تنیس فا

بیست بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن بیست و یکم؛ شماره ۱۹: تامی هاس-راجر فدرر

0

تنیس‌فا: در آستانه شروع نخستین گرنداسلم سال، نگاهی داریم به برترین بازی‌های انجام شده در ملبورن استرالیا در قرن بیست‌ویکم. انتخاب‌های انجام‌شده بر اساس کیفیت و ماندگاری بازی مربوطه، اهمیت آن در تاریخ گرنداسلم آزاد استرالیا و تعداد مصاف‌های دو تنیس‌باز در این تورنمنت معتبر بوده و ترتیب آن طبق سلیقه شخصی نویسنده می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر مطلب، از بین تمام رویارویی‌های میان دو تنیس‌باز انتخابی، به یک یا دو بازی به‌صورت اختصاصی پرداخته می‌شود و سایر تقابل‌ها از دید آماری مورد بررسی قرار می‌گیرند.

شماره ۱۹: تامی هاس-راجر فدرر؛ سال ۲۰۰۲، دور چهارم

دلیل انتخاب:

این دیدار به دلیل چشم‌نواز بودن و سبک هجومی هر دو تنیس‌باز و خصوصا تقابل دو بک‌هند یک‌دست، به‌شدت مورد توجه قرار گرفت و یکی از بهترین مصاف‌ها در این زمینه به‌شمار می‌رود. در حالی که هاس در اوج دوران ورزشی‌اش قرار داشت، فدرر تنیس‌بازی جوان و در حال پیشرفت بود که پس از حذف سمپراس در ویمبلدون سال قبل، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته بود. این نبرد، ۴ سال بعد هم در ملبورن تکرار شد.

بیشتر بخوانید: ۲۰ بازی برتر مسابقات آزاد استرالیا در قرن ۲۱؛ شماره ۲۰: آندره آغاسی-پیت سمپراس 

پیش از بازی:

راجر فدرر (سید ۱۱ مسابقات) با غلبه بر تنیس‌بازانی چون مایکل چانگ و راینر شوتلر، بدون از دست دادن ست راهی دور چهارم تنیس آزاد استرالیا شد. در آن سو تامی هاس (سید ۷ مسابقات) صعود مشکل‌تری به این مرحله داشت و در دور سوم برابر تاد مارتین امریکایی ۲ بر ۱ عقب افتاد؛ اما توانست به بازی برگردد و با برتری ۶-۱ در ست پنجم، حریف فدرر در مرحله چهارم شد.

بازی:

این دیدار در ست نخست برابر پیش رفت تا کار به تایبرک برسد. در این گیم هاس توانست با تکیه بر بک‌هندهایش ۷-۳ پیروز شود و ست اول را از آن خود کند. در ست دوم نیز حساب کار ۴-۴ مساوی بود تا اینکه فدرر با کمک دو بک‌هند زیبا، سرویس حریف را شکست و با حفظ گیم سرویس خودش، نتیجه را در ست‌شماری ۱-۱ مساوی کرد. ست سوم با برتری تنیس‌باز سوئیسی آغاز شد و او توانست در گیم پنجم، هاس را بریک کند. در ادامه فدرر با اینکه یک بار گیم سرویس خود را از دست داد، اما مجددا توانست هاس را بریک کند و در نهایت پیروز ست سوم شد. تامی هاس در ست چهارم بهتر ظاهر شد و پس از آنکه در امتیاز پایانی، ضربه اسلایس جوان سوئیسی به تور برخورد کرد، حساب کار ۲-۲ مساوی شد.

بازی به ست سرنوشت‌ساز رسید و هیجان در اوج خود بود. فدرر ۶-۵ جلو افتاد و روی سرویس تامی هاس صاحب «مچ‌پوینت» شد؛ اما در انتهای یک رالی طولانی، ضربه اسلایسش مجددا به تور برخورد کرد و فرصت پیروز شدن را از دست داد. همین امتیاز، جهت بازی را برگرداند و هاس در گیم بعد سرویس فدرر را شکست تا برای راه‌یابی به ‌یک‌چهارم نهایی سرویس بزند. در گیم پایانی، هاس تمرکز خود را حفظ کرد و نهایتا یک ضربه والی دقیق، حکم برتری او در مقابل راجر فدرر را امضا کرد.

پس از بازی:

تامی هاس با غلبه بر مارسلو ریوس از شیلی راهی نیمه‌نهایی شد تا به مصاف مارات سفین برود. او در حالی که در ست‌شماری ۲-۱ از حریف روس خود پیش بود، بازی را واگذار کرد تا از راه‌یابی به فینال باز بماند. تامی هاس در ادامه سال نفر شماره ۲ جهان شد، اما حادثه‌ای دل‌خراش، زندگی و دوران ورزشی او را تحت تاثیر قرار داد. پدر و مادر تامی در سانحه‌ای به‌شدت آسیب دیدند و او ادامه سال را به مراقبت از آن‌ها اختصاص داد. هاس در انتهای سال از ناحیه‌ی شانه دچار مصدومیت سختی شد و تا سال ۲۰۰۴ نتوانست به طور کامل به تنیس حرفه‌ای باز گردد. چه بسا اگر این اتفاقات نبود، او می‌توانست عناوین بیشتری کسب کند و برای تنیس آلمان تاریخ‌ساز شود.
فدرر نیز در این سال به روند رو‌به‌رشد خود ادامه داد و توانست به جمع ۱۰ نفر برتر تنیس جهان راه پیدا کند.

گزیده دیدار راجر فدرر – تامی هاس در دور چهارم آزاد استرالیا ۲۰۰۲

سایر مصاف‌ها در ملبورن:

این دو تنیس‌باز پس از گذشت ۴ سال، بار دیگر در همین مرحله از تنیس آزاد استرالیا باهم روبرو شدند. در آن بازی فدرر ابتدا ۲-۰ جلو افتاد، اما هاس با جنگندگی خود توانست بازی را مساوی کند. سرانجام این جادوگر سوئیسی بود که با برتری در ست نهایی، حریف آلمانی‌اش را مغلوب کرد و راهی دور بعد شد (نتیجه: ۲-۶ ۶-۴ ۶-۳ ۰-۶ ۴-۶). راجر فدرر در آن سال برای دومین بار فاتح نخستین گرنداسلم سال شد.

بررسی تقابل دو تنیس‌باز:

همه مسابقات: ۱۳-۴ فدرر
گرنداسلم‌ها: ۴-۱ فدرر
آزاد استرالیا: ۱-۱
مسابقات المپیک: ۱-۰ هاس
در هارد: ۶-۲ فدرر
در چمن: ۴-۲ فدرر
در خاک: ۱-۰ فدرر
در کارپت: ۲-۰ فدرر

4/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید