تنیس فا

تنیس رولان گاروس ۲۰۱۹؛ معرفی دومین گرند اسلم سال + جداول مسابقات

3

تنیسفا: مسابقات تنیس آزاد فرانسه ۲۰۱۹ از روز یک‌شنبه ۵ خرداد ماه ۱۳۹۸ به مدت دو هفته در شهر پاریس برگزار می‌شود. بازگشت راجر فدرر به پایتخت فرانسه و آمادگی بالای مدعیان اصلی کسب جام، رقابت‌های این دوره را از حساسیت و جذابیت بیشتری برخوردار کرده است.

رقابت‌های آزاد فرانسه، دومین «گرند اسلم» از گرند اسلم‌های چهارگانه، هر ساله در بهار در شهر پاریس برگزار می‌گردد. این مسابقات نقطۀ اوج رقابت‌های فصل خاک تنیس به حساب می‌آید. این تورنمنت به افتخار «رولان گاروس»، خلبان جوان فرانسوی که در جریان جنگ جهانی اول جان خود را از دست داد، با نام رولان گاروس نیز شناخته می‌شود.

رولان گاروس، خلبان مشهور فرانسوی / AFP ©

نشان مسابقات رولند گروس

تاریخچه

تنیس اوپن فرانسه قدمتی ۱۲۸ ساله دارد (از سال ۱۸۹۱) و در ابتدا فقط بازیکنان باشگاه‌های فرانسوی قادر به رقابت در آن بودند. در اولین دوره، یک بریتانیایی مقیم فرانسه توانست عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را به خود اختصاص دهد. بخش انفرادی زنان رولان گاروس برای نخستین‌بار در سال ۱۸۹۷ برگزار گردید و ردۀ دونفره مختلط و دونفره زنان نیز به ترتیب در سال‌های ۱۹۰۲ و ۱۹۰۷ به رقابت‌ها اضافه شد. رولان گاروس به همین منوال تا سال ۱۹۲۴ ادامه یافت تا اینکه در سال ۱۹۲۵، درهای رقابت‌های قهرمانی فرانسه به روی بازیکنان آماتور بین‌المللی نیز گشوده شد و این تورنمنت از سوی فدراسیون جهانی تنیس به یکی از مسابقات بزرگ سال تبدیل شد.

تا سال ۱۹۲۷، رقابت‌های رولان گاروس در مناطق مختلف فرانسه برگزار ‌شد اما از سال ۱۹۲۸ تا به امروز، «ورزشگاه رولان گاروس» در شهر پاریس، میزبانی این مسابقات را به عهده داشته است. در جریان جنگ جهانی دوم و از سال ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵ این تورنمنت بدون آن‌که از سوی فدراسیون تنیس فرانسه به رسمیت شناخته شود، انجام می‌گرفت.

مجموعه رولند گروس در شهر پاریس

مجموعه رولان گاروس ۸/۵ هکتار مساحت دارد و ۲۰ زمین تنیس را در خود جای داده است. ۳ زمین بزرگ این مجموعه عبارتند از:

 1. استادیوم فیلیپ شاتریه با ۱۵۲۲۵ صندلی گنجایش
 2. استادیوم سوزان لنگلن با ۱۰۰۶۸ صندلی گنجایش
 3. استادیوم سیمون متیو با ۵۰۰۰ صندلی گنجایش

 استادیوم «سیمون متیو» امسال به مجموعه رولان گاروس اضافه شده است. این استادیوم که چهار طرف آن با گل‌خانه‌های شیشه‌ای و فضای سبز احاطه شده به افتخار قهرمان سابق آزاد فرانسه سیمون متیو نام‌گذاری گردیده است.

استادیوم سیمون متیو، سومین ورزشگاه مسابقات / Twitter.com/@rolandgarros ©

نمایی از استادیوم مرکزی تورنمنت رولند گروس با نام فیلیپ شاتریه / Getty Images ©

مسابقات فرنچ اوپن در حال حاضر تنها گرند اسلمی است که استادیوم‌های آن فاقد سقف متحرک و نورافکن می‌باشد. مسئله‌ای که روند برگزاری بازی‌ها را به هنگام بارندگی و تاریکی هوا دچار مشکلات جدی می‌کند. از این رو توسعه و نوسازی محل برگزاری رقابت‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولین فدراسیون تنیس فرانسه در سال‌های اخیر بوده است؛ تاجایی‌که مدتی پیش حتی صحبت از انتقال این مسابقات به یک مجموعه کاملاً جدید در خارج از شهر نیز به میان آمد. اما در سال ۲۰۱۱ نهایتاً تصمیم به توسعه مکان کنونی گرفته شد و در همین راستا پس از پایان رقابت‌های سال ۲۰۱۸، بخش‌های زیادی از استادیوم «فیلیپ شاتریه» تخریب و با صرف هزینۀ ۱۵۰ میلیون یورو بازسازی شد. ورزشگاه فیلیپ شاتریه قرار است در سال ۲۰۲۰ به سقف متحرک و در سال ۲۰۲۱ به نورافکن مجهز گردد تا امکان برگزاری بازی‌ها در شب نیز فراهم شود.

نمایی کامپیوتری از مجموعه رولند گروس (به همراه سقف متحرک ورزشگاه فیلیپ شاتریه) / rolandgarros.com ©

نمایی از ورزشگاه فیلیپ شاتریه در حال بازسازی / FFT ©

برای اطلاع از برنامه روزانه، کانال‌های پوشش‌دهنده، نتایج لحظه‌به‌لحظه، اخبار و ویدیوهای مسابقات رولند گروس به کانال تلگرام تنیسفا ملحق شوید

شرایط زمین‌های خاک در رولند گروس

رولند گروس یکی از دشوارترین تورنمنت‌های تنیس است که قهرمانی در آن آمادگی بدنی بالایی می‌طلبد. قهرمان این مسابقات باید بتواند بر روی زمین‌های کندِ خاک رُس، در هفت مسابقۀ سه ست از پنج ست، به پیروزی دست یابد. ست آخر نیز بدون «تایبریک» است و بازی تا زمانی که اختلاف گیم‌ها (بعد از ۶-۶ در ست پایانی) به عدد ۲ برسد، ادامه می‌یابد؛ در حال حاضر اوپن فرانسه تنها گرند اسلمی است که با این شیوه برگزار می‌شود.

سرعت حرکت توپ در زمین خاک رس، در مقایسه با انواع دیگر زمین (هارد و چمن) کمتر است و توپ پس از برخورد با سطح زمین ارتفاع بیشتری می‌گیرد. از همین رو، تنیس‌بازانی که با سبک هجومی بازی می‌کنند (مانند بازیکنانی که از سبک «سرو و والی» بهره می‌برند) عموماً توفیق چندانی در زمین‌های خاک رس به دست نمی‌آورند؛ به عنوان مثال، پیت سمپراس، اسطورۀ آمریکایی دنیای تنیس و دارندۀ ۱۴ عنوان قهرمانی گرند اسلم که به داشتن سرویس‌های قدرتمند شهره بود، هیچ‌گاه نتوانست در مسابقات رولند گروس به قهرمانی برسد و یا حتی به دیدار پایانی راه یابد. بهترین عملکرد «پیستول پیت» در گرند اسلم خاک در سال ۱۹۹۶ به دست آمد که او به مرحله نیمه‌پایانی صعود کرد.

از دیگر بازیکنانی که به رغم یدک کشیدن چندین عنوان گرند اسلم، هرگز موفق به قهرمانی در رقابت‌های آزاد فرانسه نشدند می‌توان به جان مک‌انرو، فرانک سجمن، جان نیوکمب، وینس ویلیامز، استفان ادبرگ و جیمی کانرز اشاره کرد. ادبرگ و مک‌انرو هر کدام تنها یک بار به فینال رولند گروس راه یافتند که هر دو در ۵ ست مغلوب شدند.

در مقابل، بازیکنانی که از استقامت و قدرت بدنی بالا و مهارت‌های دفاعی خوبی برخوردار هستند در رولان گاروس عملکرد بهتری دارند؛ به عنوان نمونه، رافائل نادال اسپانیایی، ۱۱ عنوان از ۱۷ عنوان گرند اسلم خود را در مسابقات رولند گروس به دست آورده است. بیورن بورگ، ایوان لندل، متس ویلاندر، جاستین هنین و کریس اورت نیز از دیگر قهرمانان مسابقات آزاد فرانسه به شمار می‌روند.

فتح دو گانه‌ رولان گاروس-ویمبلدون؛ دشوار‌ترین آزمون در دنیای تنیس

فتح دو‌گانۀ رولند گروس-ویمبلدون (قهرمانی در این دو تورنمنت در طول یک فصل) که بیورن بورگ ۳ مرتبه در سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰ موفق به انجام آن شد، از سوی بسیاری به عنوان سخت‌ترین دوگانه‌ی تاریخ تنیس شناخته می‌شود.

 از سال ۱۹۶۸ که تنیس به صورت حرفه‌ای درآمد، تنها ۷ تنیس‌باز مرد قهرمانی در هر دو گرند اسلم‌ رولند گروس و ویمبلدون را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند که عبارتند از: راد لیور، جان کودش، بیورن بورگ، آندره آغاسی، رافائل نادال، نواک جوکوویچ و راجر فدرر.

رکوردها (پس از دوران حرفه‌ای شدن تنیس)

رافائل نادال، سلطان زمین‌های خاک رس، با ۱۱ قهرمانی رکورددار عنوان قهرمانی در رده انفرادی مردان است. در بخش انفرادی زنان نیز کریس اورت، تنیس‌باز بازنشسته آمریکایی با ۷ عنوان رکورددار بیشترین تعداد قهرمانی می‌باشد.

بخش انفرادی مردان:

 • بیشترین تعداد قهرمانی: رافائل نادال با ۱۱ قهرمانی در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴, ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸
 • بیشترین تعداد قهرمانی پیاپی: رافائل نادال با ۵ قهرمانی از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴
 • جوان‌ترین قهرمان: مایکل چانگ در سال ۱۹۸۹ با ۱۷ سال و ۳ ماه سن
 • مسن‌ترین قهرمان: آندرس گیمنو در سال ۱۹۷۲ با ۳۴ سال و ۱۰ ماه سن
 • تنیس‌بازانی که بدون از دست دادن ست قهرمان شدند: ایلیه ناستاسه، بیورن بورگ و رافائل نادال
 • طولانی‌ترین مسابقه: بین پل آنری-متیو و جان ایزنر در دور دوم مسابقات در سال ۲۰۱۲ (۷۶ گیم/ ۱۸-۱۶ در ست پنجم)
 • طولانی‌ترین مسابقه از لحاظ زمانی: بین فابریس سانتورو و آرنو کلمان با ۶ ساعت و ۳۳ دقیقه (۱۴-۱۶ در ست پنجم)
 • طولانی‌ترین دیدار فینال از لحاظ زمانی: بین متس ویلندر و گیرمو ویلاس در سال ۱۹۸۴ با ۴ ساعت و ۴۲ دقیقه
 • بیشترین تعداد پیروزی در مسابقات: رافائل نادال با ۸۶ پیروزی

بخش انفرادی زنان:

 • بیشترین تعداد قهرمانی: کریس اورت با ۷ قهرمانی در سال‌های ۱۹۷۴، ۱۹۷۵، ۱۹۷۹، ۱۹۸۰، ۱۹۸۳، ۱۹۸۵، ۱۹۸۶
 • بیشترین تعداد قهرمانی پیاپی: مونیکا سلس از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ و جاستین هنین از سال ۲۰۰۵ با ۲۰۰۷ هرکدام با ۳ قهرمانی
 • جوان‌ترین قهرمان: مونیکا سلس در سال ۱۹۹۰ با ۱۶ سال و ۶ ماه سن
 • مسن‌ترین قهرمان: سرینا ویلیامز با ۳۳ سال و ۸ ماه سن
 • تنیس‌بازانی که بدون از دست دادن ست قهرمان شدند: ایون گولاگنگ، بیلی جین کینگ، کریس اورت، اشتفی گراف و آرانچا سانچز
 • طولانی‌ترین مسابقه: بین کتی جردن و ان مینتر در سال ۱۹۸۴ (با ۴۶ گیم/ ۱۱-۱۳ در ست پنجم)
 • طولانی‌ترین مسابقه از لحاظ زمانی: بین ویرجینی بواسوم و نوئل ون لوتوم با ۴ ساعت و ۷ دقیقه
 • طولانی‌ترین دیدار فینال از لحاظ زمانی: بین اشتفی گراف و آرانچا سانچز در سال ۱۹۹۶ با ۳ ساعت و ۴ دقیقه
 • بیشترین تعداد مسابقه‌ای که یک بازیکن انجام داده: اشتفی گراف با ۹۴ مسابقه (۸۴ پیروزی و ۱۰ شکست)
 • بیشترین تعداد پیروزی در مسابقات: اشتفی گراف با ۸۴ پیروزی
 • بیشترین تعداد پیروزی پیاپی: کریس اورت با ۲۹ پیروزی از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱

رافائل نادال، رکورددار قهرمانی در رولان گاروس در حال زدن ضربه فورهند در بازی مقابل دومینیک تیم / AP ©

در سال ۲۰۱۸، رافائل نادال اسپانیایی با غلبه بر دومینیک تیم اتریشی، ۱۱ـمین عنوان قهرمانی خود در اپن فرانسه را به دست آورد. در بخش زنان، سیمونا هالپ رومانیایی توانست با پیروزی مقابل اسلون استیونس آمریکایی، برای نخستین بار در یک تورنمت گرند اسلم به قهرمانی دست یابد. در قسمت دونفرۀ مردان، پیر-اوگ اربر و نیکولاس ماهوت از کشور میزبان با برتری مقابل اولیور ماراخ و ماته پاویچ، جام قهرمانی را بالای سر ببرند. در بخش دونفره زنان نیز تیم باربورا کریچیکووا و کاترینا سینیاکووا از جمهوری چک موفق شدند تیم ژاپنی اری هوزومی و ماکوتو نینومیا را شکست دهند و فاتح رولان گاروس شوند.

رافائل نادال، قهرمان اپن فرانسه ۲۰۱۸ / rolandgarros.com ©

تنیس آزاد فرانسه ۲۰۱۹

پوستر اختصاصی مسابقات رولان گاروس ۲۰۱۹ – اثر ژوزه
ماریا سیسی‌لیا / Galerie Lelong & Co/FFT2019 ©

امسال شاهد برگزاری ۱۲۳ـمین دوره از مسابقات تنیس آزاد فرانسه خواهیم بود. رقابت‌های این دوره، با توجه به آمادگی بالای مدعیان اصلی کسب جام و حضور مجدد راجر فدرر از جذابیت‌های بیشتری نسبت به سالیان اخیر برخوردار است.

نواک جوکوویچ مرد شمارۀ یک تنیس جهان امسال در پاریس برای کسب چهارمین گرند اسلم متوالی خود و ثبت یک رکورد تاریخی دیگر تلاش می‌کند. فتح مسابقات چهارگانه گرند اسلم به صورت متوالی یکی از دشوارترین دستاوردها در تنیس محسوب می‌شود که حتی فدرر و نادال نیز تا به حال موفق به انجام آن نشده‌اند. جوکوویچ در سال ۲۰۱۶ به این مهم دست یافت، و حالا قصد دارد با تکرار آن، به دومین بازیکن تاریخ پس از راد لیور افسانه‌ای (اولین در دوران مدرن) تبدیل شود که توانسته دو بار در دوران ورزشی‌اش چهار گرند اسلم تنیس را به صورت متوالی فتح ‌‌‌کند.

رافائل نادال، سلطان زمین‌های خاک رس و مرد شماره دو تنیس جهان در این دوره نیز مثل همیشه مدعی اصلی قهرمانی به حساب می‌آید. او که امسال فصلی بحرانی را سپری می‌کرد، هفته پیش در رم با شکست رقیب اصلی‌اش جوکوویچ قهرمان شد تا با روحیه‌ای بهتر راهی پاریس شود. ماتادور در رقابت‌های این دوره به دنبال فتح ۱۲ـمین جام و دست‌نیافتنی‌تر کردن رکوردش در شهر عشاق است.

راجر فدرر سوئیسی که سید شمارۀ ۳ به حساب می‌آید، پس از ۴ سال به رقابت‌های آزاد فرانسه بازگشته و به دنبال تکرار خاطرۀ خوش قهرمانی در سال ۲۰۰۹ است.

دومینیک تیم اتریشی نیز یکی از بخت‌های اصلی کسب جام در رولان گاروس امسال محسوب می‌شود. او که مهارت زیادی در بازی روی خاک دارد، سال گذشته در فینال مغلوب نادال شد و امسال به چیزی جز قهرمانی در پاریس نمی‌اندیشد.

در بخش زنان، نائومی اوساکا، قهرمان اپن استرالیا ۲۰۱۹ به عنوان سید یک در رولان گاروس حضور دارد. پس از او، کارولینا پلیشکووا سید شمارۀ دو به حساب می‌آید. سیمونا هالپ که سال گذشته با قهرمانی در پاریس، نخستین گرند اسلم خود را به دست آورد، سید شمارۀ ۳ و از بخت‌های اصلی کسب جام به شمار می‌رود. کی‌کی برتنس، انجلیک کربر و پترا کویتووا نیز به ترتیب سیدهای چهارم، پنجم و ششم هستند. سرینا ویلیامز قهرمان دو دوره بازی‌ها نیز گرچه در رتبه دهم جدول قرار دارد اما یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی محسوب می‌شود.

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی

مجموع میزان جوایز نقدی مسابقات رولان گاروس امسال با ۸ درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به ۴۲,۶۶۱,۰۰۰ یورو رسیده است.

دور /رده اول دوم سوم  چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی €۴۶,۰۰۰ €۸۷,۰۰۰ €۱۴۳,۰۰۰ €۲۴۳,۰۰۰ €۴۱۵,۰۰۰ €۵۹۰,۰۰۰ €۱,۱۸۰,۰۰۰ €۲,۳۰۰,۰۰۰
دونفره €۱۱,۵۰۰ €۲۳,۰۰۰ €۴۲,۵۰۰ €۷۹,۵۰۰ €۱۴۶,۰۰۰ €۲۹۰,۰۰۰ €۵۸۰,۰۰۰
دونفره مختلط €۵,۰۰۰ €۱۰,۰۰۰ €۱۷,۵۰۰ €۳۱,۰۰۰ €۶۱,۰۰۰ €۱۲۲,۰۰۰
دور / رده اول دوم  سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

تنیس‌بازانی که پیش از شروع تورنمنت از مسابقات انصراف داده‌اند:

بخش مردان:
کوین اندرسون (جایگزین: ماکسیمیلیان مارترر)
توماس بردیچ (جایگزین: بازیکن بازنده خوش‌شانس)
جان ایزنر (جایگزین: روبرتو کاربائز بائنا)
آندری روبلف (جایگزین: فیلیپ کراینوویچ)

بخش زنان:
اکاترینا ماکارووا (جایگزین: آنا تاتیشویلی)
ماریا شاراپووا (جایگزین: مندی مینلا)

جداول مسابقات تنیس آزاد فرانسه ۲۰۱۹

انفرادی مردان

انفرادی زنان

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۳ دیدگاه

 1. یه برنامه یا وب سایت معرفی کنید که از ایران بتونیم بازی ها رو کامل نگاه کنیم چه مردان چه زنان سراغ ندارید؟؟؟

نظر بدهید