تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۵: نواک جوکوویچ – استن واورینکا

0

تنیس‌فا: به بهانه‌ی نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۵: نواک جوکوویچ – استن واورینکا؛
سال ۲۰۱۳، دور چهارم و سال ۲۰۱۴ دور یک‌چهارم پایانی

دلیل انتخاب:

این تقابل بعد از مصاف‌های “۴ بزرگ” نسل فعلی، مهم‌ترین اتفاق تنیس مردان در سالیان اخیر است. واورینکا که همواره به عنوان یک بازیکن قدرتی اما کم‌ثبات شهره بود، پس از شروع همکاری با منگوس نورمن به بازیکن دیگری تبدیل شد و نقاط آغاز و عطف این ماجرا را باید در دیدارهایش برابر نواک جوکوویچ جستجو کرد. استن واورینکا در سال ۲۰۱۳ برای نخستین بار در یک گرنداسلم پابه‌پای جوکوویچ مبارزه کرد و سپس آن قدر سطح بازی خود را بالا برد تا قصاب بلگراد را مغلوب نماید. دیدارهای این دو تنیس‌باز به دلیل کیفیت بالای هر دو و تفاوت سبک بازی‌شان، یکی از بهترین مصاف‌های جهان تنیس در دهه اخیر است. رالی‌های این بازی‌ها را از دست ندهید.

بازی سال ۲۰۱۳

پیش از بازی:

نواک جوکوویچ که مدافع دو دوره عنوان قهرمانی بود، با غلبه بر پل-هانری متیو، رایان هریسون و رادک استپانک در ۳ ست متوالی راهی دور چهارم شد. استن واورینکا نیز تنیس‌بازانی چون سدریک-مارسل استیبه، توبیاس کامکه و سم کوئری را بدون از دست دادن ست از پیش رو برداشت تا حریف قصاب بلگراد شود. پیش از این بازی، ۷ سال از آخرین برد واورینکا مقابل جوکوویچ می‌گذشت و کارشناسان شانس نوله را بسیار بیشتر از حریف سوئیسی خود می‌دانستند.

بازی:

استن واورینکا ست نخست را طوفانی آغاز کرد و در کمال ناباوری همگان ۶-۱ پیروز شد. او در ست دوم نیز در گیم چهارم سرویس جوکوویچ را شکست و با حفظ گیم‌های سرویس خود ۵-۲ پیش افتاد؛ اما نوله تسلیم‌شدنی نبود. مدافع عنوان قهرمانی بازگشتی حیرت‌انگیز به بازی داشت و با کسب ۵ گیم پیاپی، حساب کار را در ست‌شماری ۱-۱ کرد.
جوکوویچ در ست سوم نیز برتری خود را به حریف سوئیسی تحمیل کرد و ۲-۱ جلو افتاد. در ست چهارم کار به تایبرک رسید و این بار واورینکا بود که در یک رالی زیبا امتیاز هفتم را کسب کرد تا کار به ست نهایی بکشد. در ست پنجم بازی بسیار نزدیک و هیجان‌انگیز پیگیری می‌شد و نتیجه غیر قابل پیش‌بینی بود. اما سرانجام این قصاب بلگراد بود که با استفاده از تجربه بیشتر خود در گیم بیست‌ودوم این ست، واورینکا را بریک کرد و پیروز میدان شد.

پس از بازی:

جوکوویچ در یک‌چهارم نهایی بردیک را در ۴ ست مغلوب کرد و با درهم‌کوبیدن داوید فرر به فینال رسید. او در بازی پایانی توانست اندی ماری را در ۴ ست شکست دهد و برای چهارمین بار در استرالیا قهرمان شود. نوله در ادامه سال در نیمه‌نهایی رولان گاروس و فینال یواس اپن از نادال و در فینال ویمبلدون از ماری شکست خورد و نتوانست گرنداسلم دیگری را کسب کند. وی همچنین صدر جدول تنیس مردان را به سلطان خاک واگذار کرد؛ اما در فینال تور مردان با شکست او برای دومین سال متوالی قهرمان شد.
در آن سو واورینکا در ادامه سال موفق بود و با راه‌یابی به نیمه‌نهایی آزاد امریکا و فینال تور مردان و همچنین فینال مسترز مادرید، برای نخستین بار به جمع ۱۰ تنیس‌باز برتر جهان راه یافت و در پایان فصل در رتبه هشتم جای گرفت.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و استن واورینکا در دور چهارم آزاد استرالیا ۲۰۱۳

بازی سال ۲۰۱۴

پیش از بازی:

واورینکا با غلبه بر تنیس‌بازانی چون گولوبف، فایا و روبریدو راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شد و در این مسیر تنها یک ست را در تایبرک از دست داد. در آن سو جوکوویچ بدون آنکه ستی را واگذار کند، از سد لاکو، مایر، ایستومین و فونینی گذشت تا حریف واورینکا شود. پیش از بازی کارشناسان شانس نوله را بیش از استن می‌دانستند، اما بازیکن سوئیسی که در آزاد استرالیا و امریکای سال قبل، برای قصاب بلگراد دردسرساز شده بود، به نسبت قبل شانس بیشتری داشت.

بازی:

در ست اول جوکوویچ قدرتمندانه ظاهر شد و ۶-۲ بر حریف سوئیسی خود غلبه کرد؛ اما جریان بازی در گیم هفتم از ست دوم عوض شد و واورینکا با شکستن سرویس جوکوویچ، روحیه مضاعفی گرفت. وی در ادامه گیم‌های سرویس خود را حفظ کرد و این ست را ۶-۴ به سود به پایان رساند. در ست سوم نیز استن حاکم مطلق بازی بود؛ او توانست مدافع ۳ دوره عنوان قهرمانی را ۲ مرتبه بریک کند و در آستانه مهم‌ترین برد دوران ورزشی‌اش قرار بگیرد.
این پایان کار نبود و نوله در گیم هشتم ست چهارم سرویس حریف قدرتمند خود را شکست و با حفظ گیم سرویس خود، کار را به ست سرنوشت‌ساز کشاند. در ست نهایی واورینکا به شکل محسوسی برتر بود؛ او نمی‌خواست این بار شکست بخورد و دیگر “بهتر باختن” ارضایش نمی‌کرد. تلاش‌های مثال‌زدنی استن نهایتا نتیجه داد و او با برتری ۹-۷ در ست نهایی، نوار ۲۵ برد متوالی جوکوویچ در استرالیا را پاره کرد. حالا تنیس وارد فاز دیگری شده بود.

پس از بازی:

واورینکا با غلبه بر توماس بردیک به فینال رسید و در آنجا توانست شگفتی خود را کامل کند. مرد قدرتمند سوئیسی برای نخستین بار بر رافائل نادال اسپانیایی چیره شد تا اولین گرنداسلم خود را در ملبورن کسب کند. او در ادامه سال قهرمان مسترز مونته‌کارلو شد و توانست فصل را در رتبه چهارم به اتمام برساند. استن واورینکا در سال ۲۰۱۴ در کنار راجر فدرر قهرمانی جام دیویس را برای سوئیس به ارمغان آورد.
جوکوویچ نیز سال خوبی را سپری کرد. او در فینال آزاد فرانسه مغلوب ماتادور شد، اما در فینال ویمبلدون در دیداری دراماتیک در ۵ ست فدرر را شکست داد و ضمن بازگشت به صدر جدول تنیس مردان، عنوان قهرمانی خود در فینال تور را برای سومین بار پیاپی تکرار کرد.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و استن واورینکا در دور یک‌چهارم پایانی آزاد استرالیا ۲۰۱۴

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

این دو تنیس‌باز در سال ۲۰۱۵ نیز در مرحله نیمه‌نهایی به مصاف هم رفتند که جوکوویچ در یک بازی ۵ سته‌ی دیگر بر واورینکا غلبه کرد و نهایتا قهرمان مسابقات شد (نتیجه: ۰-۶ ۶-۴ ۴-۶ ۶-۳ ۶-۷).

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۹-۵ جوکوویچ
گرنداسلم‌ها: ۴-۳ جوکوویچ
آزاد استرالیا: ۲-۱ جوکوویچ
فینال تور: ۲-۰ جوکوویچ
جام دیویس: ۱-۰ جوکوویچ
در هارد: ۱۴-۳ جوکوویچ
در خاک: ۵-۲ جوکوویچ

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید