تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۶: رافائل نادال-فرناندو ورداسکو

0

تنیس‌فا: به بهانه‌ی نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۶: رافائل نادال-فرناندو ورداسکو؛ سال ۲۰۰۹، دور نیمه‌پایانی

دلیل انتخاب:

این بازی بدون شک بهترین و مهم‌ترین تقابل نادال و ورداسکو است. دیداری زیبا، هیجان‌انگیز و نفس‌گیر که بیش از ۵ ساعت به طول انجامید و در زمان خودش به طولانی‌ترین بازی در ملبورن استرالیا تبدیل شد. بهترین فرم ورداسکو در برابر نادالی کم‌نقص و خستگی‌ناپذیر، یکی از شب‌های فراموش‌نشدنی استادیوم راد لیور را رقم زد. این دو تنیس‌باز ۷ سال بعد در یک بازی نزدیک دیگر مقابل هم قرار گرفتند، اما نبرد سال ۲۰۰۹ بر آن بازی نیز سایه افکنده بود.

پیش از بازی:

نادال با غلبه بر تنیس‌بازانی چون تامی هاس، فرناندو گونزالز و ژیل سیمون، بدون اینکه ستی را واگذار کند، راهی نیمه‌نهایی شد. این دومین حضور متوالی ماتادور در جمع ۴ نفر برتر آزاد استرالیا بود. در آن سو فرناندو ورداسکو در ۳ دور ابتدایی به‌راحتی بر آدرین مانارینو، آرنود کلمان و رادیک استپانک چیره شد و در این ۳ بازی مجموعا ۱۲ گیم را از دست داد. او در دور چهارم به‌رغم عقب افتادن از اندی ماری توانست به بازی برگردد و ۳-۲ پیروز شود. ورداسکو با شکست جو-ویلفرد سونگا در یک‌چهارم نهایی، برای نخستین بار به دور نیمه‌پایانی یک گرنداسلم راه یافت و حریف نادال شد. پیش از بازی کارشناسان شانس رافائل نادال را بسیار بیشتر از هموطنش می‌دانستند.

بازی:

در ست اول بازی برابر و نزدیک دنبال می‌شد و دو تنیس‌باز نتوانستند برتری خود را به دیگری تحمیل کنند. در تایبرک این ورداسکو بود که توانست بهتر عمل کند و ۱-۰ پیش بیفتد. در ست دوم سلطان خاک توانست در گیم نهم هم‌وطن خود را بریک کند و با حفظ گیم سرویس خود حساب کار را ۱-۱ مساوی نماید.
در دو ست بعدی هم زور دو تنیس‌باز به هم نرسید تا بازهم تایبرک تعیین‌کننده برنده باشد؛ در تایبریک ست سوم نادال برتر عمل کرد و ۷-۲ پیروز شد؛ اما در ست چهارم ورداسکو ۷-۱ پیروز شد تا کار به ست نهایی بکشد. در ست پنجم نیز بازی بسیار نزدیک و زیبا پیش می‌رفت و در نهایت این نادال بود که در گیم دهم سرویس ورداسکو را شکست و راهی فینال شد. این بازی ۵ ساعت و ۱۰ دقیقه به طول انجامید.

پس از بازی:

نادال در دیدار پایانی در برابر راجر فدرر قرار گرفت تا یکی دیگر از مصاف‌های خاطره‌انگیز “فدال” رقم بخورد. ماتادور در آن بازی ۳-۲ بر رقیب دیرینه‌اش غلبه کرد و برای نخستین بار در یک گرنداسلم هارد قهرمان شد. این سومین برد متوالی او مقابل نابغه سوئیسی در فینال مسابقات گرنداسلم بود. سلطان خاک در ادامه سال موفق نبود و پس از حذف از رولان گاروس با شکست برابر رابین سودرلینگ و از دست دادن ویمبلدون به دلیل مصدومیت، صدر جدول تنیس مردان را به فدرر واگذار کرد.
فرناندو ورداسکو نیز در ادامه بهترین سال دوران ورزشی‌اش را سپری کرد. وی در ۵ مسترز ابتدای سال به جمع ۸ نفر برتر راه یافت و با صعود به یک‌چهارم نهایی تنیس آزاد امریکا، مجوز حضور در فینال تور مردان را نیز گرفت. ورداسکو در پایان سال در رتبه نهم جدول تنیس مردان جای گرفت.

گزیده دیدار رافائل نادال و فرناندو ورداسکو در دور نیمه‌پایانی آزاد استرالیا ۲۰۰۹

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

این دو تنیس‌باز ۷ سال بعد نیز، بار دیگر و در دور نخست از تنیس آزاد استرالیا باهم روبرو شدند. در آن بازی ورداسکو در ۵ ست بر حریف نامدار خود غلبه کرد و نخستین شکست نادال در دور اول استرالیا را رقم زد (نتیجه: ۲-۶ ۶-۷ ۶-۳ ۴-۶ ۷-۶).

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۷-۳ نادال
گرنداسلم‌ها: ۳-۱ نادال
آزاد استرالیا: ۱-۱ برابر
در هارد: ۸-۲ نادال
در خاک: ۷-۱ نادال
در چمن: ۱-۰ نادال
در کارپت: ۱-۰ نادال

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید