تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ پیش‌نگاهی به بازی‌های روز هفتم؛ اولین آزمایش جدی راجر فدرر و رافائل نادال

1

تنیس‌فا: اولین گرنداسلم سال به دور چهارم رسید. راجر فدرر، رافائل نادال، گریگور دیمیتروف و مارین چیلیچ به عنوان سیدهای برتر، رقابت سختی را در پایین جدول دارند. در زیر نگاهی خواهیم داشت به مهم‌ترین بازی‌های روز هفتم تنیس آزاد استرالیا.

گریگور دیمیتروف – فرانسیس تیافو:

گریگور دیمیتروف بازی‌های آسانی را در ۳ دور نخست نداشت، اما با تکیه بر فرم خوب خود توانست از سد یانکو تیپسارویچ، پابلو کوئواس و توماس فابیانو بگذرد و به دور چهارم برسد. سرویس و فورهند بازیکن بلغاری در شرایط خوبی قرار دارند، اما بک‌هندش در این تورنمنت ثبات لازم را نداشته است. او که از نظر ذهنی در شرایط بهتری به سر می‌برد، تاکنون بهترین نتایج خود در گرنداسلم‌ها را در استرالیا گرفته است و امیدوار است به این روند خوب ادامه دهد.
فرانسیس تیافو که با حذف کوین اندرسون (سید ۵ مسابقات) در دور دوم شگفتی‌ساز شد، بهترین گرنداسلم خود را تجربه می‌کند. این بازیکن ۲۱ ساله‌ی امریکایی در دور قبل در حالی که ۲-۱ از اندریاس سپی عقب افتاده بود، بازگشت خوبی به بازی داشت و در ۵ ست حریف ایتالیایی خود را شکست داد. او که به دلیل قدرت ضرباتش مشهور است و یکی از امیدهای آینده تنیس امریکا به شمار می‌رود، انگیزه‌های زیادی برابر حریف سرشناس خود خواهد داشت.
این بازی از حدود ساعت ۵:۳۰ صبح به وقت ایران در استادیوم ملبورن آغاز می‌شود.

پیش‌بینی:
دیمیتروف و تیافو تاکنون یک بار باهم بازی کردند. در این دیدار که از دور یک‌هشتم نهایی مسترز کانادا در سال گذشته بود، بازیکن بلغاری توانست در تایبرک ست آخر بر حریف جوان و سرسخت کند غلبه کند. در بازی فردا نیز شانس گریگور دیمیتروف بیشتر به نظر می‌رسد، اما بعید است که وی صعود راحتی داشته باشد.
برنده دیمیتروف در ۴ ست.

مارین چیلیچ – روبرتو باتیستا آخوت:

مارین چیلیچ که در دیداری زیبا برابر ورداسکو ۲-۰ عقب افتاد و از شکست گریخت، حالا انرژی و انگیزه بیشتری برای ادامه قدرت‌نمایی‌های خود در ملبورن دارد. نایب‌قهرمان سال گذشته از فرم و ذهنیت خوبی برخوردار است و برای رسیدن به جمع ۸ نفر برتر استرالیا تا پایان خواهد جنگید. توانایی بالای چیلیچ در زمین‌های سخت (هارد) بر کسی پوشیده نیست. وی فردا به‌دنبال سومین حضور خود در یک‌چهارم نهایی آزاد استرالیا خواهد بود.
در مقابل آخوت پس از بازی احساسی دور اولش در برابر اندی ماری، در برابر میلمن ِ میزبان نیز به مشکل خورد، اما به هر ترتیبی که بود به دور سوم رسید. او در این مرحله در برابر خاچانوف روس در ۳ ست پیاپی پیروز شد تا صعود مقتدرانه‌ای داشته باشد. این بازیکن اسپانیایی ۳۰ ساله که با شکست نواک جوکوویچ در قطر، فرم عالی خود را به رخ کشید و نهایتا قهرمان شد، به‌دنبال نخستین حضور خود در نیمه‌نهایی یک گرنداسلم است.
این بازی از حدود ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت ایران در استادیوم مارگارت کورت آغاز می‌شود.

پیش‌بینی:
چیلیچ در مصاف‌های رودررو ۴-۱ از آخوت پیش است و در زمین‌های سخت نیز ۳ بار حریف خود را شکست داده است. تنها باخت او مقابل آخوت در همین گرنداسلم و سال ۲۰۱۶ به وقوع پیوسته؛ جایی که تنیس‌باز اسپانیایی در ۳ ست متوالی بر حریف کروات خود چیره شده است. شانس دو تنیس‌باز در بازی فردا تقریبا برابر ارزیابی شده است و احتمالا طولانی‌شدن بازی وجود دارد.
برنده چیلیچ در ۵ ست.

رافائل نادال – توماس بردیک:

ماتادور که پس از مصدومیتش در اواخر سال گذشته، بازگشت خوبی به استرالیا داشته، بدون از دست دادن ست به این مرحله رسیده است. او که سرویس خود را مجددا بهبود بخشیده، دیگر برای همه توپ‌ها تا انتها تلاش نمی‌کند و بازی هجومی و اقتصادی‌تری را به نمایش می‌گذارد. بازی فردا می‌تواند میزان آمادگی قهرمان سال ۲۰۰۹ را بهتر مشخص کند.
در آن سو توماس بردیک که نیمه دوم سال گذشته را به دلیل طولانی‌شدن مصدومیتش از دست داد، با توپ پُر به ملبورن آمده است. وی که همواره نتایج خوبی در استرالیا گرفته، امسال نیز با حذف کایل ادموند و دیگو شوارتزمن برای یازدهمین بار راهی دور چهارم شد. فرم این بازیکن اهل چک بسیار خوب به نظر می‌رسد و احتمالا فردا شاهد یکی از بهترین بازی‌های امسال در استرالیا خواهیم بود.
این بازی از حدود ساعت ۷ صبح به وقت ایران در استادیوم راد لیور آغاز می‌شود.

پیش‌بینی:
در بازی‌های رودررو، نادال برتری قاطعی دارد و ۱۹-۴ از حریف خود پیش است. ماتادور همچنین در ۲۰ بازی اخیر خود در مقابل بردیک تنها یک بار شکست خورده است؛ این باخت به سال ۲۰۱۵ در یک‌چهارم نهایی آزاد استرالیا برمی‌گردد که بازیکن بلندقامت اهل چک در ۳ ست متوالی حریف نامدار خود را مغلوب کرد و انتقام دیدار سال ۲۰۱۲ را گرفت.
هر دو بازیکن فرم خوبی دارند و بازی سریع و زیبایی را شاهد خواهیم بود. عملکرد دو بازیکن در بخش سرویس و ریترن می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و ست دوم نقش مهمی در تعیین فرد پیروز خواهد داشت. شانس نادال بیش از بردیک ارزیابی شده است و به نظر می‌رسد ماتادور در یک بازی سخت پیروز شود.
برنده نادال در ۴ ست.

راجر فدرر – استپانوس تیتیپاس:

استاد سوئیسی که تاکنون هیچ ستی را در این مسابقات از دست نداده، در فرم بهتری نسبت به نیمه‌ی دوم سال گذشته قرار دارد. مدافع دو عنوان قهرمانی گرچه هنوز به شرایط ایده‌آل خود در ۲ دوره گذشته این تورنمنت نرسیده، با اتکا به سرویس خود کار را برای حریفان سخت می‌کند. فدرر در مصاف با تیلور فریتس تنها ۳ امتیاز را بر روی سرویس اولش از دست داد و در دو دور نخست نیز ۸۴ درصد امتیازهای سرو ۱ خود را کسب کرد.
اما تیتیپاس که روند روبه‌رشدی در سال گذشته داشته، برای نخستین بار حضور در دور چهارم تنیس آزاد استرالیا را تجربه می‌کند. این بازیکن یونانی در دیدارهای قبلی خود در ۴ ست از سد ترویتسکی و باسیلاشویلی گذشت و در فرم بسیار خوبی به‌ سر می‌برد. او حضور زیاد و نسبتا خوبی بر روی تور داشته است و باید دید این مسئله در دیدار فردا نیز تکرار می‌شود یا خیر.
این بازی از حدود ساعت ۱۱:۳۰ به وقت ایران آغاز در استادیوم راد لیور می‌شود.

پیش‌بینی:
این دو بازیکن تاکنون در دیداری رسمی مقابل یکدیگر قرار نگرفته‌اند و تنها مصاف‌شان در هاپمن‌کاپ امسال رخ داد. در آن بازی فدرر موفق شد جوان ۲۰ ساله‌ی یونانی را در دو تایبرک مغلوب کند. در بازی فردا نیز نابغه سوئیسی شانس بسیار بیشتری دارد، اما نسل جوان تنیس به‌دنبال فرصتی برای خودنمایی است و تیتیپاس یکی از امیدهای اصلی این نسل به‌شمار می‌رود. احتمالا ست نخست و تایبرک نقش مهمی در نتیجه ایفا خواهد کرد و اگر فدرر از آنها به سلامت بگذرد، می‌تواند بار دیگر به یک‌چهارم نهایی استرالیا برسد.
برنده فدرر در ۳ ست.

 

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. سلام .
    همه پیش بین هاتون متاسفانه اشتباه بود .
    اشتباه در برنده چه برسه به نتیجه دقیق !!!
    چرا واقعا ؟

نظر بدهید