تنیس فا

پیش‌نگاهی به فینال رولان گاروس ۲۰۱۹؛ جدال پادشاه و شاهزاده خاک بر سر تاج و تخت

0

رافائل نادال و دومینیک تیم روز یک‌شنبه ۱۹ خرداد ماه از ساعت ۱۷:۳۰ به وقت ایران در فینال مسابقات تنیس آزاد گرند اسلم رولان گاروس به مصاف هم می‌روند.

تنیسفا – مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد فرانسه پس از دو هفته رقابت جذاب و تماشایی میان برترین تنیس‌بازان جهان سرانجام به روز پایانی خود رسید و رافائل نادال و دومینیک تیم هم‌چون سال گذشته حریف یک‌دیگر در فینال این رقابت‌ها شدند.

رافائل نادال امروز در فیلیپ شاتریه به دنبال دوازدهمین رولان گاروس و هجدهمین گرند اسلم خود است و در مقابل دومینیک تیم برای فتح نخستین گرند اسلم خود تلاش می‌کند.

نادال، قهرمان ۱۱ دورۀ مسابقات، مسیر نسبتاً آسانی را تا فینال طی کرده و با واگذاری تنها یک ست به دیدار پایانی رسیده است. او در نیمه‌نهایی به رغم شرایط نامناسب جوی رقیب قدیمی‌اش راجر فدرر را در سه ست مغلوب کرد تا با اعتماد به نفس بیشتری راهی فینال شود. دومینیک تیم نیز تا قبل از مرحلۀ نیمه‌نهایی مسیر نسبتاً راحتی را پیمود، اما در این مرحله به سد نواک جوکوویچ خورد و برای رسیدن به فینال مجبور شد در پنج ست و در طی دور روز بجگند.

بازیکن ۲۵ سالۀ اتریشی امروز برای رسیدن به ‌اولین گرند اسلم خود با چالش دشواری روبه‌رو است؛ او باید از سد بازیکنی عبور کند که تابه‌حال هرگز طعم شکست را در فینال رولان گاروس طعم نچشیده و رکورد باورنکردنی ۹۲ پیروزی در مقابل تنها ۲ شکست را در خاک پاریس از خود به جای گذاشته است. تیم البته تجربۀ فینال سال گذشته را دارد و نایب‌قهرمانی چیزی نیست که امسال نیز او را راضی کند: «بازی مقابل رافا در فیلیپ شاتریه، یکی از دشوارترین چالش‌ها در ورزش است. برای شکست او مهم‌ترین مسئله این است که به پیروزی باور داشته باشی و با این ذهنیت وارد مسابقه شوی. پیروزی در این مسابقه رویای من است.»

راه‌های تماشای فینال رولان گاروس ۲۰۱۹

دیدار پیش رو ۱۳ـمین مصاف این بازیکن ۲۵ ساله با نادال ۳۳ ساله خواهد بود. نادال در مصاف‌های قبلی ۸ بار پیروز شده و ۴ بار میدان را به حریف جوانش واگذار کرده است. تیم در چهار سال اخیر تنها بازیکنی بوده که توانسته هر سال نادال را در خاک شکست دهد. آخرین پیروزی او برابر نادال چند هفته پیش در مسابقات آزاد بارسلونا رقم خورد که بازیکن اتریشی در ۲ ست به برتری رسید.

اما در پاریس داستان کاملاً متفاوت است؛ تنیس‌باز اسپانیایی هر سه مسابقۀ قبلی خود برابر تیم در رولان گاروس (شامل فینال سال گذشته) را بدون واگذاری ست برده است. اما این برتری مطلق‌ باعث نشده که او حریفش در مسابقه امروز را دست کم بگیرد: «در فینالی مثل این، حریف همیشه سطح بالایی دارد. این قانون ورزش است. من به خودم باور دارم، اگر بتوانم در این مسابقه مثل بازی‌های قبل بازی خوبی ارائه بدهم شانس پیروزی خواهم داشت، اما اگر نتوانم برنامۀ مورد نظر را در زمین اجرا کنم، شرایط پیچیده خواهد شد. این یک مسابقه است و هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد.»

نادال در طول دو هفتۀ مسابقات روی‌هم‌رفته ۱۳ ساعت و ۲۴ دقیقه را در زمین سپری کرده و حریف جوانش ۱۵ ساعت و ۲۵ دقیقه در زمین بوده است. تیم به دلیل این‌که دیدارش برابر جوکوویچ در طی دو روز انجام شد، نسبت به نادال یک روز هم کمتر استراحت کرده و این موضوعی است که می‌تواند بازی امروز را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال تنیس‌باز اتریشی خودش چنین فکر نمی‌کند: «من در شرایط خوبی قرار دارم. بدنم از مسابقه با نواک پر از آدرنالین است و در فینال خسته نخواهم بود. خستگی برای بعد از تورنمنت است. در فینال هر چه در توان دارم را در زمین خواهم گذاشت.»

تیم در کنار جوکوویچ تنها بازیکنی است که توانسته بیش از ۳ بار نادال را در زمین‌های خاک رس شکست دهد. تبحر و مهارت این بازیکن اتریشی در بازی روی خاک باعث شده خیلی‌ها از او به عنوان «شاهزادۀ زمین‌های خاک رس» و جانشین نادال نام ببرند. اما اگر او واقعاً می‌خواهد که با این لقب شناخته شود، امروز باید پادشاه خاک را در قلمرویش از تخت پایین بکشد.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید