تنیس فا

فینال رویایی رقم خورد؛ جوکوویچ با در هم کوبیدن پویی، حریف نادال در دیدار پایانی اوپن استرالیا شد

0

نواک جوکوویچ با پیروزی قاطع مقابل لوکا پویی فرانسوی، حریف رافائل نادال در فینال نخستین گرند اسلم سال ۲۰۱۹ شد.

تنیسفا – به گزارش سایت ausopen.com، در دوازدهمین روز از مسابقات گرند اسلم اپن استرالیا، نواک جوکوویچ موفق شد شکست سنگینی را در مرحله نیمه‌نهایی به لوکا پویی تحمیل کند و برای هفتمین بار به فینال این رقابت‌ها راه یابد. (نتیجه: ۲-۶ ۲-۶ ۰-۶)

مرد شمارۀ یک تنیس جهان که به‌دنبال ۱۵ـمین عنوان خود در رقابت‌های گرند اسلم است، در این دیدار مجموعا چهار گیم را به حریف فرانسوی‌اش که برای اولین‌بار حضور در مرحله نیمه‌پایانی یک گرند اسلم را تجربه می‌کرد، واگذار کرد و تنها ۵ خطای غیرضروری مرتکب شد.

جوکوویچ حالا با این پیروزی توانسته طی ۹ دورۀ گذشته از مسابقات آزاد استرالیا، در ۶ دوره به دیدار پایانی راه یابد. «نوله» هم‌چنین برای ۲۴ـمین بار به فینال یک تورنمنت گرند اسلم رسید که از این حیث در جایگاه سوم قرار می‌گیرد؛ تنها نادال (۲۵ حضور در فینال) و فدرر (۳۰ حضور در فینال) موفق شده‌اند بیش از جوکوویچ به فینال رقابت‌های گرند اسلم صعود کنند.

تنیس‌باز صرب پس از مسابقه امروز خود گفت: «این یکی از بهترین مسابقه‌هایی بود که در این زمین انجام دادم. همه‌چیز حتی شاید بهتر آز آن‌چه می‌پنداشتم پیش رفت.»

جوکوویچ که سال گذشته به دلیل مصدومیت دست، عملکرد ضعیفی در اوپن استرالیا داشت، در این‌باره افزود: «۱۲ ماه قبل رسیدن به جایی که الان در آن هستم، غیرمحتمل به نظر می‌رسید… قبلاً هم گفته‌ام که به خودم باور داشتم و خودباوری همیشه نتیجه می‌دهد. در درونم باور داشتم که می‌توانم به این سطح برسم. نکته کلیدی این است که به قابلیت‌هایتان باور داشته باشید.»

جوکوویچ روز یک‌شنبه در دیدار پایانی مسابقات به دیدار رقیب دیرینۀ خود یعنی رافائل نادال اسپانیایی می‌رود. جوکوویچ که هرگز در فینال ملبورن شکست نخورده، در مصاف‌های رو در رو ۲۷-۲۵ از ماتادور پیش است. این در حالی است که در ۷ رویارویی این دو در فینال مسابقات گرند اسلم، نادال با چهار پیروزی دست بالا را دارد.

دارندۀ ۱۴ عنوان گرند اسلم در مورد مصاف با نادال گفت: «او بزرگ‌ترین رقیب دوران ورزشی من است. در مسابقه‌های زیادی با او بازی کردم، دیدارهایی که حماسی شده‌اند؛ نمونۀ برجستۀ آن فینالی است که سال ۲۰۱۲ حدود ۶ ساعت به طول انجامید. امیدوارم این بار بازی به درازا نکشد اما مطمئن هستم که فینال خوبی را پیش رو خواهیم داشت.»

این دو بازیکن، سال ۲۰۱۲ دیداری تاریخی را در فینال ملبورن مقابل هم انجام دادند که در آن مسابقه جوکوویچ توانست پس از ۵ ساعت و ۵۳ دقیقه حریف اسپانیایی‌اش را شکست دهد. این دیدار طولانی‌ترین مسابقه تاریخ این رقابت‌ها و طولانی‌ترین فینال یک گرند اسلم در دوران تنیس حرفه‌ای لقب گرفت.

مسابقۀ فینال اپن استرالیا ۲۰۱۹ در بخش مردان، روز یک‌شنبه ساعت ۱۲ ظهر به وقت ایران برگزار خواهد شد.

امروز در دیدار پایانی دونفره زنان، سامانتا استوسر و شوایی ژنگ با غلبه بر کریستینا ملادنوویچ و تیمه‌آ بابوش در دو ست متوالی، عنوان قهرمانی این بخش را برای نخستین بار از آن خود کردند. (نتیجه: ۴-۶ ۳-۶)

در بخش دونفره پیشکستوان نیز منصور بهرامی، اسطوره تنیس کشورمان و مارک فیلیپوسیس استرالیایی توانستند مقابل زوج یوناس بیورکمن و توماس یوهانسون به برتری برسند و عنوان قهرمانی را از آن خود کنند.

فردا در فینال بخش زنان نائومی اوساکا و پترا کویتووا از ساعت ۱۲ به وقت ایران برای کسب عنوان قهرمانی و صدرنشینی در رده‌بندی جهانی به مصاف هم می‌روند.

برنامه روز سیزدهم اوپن استرالیا ۲۰۱۹

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید