تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم شماره ۱۵: اندی ماری-مارین چیلیچ

0

تنیس‌فا: در آستانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۱۵: اندی ماری-مارین چیلیچ؛ سال ۲۰۱۰، دور نیمه‌پایانی

دلیل انتخاب:

این دیدار یکی از بهترین نمایش‌های اندی ماری در ملبورن به‌شمار می‌رود و آغازی است بر حضور مداوم او در فینال‌های نخستین گرنداسلم سال. در آن سو مارین چیلیچ که تورنمنت بسیار خوبی را سپری می‌کرد، با تمام قوا مقابل حریف اسکاتلندی‌اش قرار گرفت تا شاهد یک بازی دیدنی و سرشار از رالی‌های زیبا باشیم.

پیش از بازی:

ماری (سید ۵ مسابقات) با غلبه بر جان ایزنر در ۳ ست راهی یک‌چهارم نهایی شد تا به مصاف رافائل نادال برود. در این مرحله او توانست دو ست اول را از آن خود کند و در ست سوم نیز ۳-۰ از سلطان خاک پیش بیفتد؛ اما نادال به دلیل مصدومیت از ادامه بازی انصراف داد تا اندی ماری برای نخستین بار در ملبورن راهی دور نیمه‌نهایی شود. در آن سو، چیلیچ راه سختی را برای راه‌یابی به جمع ۴ نفر برتر تورنمنت طی کرد. وی پس از حذف واورینکا در دور سوم، با برتری مقابل خوان‌مارتین دل‌پوترو در ۵ ست، به یک‌چهارم نهایی رسید. چیلیچ در این مرحله مقابل اندی رادیک قرار گرفت و در یک دیدار ۵ سته‌ی دیگر، پیروز میدان شد تا حریف ماری شود.

بازی:

بازی در ست نخست با برتری نسبی چیلیچ همراه بود. او توانست دو مرتبه سرویس ماری را بشکند و ست اول را از آن خود کند. در ست دوم بازی با کیفیت بیشتری دنبال شد. اندی ماری در گیم پنجم موفق شد حریف کروات خود را بریک کند و با حفظ این برتری، حساب کار را در ست‌شماری مساوی کند. پس از این ست که چندین رالی و امتیاز زیبا در خود داشت، تنیس‌باز اهل اسکاتلند برتری خود را به حریف تحمیل کرد و به او اجازه عرض اندام نداد. ماری در ست سوم با سناریویی مشابه پیروز شد و ست چهارم را با نتیجه ۶-۲ به سود خود خاتمه داد تا رهسپار نخستین فینال خود در استرالیا شود.

پس از بازی:

اندی ماری در فینال مقابل راجر فدرر قرار گرفت و با قبول شکست در ۳ ست پیاپی، از کسب عنوان قهرمانی باز ماند. این تورنمنت، بهترین نمایش او در مسابقات گرنداسلم سال ۲۰۱۰ بود. چیلیچ نیز با صعود به نیمه‌نهایی توانست به جمع ۱۰ نفر برتر رده‌بندی تنیس مردان راه پیدا کند.

گزیده دیدار اندی ماری و مارین چیلیچ در دور نیمه‌پایانی آزاد استرالیا ۲۰۱۰

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۲-۳ ماری
گرنداسلم‌ها: ۴-۱ ماری
آزاد استرالیا: ۱-۰ ماری
فینال تور: ۱-۰ ماری
جام دیویس: ۱-۰ ماری
در هارد: ۷-۳ ماری
در چمن: ۴-۰ ماری
در خاک: ۱-۰ ماری

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید