تنیس فا

معرفی رقابت‌های تنیس مسترز مایمی + جداول مسابقات

4

تنیسفا: مسابقات تنیس ۱۰۰۰ امتیازی آزاد مایمی از تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ لغایت ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ در شهر مایمی فلوریدا برگزار می‌شود.

پس از پایان تورنمنت ایندین ولز، بدون هیچ وقفه‌ای نوبت به دومین مسابقات ۱۰۰۰ امتیازی سال می‌رسد. رقابت‌های آزاد مایمی هر ساله در ماه مارس و با حضور بهترین‌های تنیس جهان در ایالت فلوریدای آمریکا برگزار می‌گردد. این رقابت‌ها که در سال ۱۹۸۵ آغاز به کار کرد، از سال ۲۰۱۵ با نام آزاد مایمی (اوپن مایمی) شناخته می‌شود. جیمز بلیک، تنیس‌باز بازنشسته آمریکایی مدیریت این مسابقات را به عهده دارد.

تفاوت عمدۀ این دوره از رقابت‌های آزاد مایمی با ادوار گذشته، تغییر محل میزبانی آن است؛ این تورنمنت که به مدت ۳۲ سال در پارک «کراندون» واقع در منطقۀ «کی بیسکین» انجام می‌شد، از امسال در شهر «مایمی گاردنز» برگزار می‌گردد.

نشان مسابقات آزاد مایمی / miamiopen.com ©

رقابت‌های اوپن مایمی بر روی زمین‌ «هارد کورت» از نوع «Laykold» برگزار می‌گردد که از نظر سرعت، یکی از کندترین‌ها در بین مسابقات حرفه‌ای تنیس به شمار می‌رود. علاوه بر کندی زمین که بعضاً با انتقادهایی از سوی بازیکنان همراه بوده است، هوای به شدت شرجی شهر مایمی نیز یکی دیگر از چالش‌هایی است که بازیکنان با آن مواجه هستند.

تورنمنت مایمی مانند مسابقات ایندین ولز، به صورت هم‌زمان در دو بخش‌ زنان (در رده Premier Mandatory) و مردان (در رده مسترز ۱۰۰۰) انجام می‌گیرد. رقابت‌های مسترز مایمی و ایندین ولز، در کنار مسابقات گرند اسلم تنها تورنمنت‌های تور جهانی تنیس هستند که برگزاری آن‌ها بیش از یک هفته به طول می‌انجامد.

«ورزشگاه هارد راک» خانۀ جدید مسابقات آزاد مایمی است. استادیوم هارد راک، یک مجموعۀ چندمنظوره است که بیشتر جهت میزبانی از مسابقات فوتبال آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیم‌ فوتبال آمریکایی «مایمی دلفینز» دیدارهای خانگی خود را در این ورزشگاه برگزار می‌کند.

هزینۀ نوسازی و آماده‌سازی این مجموعه ورزشی به منظور میزبانی از مسابقات مسترز مایمی بیش از ۵۰۰ میلیون دلار اعلام شده است.‌ استادیوم اصلی مسابقات، در درون ورزشگاه فوتبال آمریکایی قرار گرفته و ۱۴۰۰۰ صندلی گنجایش دارد. جدا از ورزشگاه اصلی، یک استادیوم «گرند استند»، ۱۲ زمین مسابقه و ۱۸ زمین تمرین در این مجموعۀ بزرگ جای گرفته است.

نمایی از آماده‌سازی ورزشگاه هارد راک برای مسابقات مایمی ۲۰۱۹ / Twitter ©

برای پیگیری آخرین اخبار مسابقات مایمی و اطلاع از کانال‌های پخش‌کننده این رقابت‌ها به کانال تلگرام تنیسفا بپیوندید.

در سال ۲۰۰۶، مسابقات مایمی اولین تورنمنت تنیسی بود که مجهز به تکنولوژی «چشم شاهین» شد و بازیکنان توانستند برای نخستین بار تصمیم داوران را با درخواست بازبینی ویدیویی (Challenge) به چالش بکشند. اولین «چلنج» را یامی جکسون در دور نخست مسابقات مقابل اشلی هارکلرود انجام داد.

نمایی دیگر از استادیوم اصلی مسابقات / Twitter ©

نمایی از محل برگزاری مسابقات ۱۰۰۰ امتیازی مایمی ۲۰۱۹ / Instagram ©

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی مسابقات مایمی

رده/دور قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی چهارم سوم دوم اول
انفرادی مردان ۱۰۰۰ ۶۰۰ ۳۶۰ ۱۸۰ ۹۰ ۴۵ ۲۵ ۱۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰۰۰ ۶۵۰ ۳۹۰ ۲۱۵ ۱۲۰ ۶۵ ۳۵ ۱۰
دونفره زنان ۱۰

میزان جوایز نقدی در هر دو رده مردان و زنان به صورت زیر است:

مجموع جوایز نقدی این تورنمنت در سال ۲۰۱۹ به ۹,۰۳۵,۴۲۸ دلار رسیده است. میزان جوایز نقدی در هر دو رده انفرادی مردان و زنان به صورت زیر است:

رده قهرمان نایب‌قهرمان نیمه‌نهایی یک‌چهارم نهایی دور چهارم دور سوم دور دوم دور اول
انفرادی $۱,۳۵۴,۰۱۰ $۶۸۶,۰۰۰ $۳۵۴,۰۰۰ $۱۸۲,۰۰۰ $۹۱,۲۰۵ $۴۸,۷۷۵ $۲۶,۴۳۰ $۱۶,۴۲۵
دونفره $۴۵۷,۲۹۰ $۲۲۳,۱۷۰ $۱۱۱,۸۶۰ $۵۷,۰۰۰ $۳۰,۰۶۰ $۱۶,۰۹۰

نمای هوایی کامپیوتری از محل برگزاری مسابقات / Twitter ©

رکوردهای بخش مردان

در بخش مردان مسابقات مایمی، نواک جوکوویچ و آندره آغاسی هر کدام با شش عنوان، رکورد بیشترین تعداد قهرمانی را در دست دارند. آغاسی در سال‌های ۱۹۹۰، ۱۹۹۵، ۱۹۹۶، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ به مقام قهرمانی رسید و جوکوویچ در سال‌های ۲۰۰۷، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ جام قهرمانی مسابقات را بالای سر برده است.

دیگر رکوردها:

 • حضور در فینال: آندره آغاسی (۸ مرتبه)
 • قهرمانی پیاپی: نواک جوکوویچ و آندره آغاسی (۳ مرتبه)
 • پیروزی پیاپی در مسابقه: آندره آغاسی (۲۰ مسابقه)
 • جوان‌ترین قهرمان: نواک جوکوویچ (۱۹ سال و ۳۱۶ روز)
 • مسن‌ترین قهرمان: راجر فدرر (۳۵ سال و  ۲۴۱ روز)
 • بیشترین قهرمانی در رده دونفره: باب و مایک برایان (۵ قهرمانی)

رکوردهای بخش زنان

در بخش زنان، سرینا ویلیامز با ۸ قهرمانی (سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵) رکورددار این مسابقات است.

دیگر رکوردها:

 • حضور در فینال: سرینا ویلیامز (۱۰ مرتبه)
 • قهرمانی پیاپی: اشتفی گراف و سرینا ویلیامز (۳ مرتبه)
 • پیروزی پیاپی در مسابقه: اشتفی گراف و وینس ویلیامز (۲۲ مسابقه)
 • جوان‌ترین قهرمان: مونیکا سلس (۱۶ سال و ۱۱۱ روز)
 • مسن‌ترین قهرمان: سرینا ویلیامز (۳۳ سال و ۱۹۰ روز)

سان‌شاین دابل

فتح مسابقات مسترز ایندین ولز و مسترز مایمی در یک سال به «سان‌شاین دابل» مشهور است. در مجموع تاکنون ۱۰ تنیس‌باز مرد و زن موفق به انجام این مهم شده‌اند؛ جیم کوریر (۱۹۹۱)، مایکل چنگ (۱۹۹۲)، پیت سمپراس (۱۹۹۴)، اشتفی گراف (۱۹۹۴ و ۱۹۹۶)، مارسلو ریوس (۱۹۹۸)، آندره آغاسی (۲۰۰۱)، راجر فدرر (۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۷)، کیم کلایسترز (۲۰۰۵)، نواک جوکوویچ (۲۰۱۱، ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) و ویکتوریا آزارنکا (۲۰۱۶).

مسترز مایمی، سرآغاز یکی از بزرگترین رویارویی‌ها در تنیس

نبردهای به‌یادماندنی راجر فدرر و رافائل نادال اسپانیایی که یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین تقابل‌ها در تاریخ ورزش به حساب می‌آید، از مسابقات مسترز مایمی آغاز شد. این دو اسطورۀ تنیس جهان اولین بار در دور سوم رقابت‌ها در سال ۲۰۰۴ به مصاف یک‌دیگر رفتند. نادال که در آن زمان ۱۷ سال داشت، با پیروزی مقابل تنیس‌باز سوئیسی در ۲ ست، نخستین برد خود مقابل فدرر را به دست آورد.

در سال ۲۰۱۸، جان ایزنر آمریکایی با شکست الکساندر زورف آلمانی، فاتح اپن مایمی شد و نخستین عنوان مسترز دوران ورزشی خود را کسب کرد. در بخش زنان نیز اسلون استیونس با پیروزی برابر یلنا اوستاپنکو، قهرمان رقابت‌ها شد.

جان ایزنر، قهرمان مسترز مایمی ۲۰۱۸ / miamiopen.com ©

مسابقات تنیس هزار امتیازی مایمی ۲۰۱۹

 امسال ۳۵ـمین دوره از رقابت‌های ۱۰۰۰ امتیازی مایمی برگزار می‌شود. در این دوره، نواک جوکوویچ، رکورددار قهرمانی مسابقات، بخت اول کسب جام به حساب می‌آید. رافائل نادال اسپانیایی اما غایب بزرگ رقابت‌ها است؛ ماتادور به دلیل مصدومیت از ناحیۀ زانوی راست مجبور به انصراف از بازی مقابل راجر فدرر در نیمه‌نهایی مسترز ایندین ولز شد و از تورنمنت اپن مایمی نیز کنار کشید. پس از جوکوویچ، الکساندر زورف، راجر فدرر و دومینیک تیم به ترتیب بخت‌های دوم تا چهارم قهرمانی به حساب می‌آیند.

در قسمت زنان، نائومی اوساکا، شمارۀ ۱ تنیس زنان سید اول مسابقات است و پس از او، سیمونا هالپ، پترا کویتووا و اسلون استیونس که مدافع عنوان قهرمانی است، بخت‌های دوم تا چهارم قهرمانی به شمار می‌آیند.

تنیس‌بازانی که تاکنون از حضور در مسابقات انصراف داده‌اند:

بخش مردان

پابلو کارنیو بوستا (جایگزین: ارنستس گولبیس)
الکس دی‌مینور (جایگزین: جائوما مونار)
ریشار گسکه (جایگزین: ایلیا ایواشکا)
فیلیپ کولشرایبر (جایگزین: برنارد تامیک)
رافائل نادال (جایگزین: اوگو اومبر)
یوشیهیتو نیشیوکا (جایگزین: توماس فابیانو)
آندریاس سپی(جایگزین: پابلو آندوخار)

بخش زنان

اکاترینا ماکارووا (جایگزین: سارا سوریبس تورمو)
ماریا شاراپووا (جایگزین: مارگارتا گاسپاریان)

جداول مسابقات تنیس مایمی

بخش انفرادی مردان

بخش انفرادی زنان

 

4.5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۴ دیدگاه

 1. سلام. با تشکر از مطالب مفیدتون.ایا کورت اصلی جدید مسترز میامی مجهز به سقف متحرک هست یا نه؟

 2. با سلام، بازی که اشاره شد رو نادال در ۲ ست برد نه ۵ ست. لطفا اصلاح کنید.
  اون فینال سال ۲۰۰۵ بود که در ۵ ست و با برد فدرر به پایان رسید.
  مرسی

نظر بدهید