تنیس فا

۱۰ نکته درباره نبرد فدرر و نادال در نیمه‌نهایی رولان گاروس ۲۰۱۹ که باید بدانید

0

رویای هواداران تنیس برای تماشای یک «فدال» دیگر بعد از مدت‌ها به واقعیت تبدیل شد.

تنیسفا – روز سه‌شنبه راجر فدرر و رافائل نادال موفق شدند با غلبه بر حریفان خود در مرحله یک‌چهارم پایانی رولان گاروس، نبردی جذاب را در نیمه‌نهایی رقم بزنند.

در ادامه ۱۰ نکته از نکات مهمی را که باید دربارۀ این مصاف حساس و هیجان‌انگیز بدانید مرور می‌کنیم.

۱. فدرر ۵ مصاف اخیر خود مقابل نادال را برده

استاد سوئیسی پس از شکست مقابل نادال در نیمه‌نهایی آزاد استرالیا ۲۰۱۴، دیگر به رقیب اسپانیایی نباخته و هر پنج مصاف اخیرشان را برده است. این ۵ مسابقه بر روی زمین هارد انجام شده‌اند.

۲. نادال هرگز در رولان گاروس به فدرر نباخته

نادال و فدرر تاکنون پنج بار در پاریس دیدار کرده‌اند که نادال هر پنج بار فاتح میدان بوده است. مصاف اول در مرحله نیمه‌نهایی سال ۲۰۰۵ رقم خورد و سایر دیدارها در فینال سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱. سال ۲۰۰۸ ماتادور توانست با یک پیروزی قاطع (۰-۶ ۳-۶ ۱-۶) حریف نام‌دارش رو مغلوب کند.

۳. نادال هرگز در نیمه‌نهایی و یا فینال رولان گاروس طعم شکست را نچشیده

بازیکن اسپانیایی هر بار که در پاریس از مرحله یک‌چهارم پایانی به سلامت عبور کرده، در نهایت قهرمان مسابقات شده است. رکورد او در نیمه‌نهایی رولان گاروس ۱۱-۰ است درحالی که این آمار برای فدرر ۵-۲ است.

۴. فدرر ۳۱ گیم‌سرویس اخیر خود برابر نادال را از دست نداده

آخرین باری که نادال توانسته گیم سرویس فدرر را بشکند به حدود دو سال‌ونیم قبل و فینال آزاد استرالیا ۲۰۱۷ باز می‌گردد. او در ست پنجم این دیدار ۳-۱ پیش افتاد ولی در نهایت بازی را واگذار کرد.

فدرر در دیدار آخرش مقابل نادال (شانگهای ۲۰۱۷) حتی در معرض شکسته شدن سرویس‌اش هم قرار نگرفت و هر ۹ گیم سرویس خود را به راحتی برد.

راه‌های تماشای مسابقه فدرر و نادال

۵. نادال می‌خواهد اولین بازیکنی باشد که فدرر را ۱۰ بار در گرند اسلم‌ها شکست می‌دهد

نادال در مسابقات گرند اسلم ۹-۳ از همتای سوئیسی خود پیش است و می‌خواهد به اولین کسی تبدیل شود که او را ۱۰ بار در میادین بزرگ شکست می‌دهد. جوکوویچ تنها بازیکن دیگری است که توانسته ۹ بار فدرر را در گرند اسلم‌ها شکست دهد.

۶. فدرر و نادال به ترتیب به دنبال رسیدن به ۳۱ـمین و ۲۶ـمین فینال گرنداسلم خود هستند

این دو اسطوره همین حالا هم بیش از هر بازیکن دیگری در تاریخ تنیس به فینال مسابقات گرند اسلم رسیده‌اند. جوکوویچ نیز که امسال در پاریس برای صعود به ۲۵ـمین فینالش در گرنداسلم‌ها تلاش می‌کند با فاصله کمی از نادال در جایگاه سوم قرار دارد.

۷. هر دو بازیکن آمار درخشانی در نیمه‌نهایی گرنداسلم‌ها ثبت کرده‌اند

فدرر در نیمه‌نهایی مسابقات گرند اسلم ۳۰ پیروزی به دست آورده و ۱۳ مرتبه شکست خورده و نادال هم ۲۵ پیروزی کسب کرده و تنها ۵ شکست متحمل شده است که این آمار، عملکرد درخشان این دو را در مقاطع پایانی مسابقات بزرگ نشان می‌دهد.

خرید راکت تنیس راجر فدرر

خرید راکت تنیس رافائل نادال

۸. برنده این مسابقه رتبه دوم رده‌بندی را از آن خود خواهد کرد

بازیکن پیروز این میدان، فارغ از نتیجه‌ای که در فینال کسب کند، در رده‌بندی جدید در جایگاه دوم خواهد ایستاد و بازیکن بازنده در ردۀ سوم.

۹. فدرر در صورت پیروزی در آستانه ثبت یک رکورد تاریخی قرار می‌گیرد

اگر فدرر روز جمعه از سد نادال عبور کند و در فینال هم به پیروزی برسد، به اولین بازیکنی در دوران تنیس حرفه‌ای (سومین در تاریخ پس از روی امرسون و راد لیور) تبدیل خواهد شد که در هر یک از مسابقات چهارگانه گرند اسلم حداقل دو بار قهرمان شده است. جوکوویچ هم در این مسابقات در موقعیت مشابهی قرار دارد و برای کسب این دستاورد تاریخی تلاش می‌‌کند.

۱۰. نادال در صورت پیروزی در آستانه ثبت یک رکورد تاریخی قرار می‌گیرد

در تاریخ مسابقات تنیس هیج بازیکن مرد یا زنی نتوانسته است که در یک گرند اسلم ۱۲ بار قهرمان شود. نادال در صورت شکست فدرر در نیمه‌نهایی و پیروزی در فینال، می‌تواند از رکورد مشترکش با مارگارت کورت، تنیس‌باز زن استرالیایی که ۱۱ بار قهرمان اوپن استرالیا شده، عبور ‌کند.

منبع: Tennis.com

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید