تنیس فا

مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا ۲۰۱۹؛ تاریخچه، معرفی و جداول بازی‌ها

0

 رقابت‌های گرند اسلم اپن استرالیا ۲۰۱۹ از ۲۴ دی ماه تا ۷ بهمن ماه ۱۳۹۷ در شهر ملبورن استرالیا برگزار می‌شود.

تنیسفا – مسابقات تنیس آزاد استرالیا، اولین تورنمنت از رقابت‌های چهارگانۀ موسوم به «گرند اسلم» است که هر ساله در ماه ژانویه در پارک ملبورن برگزار می‌گردد. ۱۰۷اُمین دورۀ این مسابقات از روز دوشنبه هفته جاری آغاز می‌شود و تنیس‌بازهای برتر جهان به مدت ۲ هفته در رده‌های انفرادی و دونفره مردان، انفرادی و دونفره زنان، دوبل مختلط و تنیس با ویلچر با یک‌دیگر به رقابت می‌پردازند.

تنیس اپن استرالیا که در حال حاضر بزرگ‌ترین رویداد ورزشی است که در نیم‌کرۀ جنوبی زمین انجام می‌گیرد، سال ۱۹۰۵ (۱۱۴ سال پیش) شروع به کار کرد. این مسابقات در ابتدا و تا سال ۱۹۸۷ بر روی زمین چمن برگزار می‌شد تا اینکه در سال ۱۹۸۸ زمین مسابقات به هارد (از نوع Rebound Ace) تغییر پیدا کرد. پرش زیاد توپ و هم‌چنین چسبندگی بالای زمین‌های Rebound Ace که سلامتی بازیکنان را به خطر می‌انداخت، سبب شد از سال ۲۰۰۸ از نوع دیگری هارد کورت (به نام Plexicushion) در این مسابقات استفاده شود. راجر فدرر و سرینا ویلیامز تنها بازیکنانی هستند که توانسته‌اند بر روی هر دو زمین، صاحب عنوان قهرمانی شوند.

 کانال‌های پوشش‌دهنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

مسابقات آزاد استرالیا، رکورددار بیشترین حضور تماشاگر در تورنمنت‌های گرند اسلم است. در سال ۲۰۱۸ تعداد ۷۴۳,۶۶۷ نفر در پارک ملبورن، محل برگزاری مسابقات حضور پیدا کردند.

رقابت‌های آزاد استرالیا نخستین گرند اسلمی است که استادیوم‌های خود را به سقف متحرک مجهز کرد تا برگزاری مسابقات هنگام شرایط نامناسب آب‌و‌هوایی با اخلال مواجه نگردد. سه استادیوم این مجموعه یعنی «راد لیور» و «ملبورن آرنا» و «مارگارت کورت» دارای سقف متحرک هستند و ظرفیت آن‌ها به ترتیب ۱۴,۸۲۰، ۱۰,۵۰۰ و ۷,۵۰۰ نفر است. مجموعه ملبورن پارک در مجموع ۲۵ زمین تنیس را در خود جای داده است. تورنمنت آزاد استرالیا هم‌چنین در برنامۀ توسعه و بازسازی ۲۷۱ میلیون دلاری خود، ساخت یک استادیوم با گنجایش ۵۰۰۰ صندلی را کلید زده است.

نمایی از ورزشگاه «راد لیور آرنا«

نمایی از ورزشگاه هایسنس

اضافه‌ شدن «تایبریک» به ست نهایی

در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸، مسئولین برگزاری مسابقات اوپن استرالیا اعلام کردند که از سال ۲۰۱۹ از سیستم تایبریک در ست نهایی این مسابقات استفاده خواهد شد. بدین‌صورت که در ست نهایی (ست سوم برای مسابقات زنان و ست پنجم برای مسابقات مردان) پس از تساوی ۶-۶ در گیم‌شماری، یک سوپر تایبریک ۱۰ امتیازی برنده بازی را مشخص خواهد کرد. پیش از این، مسابقه تا زمانی‌که اختلاف در گیم‌شماری به عدد ۲ می‌رسید، ادامه پیدا می‌کرد.

تغییر توپ‌های مسابقات

از سال ۲۰۱۹ بازی‌های آزاد استرالیا با توپ‌های برند «دانلوپ» بازی می‌شوند. شرکت تجهیزات ورزشی دانلوپ با یک قرارداد ۵ ساله، وظیفه تأمین توپ‌های اوپن استرالیا را بر عهده خواهد داشت. تا قبل از سال ۲۰۱۹ شرکت «ویلسون» تأمین‌کننده توپ‌های مسابقات بود.

توپ مسابقات آزاد استرالیا

قانون جدید گرما

 به دلیل دمای بالای هوا در تابستان‌های ملبورن، از امسال قانونی جدید جهت جلوگیری از غش کردن و وارد آمدن فشار بیش از حد به بازیکنان اعمال خواهد شد که به موجب آن در صورت اینکه شاخص گرما از حد مشخصی عبور کند، به بازیکنان ۱۰ دقیقه استراحت داده می‌شود. در بخش زنان، این استراحت بین ست‌های دوم و سوم و در بخش مردان، از ست سوم به بعد (در صورتی که بازی ۴ سته یا بیشتر شود) خواهد بود.

قهرمانان پیشین گرند اسلم آزاد استرالیا

در سال ۲۰۱۸، راجر فدرر سوییسی با پیروزی در برابر مارین چیلیچ کروات از عنوان قهرمانی خود در رقابت‌ها دفاع کرد و ۶ـمین جام آزاد استرالیا و ۲۰ـمین گرند اسلم خود را بدست آورد. در بخش زنان، کرولاین ووزنیاکی دانمارکی با غلبه بر سیمونا هالپ. برای نخستین بار فاتح یک تورنمنت گرند اسلم شد. در قسمت دونفره مردان، ماته پاویچ/اولیور ماراخ موفق شدند با شکست خوان سباستین کابال و روبرت فرح، به مقام قهرمانی دست یابند و در بخش دونفره زنان، تیمه‌آ بابوش و کریستینا ملادنوویچ با برتری مقابل اکاترینا ماکارووا و النا وسنینا، جام قهرمانی را بالای سر بردند.

راجر فدرر سوئیسی، قهرمان اوپن استرالیا ۲۰۱۸

روی امرسون، نواک جوکوویچ و راجر فدرر هر کدام با ۶ عنوان، رکورددار قهرمانی در مسابقات آزاد استرالیا هستند؛ امرسون استرالیایی تمامی قهرمانی‌های خود را پیش از سال ۱۹۶۹ یعنی زمانی که ورزش تنیس حرفه‌ای نشده بود، کسب کرده است. در بخش دونفره مردان نیز باب و مایک برایان با ۶ عنوان، بیشترین تعداد قهرمانی را به خود اختصاص داده‌اند. در بخش انفرادی زنان، مارگارت کورت با ۱۱ عنوان قهرمانی رکوردار است که از این تعداد، ۷ عنوان قبل از سال ۱۹۶۹ به دست آمده است. بعد از سال ۱۹۶۸ نیز سرینا ویلیامز با ۷ عنوان، رکوردار قهرمانی در اپن استرالیا است.

رکوردها (بعد از دوران حرفه‌ای شدن تنیس)

بخش مردان
بیشترین تعداد قهرمانی: نواک جوکوویچ و راجر فدرر هر کدام با ۶ قهرمانی
بیشترین تعداد قهرمانی پیاپی: نواک جوکوویچ با ۳ دوره (۲۰۱۱, ۲۰۱۲, ۲۰۱۳)
بیشترین تعداد قهرمانی در بخش دونفره: باب و مایک برایان با ۶ قهرمانی (۲۰۰۶, ۲۰۰۷, ۲۰۰۹, ۲۰۱۰, ۲۰۱۱, ۲۰۱۳)
بیشترین تعداد حضور در فینال: راجر فدرر با ۷ حضور
جوان‌ترین قهرمان: متس ویلاندر در سال ۱۹۸۳ با ۱۹ سال و ۳ ماه سن
مسن‌ترین قهرمان: کن رزوال در سال ۱۹۷۲ با ۳۷ سال و ۲ ماه سن
طولانی‌ترین مسابقه: دیدار بین نواک جوکوویچ و رافائل نادال در فینال سال ۲۰۱۲ – زمان مسابقه: ۵ ساعت و ۵۳ دقیقه

بخش زنان
بیشترین تعداد قهرمانی: سرینا ویلیامز با ۷ قهرمانی (۲۰۰۳, ۲۰۰۵, ۲۰۰۷, ۲۰۰۹, ۲۰۱۰, ۲۰۱۵, ۲۰۱۷)
بیشترین تعداد قهرمانی پیاپی: مارگارت کورت، ایوان گولاگونگ کاولی، اشتفی گراف، مونیکا سلس و مارتینا هینگیس هرکدام با ۳ قهرمانی پیاپی
بیشترین تعداد قهرمانی در بخش دونفره: مارتینا ناوراتیلووا با ۸ قهرمانی (۱۹۸۰, ۱۹۸۲, ۱۹۸۳, ۱۹۸۴, ۱۹۸۵, ۱۹۸۷, ۱۹۸۸, ۱۹۸۹)
جوان‌ترین قهرمان: مارتینا هینگیس در سال ۱۹۹۷ با ۱۶ سال و ۳ ماه سن

امتیازات و جوایز نقدی تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹

جوایز نقدی مسابقات استرالیا در سال ۲۰۱۹ با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۶۲/۵۰۰/۰۰۰ دلار استرالیا رسیده است. جوایز نقدی و میزان امتیازات مراحل و رده‌های مختلف گرند اسلم استرالیا را ملاحظه می‌کنید:

ردیف دور اول دور دوم دور سوم دور چهارم دور یک‌چهارم دور نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی ۷۵,۰۰۰$ ۱۰۵,۰۰۰$ ۱۵۵,۰۰۰$ ۲۶۰,۰۰۰$ ۴۶۰,۰۰۰$ ۹۲۰,۰۰۰$ ۲,۰۵۰,۰۰۰$ ۴,۱۰۰,۰۰۰$
دونفره ۲۱,۰۰۰$ ۳۲,۵۰۰$ ۵۵,۰۰۰$ ۱۰۰,۰۰۰$ ۱۹۰,۰۰۰$ ۳۷۵,۰۰۰$ ۷۵۰,۰۰۰$
دونفره مختلط ۵,۹۵۰$ ۱۱,۵۰۰$ ۲۳,۰۰۰$ ۴۷,۵۰۰$ ۹۵,۰۰۰$ ۱۸۵,۰۰۰$
ردیف دور اول دور دوم دور سوم دور چهارم دور یک‌چهارم دور نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۹

در بین چهار سید‌ نخست مسابقات امسال، تنها یک تغییر نسبت به سال گذشته دیده می‌شود: اضافه شدن جوکوویچ. تنیس‌باز صرب که سال گذشته به دنبال مصدومیت و دوری‌اش از میادین، به عنوان سید شماره ۱۴ وارد مسابقات اوپن استرالیا شد، در رقابت‌های امسال بخت نخست قهرمانی رقابت‌ها به شمار می‌رود. رافا نادال بخت دوم فتح جام است. او فصل جدید را با رقابت‌های نمایشی ابوظبی آغاز کرد و پس از آن به دلیل مصدومیت از ناحیه پا محبور شد از رقابت‌های ۲۵۰ امتیازی بریزبن کناره‌گیری کند. با این حال ماتادور ابراز امیدواری کرده که تا شروع مسابقات بتواند به سطح آمادگی مورد نظر خود برسد. راجر فدرر، مدافع عنوان قهرمانی نیز سید شمارۀ ۳ است. الکساندر زورف آلمانی مانند سال گذشته، سید شمارۀ ۴ است و برای کسب نخستین گرند اسلم خود تلاش می‌کند.

خداحافظی اندی ماری

خبر خداحافظی اندی ماری در یک کنفرانس مطبوعاتی در ملبورن، اولین گرند اسلم سال ۲۰۱۹ را تحت‌الشعاع قرار داد؛ ماری که سابقۀ سه قهرمانی در مسابقات گرند اسلم و ۵ نایب‌قهرمانی در آزاد استرالیا را دارد، روز ۱۱ ژانویه در نشست خبری پیش از آغاز بازی‌ها اعلام کرد که به علت ادامۀ مصدومیتش، تصمیم دارد در فصل ۲۰۱۹ بازنشسته شود. هرچند تنیس‌باز بریتانیایی گفته که مایل است در گرند اسلم ویمبلدون از تنیس خداحافظی کند، اما در صورتی که وضعیت مصدومیت او بدتر شود، ممکن است در پایان آزاد استرالیا این اتفاق بیفتد.

شوک به دنیای تنیس؛ اندی ماری در فصل ۲۰۱۹ از تنیس خداحافظی می‌کند

در رقابت‌های بخش زنان، سیمونا هالپ رومانیایی پس از سپری کردن یک فصل فوق‌العاده، بخت اول کسب جام در اوپن استرالیا خواهد بود. انجلیک کربر آلمانی که در سال ۲۰۱۶ موفق شد نخستین گرند اسلم خود را با فتح آزاد استرالیا کسب کند، در رقابت‌های امسال سید شمارۀ ۲ است. پس از کربر، کرولاین ووزنیاکی دانمارکی بخت سوم قهرمانی است. وی سال گذشته توانست جام قهرمانی رقابت‌ها را با خود به خانه ببرد. نائومی اوساکا، تنیس‌باز جوان اهل ژاپن که سال گذشته با شکست سرینا ویلیامز در فینال مسابقات اوپن آمریکا شگفتی آفرید، بعد از ووزنیاکی بخت چهارم قهرمانی است.

جدول قرعه‌کشی مسابقات

بخش انفرادی مردان

بخش انفرادی زنان

3.9/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید