تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ صعود مقتدرانه نادال به فینال / راهیابی کویتووا و اوساکا به دیدار پایانی

0

 مسابقات تنیس آزاد استرالیا در ۱۱ـمین روز خود پیگیری شد و رافائل نادال اسپانیایی با پیچیدن نسخه‌ی استفانوس سیتسیپاس در دیداری یک‌طرفه، به فینال رقابت‌ها رسید. پترا کویتووا و نائومی اوساکا نیز با عبور از سد رقبای خود حریف یک‌دیگر در دیدار پایانی شدند.

تنیسفا – به گزارش سایت ausopen.com، رافائل نادال موفق شد در مرحله نیمه‌نهایی اپن استرالیا با ارائه نمایشی خیره‌کننده در برابر استفانوس سیتسیپاس، به ماجراجویی‌های این تنیس‌باز یونانی در ملبورن پایان دهد و برای پنجمین بار به فینال اولین گرند اسلم سال راه یابد.

سیتسیپاس که با شکست فدرر در مرحله چهارم مسابقات شگفتی‌ساز شده بود، امروز نتوانست در برابر ماتادور قد علم کند و در سه ست متوالی شکست خورد. (نتیجه: ۰-۶ ۴-۶ ۲-۶)

نادال که ۱۷ قهرمانی گرند اسلم در کارنامه دارد، با این پیروزی برای ۲۵ـمین بار به فینال یک تورنمنت گرند اسلم راه یافت. او با قهرمانی در ملبورن می‌تواند به نخستین بازیکنی تبدیل شود که پس از حرفه‌ای شدن ورزش تنیس در سال ۱۹۶۸ حداقل دو مرتبه در هر یک از مسابقات چهار‌گانه گرند اسلم به قهرمانی می‌رسد.

قهرمان اپن استرالیا ۲۰۰۹ که ضربۀ سرویس خود را به طرز چشم‌گیری بهبود بخشیده، در راه رسیدن به فینال امتیازات بسیاری را بواسطه این ضربه به دست آورده و هیچ ستی را به حریفان خود واگذار نکرده است. او در طول تورنمنت آزاد استرالیا، در هر بازی به‌طور میانگین ۳۳ ضربۀ برنده به ثمر رسانده است.

شمارۀ ۲ تنیس جهان دربارۀ دیدار نیمه‌نهایی گفت: «مسابقۀ خیلی خوبی بود. این یک تورنمنت فوق‌العاده برای من بوده است… هر روز توانسته‌ام خوب بازی کنم. بعد از ماه‌ها دوری از میادین، این زمین و این تماشاگران، انرژی فوق‌العاده‌ای به من می‌دهند.»

نادال که اواخر ماه قبل به دلیل مصدومیت مجبور شد از تورنمنت ۲۵۰ امتیازی بریزبن کناره‌گیری کند، در مورد آماده‌سازی خود برای اپن استرالیا گفت: «تمرین در بریزبن برای من خوب پیش رفت. و بعد به ملبورن آمدم و یک هفتۀ خوب دیگر را گذراندم. از وقتی که تورنمنت شروع شده، احساس خیلی خوبی دارم.»

به این ترتیب ماتادور با شکست جیمز داکورث، متیو ابدن، الکس دی‌مینور، توماس بردیچ، فرانسیس تیافو و استفانوس سیتسیپاس به فینال اپن استرالیا رسید.

تنیس‌باز اسپانیایی در دیدار پایانی به مصاف برندۀ دیدار نواک جوکوویچ و لوکا پویی خواهد رفت. مسابقۀ جوکوویچ روز جمعه برگزار می‌شود.

نادال دربارۀ دیدار فردا نیز اظهار نظر کرد: «واضح است که نواک فردا شانس بیشتری دارد. او بارها در این موقعیت قرار گرفته است. درحالی‌که لوکا اولین بار است که به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم می‌رسد. اما هیچ چیز معلوم نیست. مسابقۀ تنیس است و هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد.»

در مسابقات بخش زنان، تکلیف فینالیست‌های نخستین گرند اسلم سال ۲۰۱۹ مشخص شد. در دیدار نخست از دور نیمه‌پایانی، پترا کویتووا موفق شد با شکست دنیل رز کالینز آمریکایی، برای اولین بار به فینال اپن استرالیا صعود کند. تنیس‌باز اهل چک پس از ۵ سال توانست به دیدار پایانی یک تورنمنت گرند اسلم راه یابد. (نتیجه: ۰-۶ ۶-۷)

کویتووا پس از پیروزی در دیدار نیمه‌نهایی گفت: «مدت زیادی از آخرین قهرمانی‌ام در یک گرند اسلم (ویمبلدون) گذشته است. به همین دلیل است که من سخت تلاش کردم تا به اینجا برسم. این پیروزی طعم فوق‌العاده‌ای دارد… صادقانه بگویم، افرادی معدودی باور داشتند که من می‌توانم دوباره به این مهم دست یابم؛ این‌که در زمین مسابقه بایستم و تنیس بازی کنم آن هم در چنین سطحی.»

سید شمارۀ ۸ مسابقات، شانس این را دارد که با فتح گرند اسلم آزاد استرالیا، برای نخستین بار به صدر جدول تنیس زنان برسد.

اما حریف کویتووا در دیدار نهایی، نائومی اوساکا، تنیس‌باز جوان اهل ژاپن است که امروز موفق شد با پیروزی مقابل کارولینا پلیشکووا در ۳ ست، برای دومین بار پیاپی به فینال مسابقات گرند اسلم راه یابد. قهرمان اپن آمریکا ۲۰۱۸ با برد مقابل پلیشکووا، ۱۳ـمین پیروزی متوالی خود در رقابت‌های ۴گانۀ گرند اسلم را به دست آورد.

اوساکای ۲۱ ساله نیز همانند کویتووا، در صورت قهرمانی در اپن استرالیا، نفر شمارۀ ۱ تنیس زنان خواهد شد. بنابراین قهرمان آزاد استرالیا ۲۰۱۹، هفتۀ آینده بر رتبۀ نخست جدول رده‌بندی تکیه خواهد زد.

برنامه روز دوازدهم اوپن استرالیا ۲۰۱۹

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید