تنیس فا

هفتمین تاج‌گذاری جوکوویچ در اپن استرالیا با پیروزی قاطع مقابل نادال

3

نواک جوکوویچ صربستانی با پیروزی قاطع برابر رافائل نادال برای هفتمین بار قهرمان رقابت‌های تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا شد.

تنیسفا – نواک جوکوویچ، مرد شمارهٔ یک تنیس جهان موفق شد با ارائهٔ نمایشی بی‌نقص در فینال رقابت‌های اپن استرالیا، رقیب دیرینهٔ خود رافائل نادال را به راحتی و در سه ست متوالی شکست دهد و برای ۷ـمین بار فاتح این رقابت‌ها شود. (نتیجه: ۳-۶ ۲-۶ ۳-۶)

این دیدار که کمی بیش از ۲ ساعت به طول انجامید، بر خلاف انتظارها یک‌طرفه دنبال شد و جوکوویچ در سرتاسر مسابقه حاکم بلامنازع میدان بود. بازیکن اهل بلگراد با برد در دیدار امروز، آمار خود در رویارویی با ماتادور اسپانیایی را به ۲۸ پیروزی در نقابل ۲۵ شکست بهبود بخشید.

تنیس‌باز صرب با کسب هفتمین جام در ملبورن، رکورددار قهرمانی در این رقابت‌ها شد و از رکورد راجر فدرر و روی امرسون عبور کرد.

«نوله» هم‌چنین با این قهرمانی، ۱۵ـمین عنوان خود در رقابت‌های گرند اسلم را به دست آورد و از رکورد پیت سمپراس عبور کرد. او حالا بعد از فدرر (۲۰ عنوان) و نادال (۱۷ عنوان) بیشترین عناوین گرند اسلم را در اختیار دارد. جوکوویچ هم‌چنین با فتح نخستین گرند اسلم سال ۲۰۱۹، ۷۳ـمین عنوان دوران ورزشی خود را به دست آورد.

این سومین قهرمانی متوالی جوکوویچ (پس از ویمبلدون و آزاد آمریکا ۲۰۱۸) در رقابت‌های گرند اسلم بود.

جوکوویچ پس از این برد تاریخی، در مراسم اهدای جام گفت: «دارم سعی‌ می‌کنم راهی که در یک سال اخیر طی کردم را در ذهنم مرور کنم. درست ۱۲ ماه پیش زیر تیغ جراحی رفتم و حالا اینجا با جام قهرمانی در برابر شما ایستاده‌ام. پیروزی در سه گرند اسلم از چهار گرند اسلم اخیر فوق‌العاده‌ است… زبانم بند آمده… می‌خواهم از اعضای تیم و خانواده‌ام برای حمایت‌شان تشکر کنم. شما همیشه پشت من بودید و وقتی روز بدی داشتم مرا تحمل کردید.»

گزیدۀ دیدار نواک جوکوویچ و رافائل نادال در فینال اپن استرالیا ۲۰۱۹

نادال نیز که به دنبال دومین عنوان خود در آزاد استرالیا بود، پس از شکست در مسابقۀ امروز گفت: «نواک فوق‌العاده‌ عمل کرد، اما من هم از نظر فیزیکی به اندازه کافی آماده نبودم که بتوانم در این سطح مسابقه بدهم… وقتی نواک در این سطح بازی می‌کند، شکست دادن او برای هر کسی دشوار است. اگر امروز کمی بیشتر می‌توانستم در رالی‌ها دوام بیاورم و توپ‌های بیشتری را برگردانم، شانسم بیشتر می‌شد. برای رسیدن به آن سطح، نیاز به تمرین بیشتر دارم.»

او ادامه داد: «من به خاطر مشکلاتی که برایم پیش آمد، نتوانستم به اندازه‌ای که روی بازی هجومی‌ام تمرین کردم، روی بازی دفاعی‌ام نیز تمرین کنم.»

در رقابت‌های بخش دونفره مردان نیز زوج نیکولاس ماهوت و پیر-اوگ اربر با پیروزی مقابل هنری کنتینن و جان پی‌یرس در دو ست متوالی، برای نخستین بار به مقام قهرمانی آزاد استرالیا دست یافتند. ماهوت و اربر حالا توانسته‌اند جام قهرمانی هر یک از گرند اسلم‌های ۴ گانه (یو اس اپن ۲۰۱۵، ویمبلدون ۲۰۱۶، رولان گاروس ۲۰۱۸ و آزاد استرالیا ۲۰۱۹) را بالای سر ببرند.

4/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۳ دیدگاه

  1. واقعا نادال اصلا خودش نبود.حتی نیمی ازخودش هم‌نبود. اگر مانند شش بازی پبش ازین عملدمی کرداحتمال پیروزی برایش زیادبو. نواک خوب بود ولی فوق العاده نبود. دریک کلام نادال به خودس باخت.

  2. نادال افسانه ای داره فینال ها ب خودش میبازه
    واقعا نادال بد بود
    ب امید قهرمانی در دومین گرندسلم
    خاک مال ماست

نظر بدهید