تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۱۰: نواک جوکوویچ – جو-ویلفرد سونگا

0

تنیس‌فا: به بهانه‌ی شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۱۰: نواک جوکوویچ – جو-ویلفرد سونگا؛
سال ۲۰۰۸، دیدار پایانی و سال ۲۰۱۰، دور یک‌چهارم‌پایانی

دلیل انتخاب:

از این تقابل، ۲ بازی انتخاب شده است که هر کدام جذابیت‌های خود را دارند. در سال ۲۰۰۸، نواک جوکوویچ و جو-ویلفرد سونگا با حذف فدرر و نادال در نیمه‌نهایی شگفتی‌ساز شدند و به نخستین فینال خود در ملبورن رسیدند. این نخستین مصاف دو تنیس‌باز بود و به یکی از فینال‌های جذاب استرالیا تبدیل شد.
جوکوویچ و سونگا دو سال بعد نیز در مرحله یک‌چهارم نهایی باهم روبرو شدند و یکی دیگر از شب‌های به‌یادماندنی استادیوم راد لیور را رقم زدند.

بازی سال ۲۰۰۸

پیش از بازی:

جوکوویچ با حذف سم کوئری، لیتون هیوئیت و جیمز بلیک راهی نیمه‌نهایی شد و با حذف راجر فدرر سوئیسی، جهان تنیس را شوکه کرد. او هیچ ستی را در راه رسیدن به فینال از دست نداد. در آن سو سونگا با غلبه بر تنیس‌بازانی چون اندی ماری، ریشار گسکه و میخائیل یوژنی به جمع ۴ نفر برتر استرالیا راه یافت و در دیداری عجیب و یک‌طرفه رافائل نادال را از پیش رو برداشت و به فینال رسید. پیش از بازی، کارشناسان شانس جوکوویچ را کمی بیشتر از سونگا می‌دانستند.

بازی:

سونگا بازی را بهتر آغاز کرد و توانست ست نخست را از آن خود کند؛ اما در ادامه جوکوویچ ِ صرب برتری خود را بر حریف فرانسوی تحمیل کرد و با پیروزی در دو ست بعدی، ۲-۱ پیش افتاد. ست چهارم بسیار نزدیک بود و کار به گیم سرنوشت‌ساز کشید تا تایبرک تعیین‌کننده فرد پیروز باشد. در این گیم نیز جوکر بهتر عمل کرد و با شکست سونگا، نخستین عنوان قهرمانی خود را در مسابقات گرنداسلم کسب کرد.

پس از بازی:

جوکوویچ در این سال، توانست فینال تور مردان را نیز فتح کند و برای دومین سال متوالی، در رتبه سوم جدول رده‌بندی قرار گیرد. این سال، پرتاب نوله به جمع ستاره‌های جهان تنیس بود.
در آن سو، جو-ویلفرد سونگا پس از این تورنمنت موفقیت‌آمیز، افت فاحشی داشت؛ اما با قهرمانی در مسترز پاریس در انتهای سال، در به رتبه ششم جدول تنیس مردان رسید.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و جو-ویلفرد سونگا در دیدار فینال آزاد استرالیا ۲۰۰۸

بازی سال ۲۰۱۰

پیش از بازی:

جوکوویچ با حذف تنیس‌بازانی چون چیودینلی، ایستومین و کوبوت راهی یک‌چهارم‌نهایی شد و در این راه تنها یک ست را از دست داد. در آن سو سونگا با غلبه بر استاخوفسکی، دنت و هاس به جمع ۱۶ نفر برتر استرالیا راه یافت. او در این مرحله به مصاف نیکلاس الماگرو رفت و به‌رغم از دست دادن ۲ ست نخست، به بازی برگشت و در ست پنجم حریف خود را ۹-۷ شکست داد و راهی یک‌چهارم نهایی شد. پیش از بازی کارشناسان شانس جوکوویچ را بیشتر از سونگا می‌دانستند.

بازی:

دو ست اول بسیار نزدیک و زیبا دنبال شد و تایبرک تعیین‌کننده فرد پیروز بود. سونگا در ست نخست و جوکوویچ در ست دوم پیروز شدند تا حساب کار در ست‌شماری ۱-۱ شود. نوله در ست سوم برتری خود را به رخ حریف فرانسوی کشید و ۶-۱ پیروز شد؛ اما سونگا در ست بعد جبران کرد تا کار به ست نهایی بکشد. در این ست سونگا کار سختی نداشت و توانست جوکوویچ را که شرایط جسمی خوبی نداشت، مغلوب کند و راهی نیمه‌نهایی شود.

پس از بازی:

جو-ویلفرد سونگا در نیمه‌نهایی مقابل راجر فدرر قرار گرفت، اما در برابر این استاد سوئیسی حرفی برای گفتن نداشت و تنها ۷ گیم کسب کرد. وی در انتهای سال در رده سیزدهم جدول تنیس مردان قرار گرفت.
نواک جوکوویچ اما به روند روبه‌رشد خود ادامه داد و تا فینال تنیس آزاد امریکا نیز پیش رفت. او در انتهای سال رتبه سوم خود را در جدول رده‌بندی حفظ کرد و با فتح دیویس‌کاپ، سال خوبش را به پایان برد. این قهرمانی آغازی بود بر طوفان قصاب بلگراد در جهان تنیس.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و جو-ویلفرد سونگا در دور یک‌چهارم نهایی آزاد استرالیا ۲۰۱۰

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۶-۶ جوکوویچ
گرنداسلم‌ها: ۶-۱ جوکوویچ
آزاد استرالیا: ۱-۱ برابر
فینال تور: ۱-۱ برابر
مسابقات المپیک: ۱-۰ جوکوویچ
در هارد: ۱۰-۶ جوکوویچ
در خاک: ۳-۰ جوکوویچ
در چمن: ۳-۰ جوکوویچ

4.5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید