هستند. این قانون البته همیشه مورد استقبال بازیکنان نبوده و طی این‌ سال‌ها معترضانی نیز داشته است. در سال ۲۰۱۳، برگزارکنندگان مسابقات راجر فدرر را مجبور کردند که کفش‌های خود را که کفۀ آن به رنگ نارنجی بود، تعویض کند که این موضوع با اعتراض تنیس‌باز سوییسی روبرو شد. طبق قوانین ویمبلدون، استفاده از نوارهای رنگی در لباس (مثلا در حاشیۀ یقه یا آستین) تنها در صورتی مجاز است که پهنای آن از یک سانتی‌متر بیشتر نباشد!

در کنار رنگ سفید، رنگ‌های بنفش و سبز تیره، رنگ‌های سنتی و رسمی مسابقات ویمبلدون هستند.

کفش راجر فدرر که مجبور به تعویض آن شد / GETTY IMAGES ©

باشگاه تنیس انگلستان دارای ۱۸ زمین چمن مختص برگزاری مسابقات و ۲۲ زمین برای تمرین بازیکنان است. این باشگاه هم‌چنین دارای ۸ زمین خاک رس، ۲ زمین آکریلیک و ۵ زمین داخل سالن است.

ورزشگاه مرکزی مسابقات ویمبلدون که ۱۵۰۰۰ صندلی گنجایش دارد از سال ۲۰۰۹ به سقف متحرک مجهز شد تا هنگام بارش باران، روند برگزاری مسابقات با اخلال مواجه نشود. همچنین جایگاه ویژه‌ای به نام «جایگاه سلطنتی» در این استادیوم وجود دارد. تا سال ۲۰۰۳، بازیکنان ملزم به تعظیم در برابر افراد خانواده سلطنتی حاضر در استادیوم بودند. اما از سال ۲۰۰۳، تنیس‌بازها تنها در مواقعی که ملکۀ انگلستان و یا همسرش شاهزادۀ ولز در استادیوم حضور داشته باشد، مجبور به ادای احترام هستند.

زمین شمارۀ یک ویمبلدون نیز با صرف مبلغ ۷۰ میلیون پوند از امسال به سقف متحرک مجهز شده و گنجایش آن با افزایش ۱۰۰۰ صندلی به ۱۲۳۴۵ نفر رسیده است.

نمایی از زمین مرکزی مسابقات ویمبلدون به‌هنگام بسته بودن سقف / GETTY IMAGES ©

نمایی از زمین شمار یک که به‌تازگی بازسازی و به سقف متحرک مجهز شده است / news.sky.com ©

وقتی صحبت از قدمت در تنیس می‌شود، ویمبلدون حرف نخست را می‌زند؛ کمپانی اسلزنجر از سال ۱۹۰۲ تاکنون وظیفۀ تأمین توپ‌های مسابقات را بر عهده داشته که این طولانی‌ترین مدت اسپانسرینگ یک رویداد ورزشی توسط یک شرکت به حساب می‌آید.

توپ‌های اسلزنجر مختص ویمبلدون / heatonsstores.com ©

رکوردها (از زمان حرفه‌ای شدن تنیس در سال ۱۹۶۸)

رکوردهای بخش مردان

 • بیشترین تعداد قهرمانی: راجر فدرر ۸ مرتبه (۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷)
 • بیشترین قهرمانی پیاپی: راجر فدرر و بیورن بورگ هر کدام با ۵ قهرمانی متوالی (فدرر: ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و بورگ: ۱۹۷۶، ۱۹۷۷، ۱۹۷۸، ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰)
 • بیشترین قهرمانی در بخش دونفره: تاد وودبریج (۶ قهرمانی به همراه مارک وودفورد و ۳ قهرمانی با یوناس بیورکمن)
 • بیشترین قهرمانی پیاپی در بخش دونفره: تاد وودبریج و مارک وودفورد با ۵ قهرمانی متوالی (۱۹۹۳، ۱۹۹۴، ۱۹۹۵، ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷)
 • جوان‌ترین قهرمان: بوریس بکر با با ۱۷ سال و ۲۲۷ روز در سال ۱۹۸۵
 • مسن‌ترین قهرمان: راجر فدرر در سال ۲۰۱۷ با ۳۵ سال و ۱۱ ماه
 • طولانی‌ترین فینال از لحاظ تعداد گیم: سال ۲۰۰۹ بین راجر فدرر و اندی رادیک (۷۷ گیم)
 • طولانی‌ترین فینال از لحاظ زمان: سال ۲۰۰۸ بین راجر فدرر و رافائل نادال با ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه
 • بیشترین تعداد پیروزی در بخش انفرادی: راجر فدرر با ۹۵ پیروزی از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹)

رکوردهای بخش زنان

 • بیشترین تعداد قهرمانی زنان: مارتینا ناوراتیلووا ۹ مرتبه (۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ و ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰)
 • بیشترین قهرمانی پیاپی: مارتینا ناوراتیلووا با ۶ قهرمانی متوالی (۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۸۴، ۱۹۸۵، ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷)
 • بیشترین قهرمانی در بخش دونفره: مارتینا ناوراتیلووا با ۷ قهرمانی (۱۹۷۶ به همراه کریس اورت، ۱۹۷۹ به همراه بیلی جین کینگ و قهرمانی به همراه پم شریور در سال‌های ۱۹۸۱، ۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۸۴ و ۱۹۸۶)
 • بیشترین قهرمانی پیاپی در بخش دونفره: مارتینا ناوراتیلووا و پم شریور در سال‌های ۱۹۸۱, ۱۹۸۲, ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ – ناتاشا زوروا در سال‌های ۱۹۹۱، ۱۹۹۲، ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴)
 • بیشترین تعداد پیروزی در بخش انفرادی: مارتینا ناوراتیلووا با ۱۲۰ پیروزی در سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۰۴)
 • طولانی‌ترین فینال از لحاظ زمان: وینس ویلیامز و لیندزی دونپورت در سال ۲۰۰۵ با ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه

طولانی‌ترین مسابقه: سال ۲۰۱۰ بین جان ایزنر (آمریکا) و نیکولاس ماهوت (فرانسه). این مسابقه ۱۱ ساعت و ۵ دقیقه (در طی سه روز) طول کشید و ایزنر در ست پنجم با نتیجه ۶۸-۷۰ پیروز شد. ست پایانی این مسابقه به‌تنهایی ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه به طول انجامید.

جان ایزنر و نیکولاس ماهوت؛ خاطره‌بازی با طولانی‌ترین مسابقه‌ تاریخ

مدافعان عنوان قهرمانی در بخش انفرادی

در سال ۲۰۱۸، نواک جوکوویچ با پیروزی برابر کوین اندرسون، برای چهارمین بار جام قهرمانی مسابقات ویمبلدون را بالای سر برد. در بخش زنان نیز انجلیک کربر با غلبه بر سرینا ویلیامز، سومین عنوان گرند اسلم خود را کسب کرد.

نواک جوکوویچ، قهرمان ویمبلدون ۲۰۱۸ در بخش انفرادی مردان / AFP ©

ویمبلدون ۲۰۱۹

 ۱۳۳ـمین دوره از مسابقات گرند اسلم ویمبلدون از تاریخ ۱ تا ۱۴ ماه ژوئیه ۲۰۱۹ در شهر لندن برگزار می‌شود.

نواک جوکوویچ، مدافع عنوان قهرمانی، امسال به عنوان سید شمارۀ یک و بخت اول قهرمانی در مسابقات حاضر است. تنیس‌باز اهل بلگراد برای کسب پنجمین عنوان خود در سومین گرند اسلم سال تلاش خواهد کرد. راجر فدرر، رکورددار قهرمانی ویمبلدون نیز امسال گرچه رتبۀ سوم جدول رده‌بندی را در اختیار دارد، اما به عنوان سید شمارۀ ۲ در این تورنمنت شرکت خواهد کرد. وی به‌دنبال نهمین قهرمانی خود در این گرند اسلم است. پس از فدرر، رقیب دیرینه‌اش رافائل نادال سید شمارۀ ۳ مسابقات است. ماتادور که بیش از ۱۰ سال از آخرین قهرمانی‌اش در ویمبلدون می‌گذرد، به دنبال فتح دوگانۀ رولان‌گاروس-ویمبلدون است. پس از نادال نیز کوین اندرسون نایب‌قهرمان دورۀ گذشته سید شمارۀ ۴ به حساب می‌آید.

اندی ماری بریتانیایی که هفتۀ گذشته به همراه فلیسیانو لوپز با قهرمانی در مسابقات کوئینز کلاب لندن به میادین بازگشت، قصد دارد با پیر-اوگ اربر فرانسوی در رقابت‌های بخش دونفره شرکت کند. او هم‌چنین قصد دارد در رقابت‌های بخش دونفرۀ مختلط نیز شرکت کند اما تا این لحظه هم‌تیمی وی مشخص نشده است.

نکتۀ جالب توجه آن‌که طی ۱۶ سال اخیر قهرمانی ویمبلدون همواره بین راجر فدرر، رافائل نادال، نواک جوکوویچ و اندی ماری که از آن‌ها با عنوان «Big 4» یاد می‌شود، تقسیم شده و کسی خارج از این جمع موفق به بالا بردن جام زرین ویمبلدون نشده است.

در بخش زنان، اشلی بارتی که هفتۀ گذشته با قهرمانی در مسابقات برمینگام برای نخستین بار به صدر جدول رده‌بندی رسید، در رقابت‌های این دوره سید شمارۀ یک و بخت اول قهرمانی به شمار می‌آید. تنیس‌باز استرالیایی که امسال جام رقابت‌های گرند اسلم رولان گاروس را بالای سر برد، به‌دنبال دومین عنوان گرند اسلم خود است. پس از بارتی، نائومی اوساکا، کارولینا پلیشکووا و کی‌کی برتنس به ترتیب سیدهای دوم تا چهارم مسابقات محسوب می‌شوند. انجلیک کربر مدافع عنوان قهرمانی نیز در این گرند اسلم سید پنجم است.

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی

مجموع میزان جوایز نقدی مسابقات ویمبلدون امسال به ۳۸,۰۰۰,۰۰۰ پوند رسیده است.

دور /رده اول دوم سوم  چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی £۴۵,۰۰۰ £۷۲,۰۰۰ £۱۱۱,۰۰۰ £۱۷۶,۰۰۰ £۲۹۴,۰۰۰ £۵۸۸,۰۰۰ £۱,۱۷۵,۰۰۰ £۲,۳۵۰,۰۰۰
دونفره £۱۲,۰۰۰ £۱۹,۰۰۰ £۳۲,۰۰۰ £۶۷,۰۰۰ £۱۳۵,۰۰۰ £۲۷۰,۰۰۰ £۵۴۰,۰۰۰
دونفره مختلط £۱,۷۵۰ £۳,۵۰۰ £۷,۰۰۰ £۱۴,۵۰۰ £۲۹,۰۰۰ £۵۸,۰۰۰ £۱۱۶,۰۰۰
دور / رده اول دوم  سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

جداول مسابقات تنیس ویمبلدون ۲۰۱۸

انفرادی مردان

انفرادی زنان

دونفره مردان

دونفره زنان

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید