تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۴: مارات سافین – راجر فدرر

0

تنیس‌فا: به بهانه نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۴: مارات سافین-راجر فدرر؛ سال ۲۰۰۵، دور نیمه‌نهایی

دلیل انتخاب:

راجر فدرر و مارات سافین تاکنون ۳ بار در ملبورن مقابل هم قرار گرفتند و شب‌های مهمی را در استادیوم راد لیور رقم زدند که از جایگاه مهمی در تاریخ تنیس برخوردار است. در تقابل این دو بازیکن معمولا فدرر دست بالا را داشت، اما دیدار آنها در سال ۲۰۰۵ داستانی دیگر بود. در آن بازی مارات سافین در یکی از بهترین نمایش‌های دوران ورزشی‌اش جهان تنیس را با حذف فدرر شوکه کرد و انتقام شکست در فینال سال قبل را از این بازیکن نامدار سوئیسی گرفت. این بازی فرازونشیب‌های فراوانی داشت و هر دو بازیکن چندین بار در آستانه پیروزی قرار گرفتند.

پیش از بازی:

راجر فدرر که مدافع عنوان قهرمانی بود، با غلبه بر تنیس‌بازانی چون فابری سانتورو، یارکو نایمینن و مارکوس بگدتیس راهی یک‌چهارم نهایی شد و با شکست آندره آغاسی برای دومین مرتبه پیاپی به جمع ۴ نفر برتر آزاد استرالیا راه یافت. نابغه سوئیسی هیچ ستی را در مسیر صعودش به نیمه‌نهایی واگذار نکرد.
در آن سو سافین تنیس‌بازانی چون نواک جوکوویچ، ماریو آنچیچ، اولیور روشو و دومینیک هرباتی را از پیش رو برداشت تا سومین حضور خود را در دور نیمه‌پایانی آزاد استرالیا تجربه کند. پیش از بازی کارشناسان شانس فدرر را بسیار بیشتر از حریف روس خود می‌دانستند.

بازی:

در ست اول راجر فدرر موفق شد در گیم آخر سرویس حریف روس خود را بشکند و ۱-۰ پیش بیفتد. در ست دوم سافین بهتر عمل کرد و در همان ابتدا سرویس فدرر را شکست؛ او در ادامه گیم‌های سرویس خود را حفظ کرد تا حساب کار ۱-۱ مساوی شود. سناریوی ست اول در ست سوم نیز تکرار شد تا راجر فدرر با بریک کردن سافین در گیم دوازدهم در آستانه صعود به فینال قرار بگیرد. سافین ِ دیوانه (Mad Safin) در این گیم به دلیل شکستن راکت خود از انریک مولینا تذکر دریافت کرد.
در ست چهارم که دیدنی‌ترین ست این بازی بود، زور دو تنیس‌باز به هم نرسید تا کار به تایبرک بکشد. فدرر در تایبرک ۶-۵ پیش افتاد و تنها یک امتیاز با برد فاصله داشت؛ اما لاب زیبای سافین، او را نجات داد. مرد جنگنده روسی دو امتیاز دیگر را هم کسب کرد تا ست سرنوشت‌ساز تعیین‌کننده برنده باشد. مارات سافین در ست نهایی بهتر عمل کرد و به‌رغم آنکه فدرر ۵ “مچ‌پوینت” را نجات داد، موفق شد در ششمین فرصت خود برای پیروزی، سرویس حریف نامدار خود را در گیم شانزدهم بشکند و راهی فینال شود. این بازی بیش از ۴ ساعت و نیم به طول انجامید و ست آخر آن ۸۰ دقیقه زمان بُرد.

پس از بازی:

مارات سافین در دیدار پایانی در مقابل لیتون هیوئیت قرار گرفت. وی به‌رغم واگذاری ست اول با نتیجه ۶-۱، به بازی برگشت و در ۴ ست حریف سرسخت استرالیایی خود را مغلوب کرد و دومین عنوانش در مسابقات گرنداسلم را جشن گرفت. این آخرین حضور تنیس‌باز صاحب‌نام روس در فینال گرنداسلم‌ها بود. او در انتهای سال عملکرد خوبی نداشت و با از دست دادن یواس اپن به علت مصدومیت، در انتهای سال در جایگاه دوازدهم رده‌بندی تنیس مردان قرار گرفت.
در آن سو فدرر موفق شد از عنوان قهرمانی خود در ویمبلدون و آزاد امریکا دفاع کند و علی‌رغم مصدومیتش در نیمه دوم سال، مقتدرانه عنوان بهترین تنیس‌باز فصل را نیز تکرار نماید.

عکس از Getty Images/AFP

گزیده دیدار مارات سافین و راجر فدرر در دور نیمه‌نهایی آزاد استرالیا ۲۰۰۵

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

راجر فدرر، ۴ سال بعد از این دیدار در دور سوم مسابقات آزاد استرالیا در ۳ ست پیاپی مارات سافین را از پیش رو برداشت (نتیجه: ۶-۷ ۲-۶ ۳-۶)؛ اما مهم‌ترین بازی این دو تنیس‌باز در ملبورن، در فینال سال ۲۰۰۴ اتفاق افتاد که نابغه سوئیسی در ۳ ست متوالی بر حریف روس خود چیره شد و نخستین عنوان قهرمانی خود در استرالیا را جشن گرفت (نتیجه: ۲-۶ ۴-۶ ۶-۷).

گزیده دیدار راجر فدرر و مارات سافین در فینال آزاد استرالیا ۲۰۰۴

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۰-۲ فدرر
گرنداسلم‌ها: ۴-۱ فدرر
آزاد استرالیا: ۲-۱ فدرر
فینال تور: ۱-۰ فدرر
جام دیویس: ۱-۰ فدرر
در هارد: ۴-۱ فدرر
در چمن: ۳-۰ فدرر
در خاک: ۳-۰ فدرر
در کارپت: ۱-۰ سافین

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید