تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۲: نواک جوکوویچ – رافائل نادال

0

تنیس‌فا: به بهانه‌ی نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۲: نواک جوکوویچ – رافائل نادال؛ سال ۲۰۱۲ دیدار پایانی

دلیل انتخاب:

این دیدار قطعاً یکی از مهم‌ترین بازی‌ها در تاریخ برگزاری گرنداسلم آزاد استرالیا و یکی از مهیج‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین بازی‌های تاریخ تنیس است. نواک جوکوویچ و رافائل نادال که آن زمان احاطه کاملی بر جهان تنیس داشتند، برای سومین بار پیاپی در فینال یک گرنداسلم باهم روبرو شدند. جوکوویچ در هر دو فینال قبلی (ویمبلدون و آزاد آمریکا) حریف سرسخت خود را در ۴ ست شکست داده بود، اما جنگندگی و تلاش بی‌نظیر نادال در دیدار پایانی آزاد استرالیا، یکی از بهترین بازی‌های تنیس مردان در دو دهۀ اخیر را رقم زد. این بازی نزدیک به ۶ ساعت به طول انجامید و طولانی‌ترین مسابقه در تاریخ فینال‌های گرنداسلم در دوران حرفه‌ای تنیس به‌شمار می‌رود. این دیدار همچنین تا به امروز طولانی‌ترین بازی در تاریخ مسابقات آزاد استرالیا است.

پیش از بازی:

نواک جوکوویچ که مدافع عنوان قهرمانی بود، با غلبه بر پائولو لورنزی، سانتیاگو خیرالدو و نیکولا ماهوت در ۳ ست متوالی راهی دور چهارم شد. او سپس در ۴ ست از سد لیتون هیوئیت گذشت و با شکست داوید فرر به نیمه‌نهایی رسید. نوله در یک بازی بسیار نزدیک و ۵ سته بر اندی ماری چیره شد و برای دومین سال متوالی به فینال ملبورن راه یافت.
در آن سو رافائل نادال با شکست تنیس‌بازانی چون الکس کوزنتسوف، تامی هاس و فلیسیانو لوپز به دور یک‌چهارم پایانی مسابقات راه یافت. سلطان خاک در این مرحله در یک بازی سخت در ۴ ست از سد توماس بردیچ گذشت تا به جمع ۴ نفر برتر آزاد استرالیا برسد. حریف او برای صعود به فینال، راجر فدرر بود. ماتادور در آن بازی هم عالی ظاهر شد و در یک بازی زیبا، رقیب دیرینه خود را در ۴ ست مغلوب کرد و پس از ۳ سال به فینال آزاد استرالیا رسید.
پیش از بازی کارشناسان شانس جوکوویچ را به دلیل برتری در مصاف‌های قبلی (۵ فینال آخر) بیش از نادال می‌دانستند.

بازی:

در ست نخست این نادال بود که توانست سرویس حریف قدرتمند خود را در گیم یازدهم بشکند و با حفظ گیم سرویس خود، ۱-۰ پیش بیفتد. در ست دوم نیز ابتدا ماتادور موفق شد جوکوویچ را بریک کند، اما نوله بریک را پس گرفت و یک بار دیگر نیز سرویس نادال را شکست تا حساب کار ۱-۱ مساوی شود. در ست سوم بازی تقریبا یک‌طرفه بود و قصاب بلگراد در حالی که تنها ۲ امتیاز را روی سرویس خود از دست داد، ۶-۲ پیروز شد و در آستانه قهرمانی قرار گرفت.
در ست چهارم کار به تایبرک رسید. ابتدا این نوله بود که ۵-۳ از حریف جلو افتاد، اما ماتادور با کسب ۴ امتیاز متوالی، روحیه تسلیم‌ناپذیری خود را به رخ حریف صربستانی کشید و بازی را ۲-۲ مساوی کرد. در ست نهایی نیز ابتدا سلطان خاک موفق شد سرویس جوکوویچ را بشکند و ۴-۲ پیش بیفتد؛ اما نواک جوکوویچ بازگشتی طوفانی به این دیدار داشت و نهایتا پس از ۵ ساعت و ۵۳ دقیقه، بر رافائل نادال فائق آمد و از عنوان قهرمانی خود در استرالیا دفاع کرد.

جوکوویچ و نادال در مراسم اهدای جام اپن استرالیا ۲۰۱۲ / GETTY IMAGES ©

پس از بازی:

جوکوویچ در ادامه سال به فینال آزاد فرانسه و آمریکا نیز رسید؛ اما به ترتیب مغلوب رافائل نادال و اندی ماری شد و دستش از جام کوتاه ماند. نوله در انتهای سال با قهرمانی در فینال تور مردان، مجدداً بهترین تنیس‌باز فصل شد. وی پس از شکست مقابل راجر فدرر و قهرمانی این تنیس‌باز نامدار سوئیسی در ویمبلدون، صدر جدول را از دست داد؛ اما با عملکرد خوب خود در انتهای سال، این عنوان مهم را بازپس گرفت.
نادال در ادامه سال در فینال رولان گاورس با غلبه بر جوکوویچ قهرمان شد و هفتمین عنوان خود را در فرانسه جشن گرفت؛ اما پس از آن با شکست مقابل لوکاس رسل در دور دوم ویمبلدون از گردونه مسابقات کنار رفت. سلطان خاک، المپیک، یواس اپن و ادامه سال را به دلیل آسیب‌دیدگی از دست داد و سال را در رتبه چهارم جدول تنیس مردان به اتمام رساند.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و رافائل نادال در دیدار فینال آزاد استرالیا ۲۰۱۲

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۲۷-۲۵ جوکوویچ
گرنداسلم‌ها: ۹-۵ نادال
آزاد استرالیا: ۱-۰ جوکوویچ
فینال تور: ۳-۲ جوکوویچ
جام دیویس: ۱-۰ نادال
در هارد: ۱۸-۷ جوکوویچ
در خاک: ۱۶-۷
در چمن: ۲-۲ برابر

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید