تنیس فا

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ پیش‌نگاهی به بازی‌های روز هشتم: آرامش قبل از طوفان در بالای جدول

0

تنیس‌فا: دور چهارم اولین گرنداسلم سال فردا به پایان می‌رسد. نواک جوکوویچ به عنوان بخت اول قهرمانی، رقابت جالبی را با تنیس‌بازان نسل آینده در بالای جدول دارد. در زیر نگاهی خواهیم داشت به مهم‌ترین بازی‌های روز هشتم تنیس آزاد استرالیا.

کی نیشیکوری – پابلو کارنیو بوستا:

نیشیکوری که در ابتدای مسابقات ۲ بازی سخت و ۵ سته را تجربه کرد، با شکست سوزا در ۳ ست پیاپی به روند مطلوب خود بازگشت. او آماده است تا چهارمین حضور خود در جمع ۸ نفر برتر آزاد استرالیا را پس از ۲ سال غیبت در این مرحله، رقم بزند. بازیکن جنگنده ژاپنی در ابتدای سال قهرمان تورنمنت بریزبن شد و در فرم خوبی به سر می‌برد.
پابلو کارنیو بوستا نیز صعود سختی به دور چهارم داشت و در بازی اول خود مقابل لوکا وانی از ایتالیا، به‌رغم از دست دادن ست‌های اول و دوم، پیروز شد. این بازیکن اسپانیایی در دور قبل با غلبه بر فابیو فونینی، برای دومین سال پیاپی راهی این مرحله از تنیس آزاد استرالیا شد و حالا به یک‌چهارم نهایی فکر می‌کند.
این بازی از حدود ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت ایران در استادیوم مارگارت کورت آغاز می‌شود.

پیش‌بینی:
دیدار فردا نخستین تقابل دو تنیس‌باز با یکدیگر است. شانس نیشیکوری بیشتر از بوستا ارزیابی شده است و به نظر نمی‌رسد حریف اسپانیایی برایش دردسرساز شود.
برنده نیشیکوری در ۴ ست.

برنا چوریچ – لوکا پویی:

برنا چوریچ که در فرم بسیار خوبی قرار دارد، در سه بازی نخست خود به مشکل نخورد و به جز ست اول مقابل کرایینویچ، کنترل بازی‌هایش را در اختیار داشت. جوان ۲۲ سال کروات، دومین حضور خود در دور چهارم یک گرنداسلم را پس از یواس اوپن ۲۰۱۸ تجربه می‌کند و تمام توان خود را برای راه‌یابی به یک‌چهارم نهایی استرالیا به‌کار خواهد گرفت.
در آن سو لوکا پویی که تا قبل از امسال، هیچ بردی را در ملبورن کسب نکرده بود، بهترین فرم خود را در استرالیا تجربه می‌کند. این بازیکن فرانسوی با کمک امیلی مورسمو، سرویس و ریترن خود را بهبود بخشیده است و از نظر ذهنی در شرایط بسیار بهتری نسبت به سال گذشته قرار دارد. او فرصت‌سوزی‌های زیادی را در بازی قبلی خود مقابل الکسی پاپرین داشت، اما سرانجام توانست بر این حریف جوان و تماشاگران مشتاقش چیره شود.
این بازی از حدود ساعت ۹:۳۰ صبح به وقت ایران در استادیوم ملبورن آغاز می‌شود.

پیش‌بینی:
پویی سطح بازی بالایی دارد و اگر ثباتش را حفظ کند، می‌تواند به اتکا به فورهندش حریف را تحت فشار زیادی قرار دهد. در مقابل چوریچ اسلحه بارزی ندارد، اما در هر دو بال باثبات و کم‌نقص به نظر می‌رسد و از سرویس و ریترن خوبی هم برخوردار است. این دو تنیس‌باز تاکنون دو بار مقابل هم قرار گرفتند که در هر دو مرتبه برتری با برنا چوریچ بوده است. احتمالا شاهد یک بازی زیبا و نزدیک خواهیم بود که پیش‌بینی برنده در آن سخت است؛ اما شاید بتوان شانس تنیس‌باز کروات را به دلیل عملکرد بهتر در لحظات حساس، کمی بیشتر دانست.
برنده چوریچ در ۵ ست.

ساشا زورف – میلوس رائونیچ:

ساشا زورف که با کمک ایوان لندل به بازیکن بهتری تبدیل شده است، در بازی دور دوم خود مقابل ژرمی شاردی به مشکل خورد. او پس از کسب دو ست اول، ست‌های سوم و چهارم را به‌رغم داشتن فرصت پیروزی، از دست داد تا کار به ست نهایی بکشد. او در این ست ذهنیت برتر خود را نشان داد و از این آزمایش جان سالم به در برد. جوان آینده‌دار آلمانی تسلط بیشتری بر روی ضرباتش پیدا کرده است و موفقیت در این تورنمنت می‌تواند تاثیر مهمی در دوران ورزشی‌اش داشته باشد.
در مقابل میلوس رائونیچ مسیر سخت‌تری را برای رسیدن به این مرحله طی کرده است. او در مقابل نیک کیریوس میزبان و استن واورینکای سوئیسی تنها ۱ ست را در تایبرک از دست داد و پس از دیداری آسان مقابل اربر، حریف زورف در این مرحله شد. بازیکن بلندقامت کانادایی که سابقه حضور در دور نیمه‌نهایی در استرالیا را دارد، برای تکرار این مهم باید بر نسل آینده تنیس غلبه کند.
این بازی از حدود ساعت ۶:۳۰ صبح به وقت ایران در استادیوم راد لیور آغاز می‌شود.

پیش‌بینی:
در بازی‌های رودررو، هر بازیکن ۱ برد را کسب کرده‌اند؛ اما هیچ‌کدام بر روی زمین‌های سخت نبوده است. رائونیچ در ویمبلدون ۲۰۱۷ در ۵ ست حریف جوان خود را مغلوب کرد و باختش مقابل زورف در مسترز رم ِ همان سال را تلافی نمود. هر دو تنیس‌باز از سرویس قدرتمندی برخوردارند، اما رائونیچ نشان داده که شکستن سرویسش بسیار دشوارتر از شکستن سرویس زورف است. سید ۴ مسابقات، دیدار بسیار سختی را خواهد داشت و شاید بازی متنوع‌ترش کلید پیروزی او در بازی فردا باشد.
برنده زورف در ۵ ست.

نواک جوکوویچ – دنیل مدودف:

نواک جوکوویچ پس از غلبه بر کروگر و سونگا به دور سوم رسید و در مقابل دنیس شاپووالوف قرار گرفت. نوله که تا ست سوم سوار بر بازی بود، در اواسط این ست به مشکل خورد و ست را از دست داد؛ اما در ست چهارم قدرت خود را بر حریف جوانش تحمیل کرد و نشان داد که شانس اصلی قهرمانی در مسابقات امسال است. دیدار فردا برای جوکر، آزمایش سخت‌تری خواهد بود و میزان آمادگی او را بهتر مشخص می‌کند.
اما مدودف که تاکنون هیچ ستی را در این مسابقات از دست نداده، در آمادگی بسیار خوبی به‌سر می‌برد. جوان ۲۲ ساله‌ی روس که تنیس عجیبی را ارائه می‌دهد، پس از نایب‌قهرمانی در تورنمنت بریزبین به ملبورن آمد و توانست برای نخستین بار راهی دور چهارم یک گرنداسلم شود. او در دیدار قبلی‌اش با داوید گوفن نشان داد که حریف سرسختی است و می‌تواند بازیکن مقابل را به دردسر بیندازد.
این بازی از حدود ساعت ۱۳:۳۰ به وقت ایران آغاز در استادیوم راد لیور می‌شود.

پیش‌بینی:
جوکوویچ تاکنون دوبار در مقابل مدودف قرار گرفته که در هر دو مرتبه حریف جوان روس خود را شکست داده است. این دیدارها در دور اول جام دیویس ۲۰۱۷ و تورنمنت ایتسبورن بوده است. قصاب بلگراد شانس بسیار بیشتری نسبت به مدودف دارد و بخت نخست قهرمانی در مسابقات امسال است. نوله بازی نسبتا سختی را پیش رو دارد، اما باید دید نماینده‌ی دیگر نسل جوان تنیس توان شگفتی‌آفرینی را دارد یا خیر.
برنده جوکوویچ در ۴ ست.

 

4.7/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید