تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۱۸؛ آنچه باید از سومین گرند اسلم فصل تنیس بدانید!

1

تنیسفا: رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون ۲۰۱۸ از تاریخ ۱۱ تا ۲۴ تیر ۱۳۹۷ در شهر لندن برگزار می‌شود.

رقابت‌های تنیس ویمبلدون، قدیمی‌ترین و به اعتقاد بسیاری مهم‌ترین و باشکوه‌ترین رویداد ورزش تنیس در جهان محسوب می‌شود. این مسابقات هر ساله در اوایل ماه جولای به مدت ۲ هفته در «باشگاه تنیس انگلستان» واقع در محله‌ی ویمبلدون شهر لندن برگزار می‌گردد. رقابت‌های ویمبلدون سومین و تنها گرند اسلم از گرند اسلم‌های چهارگانه تنیس است که بر روی زمین‌های چمن بازی می‌شود. تا پیش از سال ۱۹۸۸، مسابقات آزاد استرالیا نیز بر روی زمین‌های چمن انجام می‌شد.

مسابقات ویمبلدون به اجرای قوانین سخت‌گیرانه در مورد پوشش بازیکنان شهره است، به‌طوری‌که تنیس‌بازها مجبور هستند در زمین مسابقه لباس‌های یک‌دست سفید رنگ به تن داشته باشند. این موضوع در سال‌های گذشته بعضا مشکلاتی را نیز پدید آورده است. در سال ۲۰۱۳، مسئولین برگزاری مسابقات، راجر فدرر را مجبور کردند که کفش‌های خود را که کف آن به رنگ نارنجی بود، تعویض کند. البته استفاده از نوارهای رنگی در لباس (مثلا در حاشیه یقه یا آستین) مانعی ندارد، به شرط آن‌که پهنای آن از یک سانتی‌متر بیشتر نباشد!

نشان مسابقات تنیس ویمبلدون

تاریخچه

رقابت‌های «ویمبلدون» در فاصله سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۲۴، «مسابقات قهرمانی جهان زمین چمن» نامیده می‌شد و امروزه با نام‌های «مسابقات قهرمانی ویمبلدون» و «مسابقات قهرمانی باشگاه تنیس انگلستان» شناخته می‌شود.

نخستین دوره از مسابقات تنیس ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ یعنی ۱۴۱ سال پیش برگزار گردید و در آن، اسپنسر گور بریتانیایی با غلبه بر ویلیام مارشال قهرمان شد. این دیدار تنها ۲۰۰ تماشاگر داشت و قیمت بلیط آن یک شیلینگ بود. تورنمنت ویمبلدون در «باشگاه تنیس و کروکت انگلستان» که باشگاهی خصوصی (فقط اعضا حق استفاده از آن را دارند) است، برگزار می‌شود. این باشگاه در سال ۱۸۶۸ تاسیس شده است. در ابتدا نام این مجموعه «باشگاه کروکت انگلستان» بود که بعدها با اضافه شدن زمین‌های تنیس، به نام کنونی‌اش تغییر پیدا کرد.

تصویری از اسپنسر گور، اولین قهرمان مسابقات ویمبلدون

مسابقات رده انفرادی زنان و دونفره مردان از سال ۱۸۸۴ به بازی‌ها اضافه شد. در سال ۱۹۱۳ نیز بخش‌های دونفره مختلط و دونفره زنان نیز به رقابت‌های ویمبلدون افزوده شد تا این گرند اسلم در تمامی رده‌ها برگزار گردد.

نمایی از باشگاه تنیس و کروکت انگلستان در ویمبلدون، منطقه SW19

 پس از فرد پری در سال ۱۹۳۶، تنها بازیکن بریتانیایی که توانسته جام قهرمانی را در بخش مردان بالای سر ببرد، اندی ماری، تنیس‌باز اهل اسکاتلند است که ابتدا در سال ۲۰۱۳ و سپس در سال ۲۰۱۶ موفق به انجام آن شد. در بخش انفرادی زنان نیز از سال ۱۹۷۷، هیچ بازیکنی از بریتانیا نتوانسته در این مسابقات به قهرمانی برسد. آنابل کرافت و لورا رابسون اما به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۴ و ۲۰۰۸ توانستند در رده دختران فاتح این مسابقات شوند.

برای اطلاع از آخرین اخبار، برنامه روزنامه و کانال‌های تلویزیونی پخش‌کننده رقابت‌های ویمبلدون به کانال تلگرامی تنیسفا مراجعه نمایید؛ کلیک کنید.

رده‌ها

ویمبلدون در رده‌های زیر برگزار می‌شود:

انفرادی مردان (جدول ۱۲۸ نفره)
انفرادی زنان (جدول ۱۲۸ نفره)
دونفره مردان (جدول ۶۴ نفره)
دونفره زنان (جدول ۶۴ نفره)
دونفره مختلط (جدول ۴۸ نفره)
انفرادی پسران (جدول ۶۴ نفره)
انفرادی دختران (جدول ۶۴ نفره)
دونفره پسران (جدول ۳۲ نفره)
دونفره دختران (جدول ۳۲ نفره)
دونفره مردان (اسطوره‌ها)
دونفره زنان (اسطوره‌ها)
دونفره قهرمانان پیشکسوت
انفرادی مردان با ویلچر
انفرادی زنان با ویلچر
دونفره مردان با ویلچر
دونفره زنان با ویلچر

قالب مسابقات

رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون در بخش‌های انفرادی و دونفره مردان به صورت ۳ ست از ۵ ست و در سایر رده‌ها به صورت ۲ ست از ۳ ست انجام می‌گیرد و ست پایانی نیز بدون «تایبریک» است و بازی پس از گیم دوازدهم (۶-۶)، تا زمانی‌که اختلاف گیم‌ها به عدد ۲ برسد ادامه خواهد یافت.

سیدبندی

سیدبندی مسابقات تنیس معمولا بر اساس جدول رده‌بندی جهانی صورت می‌گیرد، اما مسابقات ویمبلدون از سال ۲۰۰۲ روشی متفاوت را برای سیدبندی بخش مردان در پیش گرفت؛ در این روش، امتیازات بازیکنان در مسابقات چمن بر مبنای یک فرمول مشخص به امتیازات رنکنیگ آن‌ها اضافه می‌گردد تا سیدبندی بر اساس عملکرد و میزان توانایی بازیکنان در مسابقات چمن تنظیم شود. برای اطلاع دقیق از نحوه سیدبندی رقابت‌های ویمبلدون، مطلب زیر را مطالعه فرمایید:

بیشتر بخوانید: شیوه سیدبندی مسابقات ویمبلدون در بخش مردان

تورنمنت ویمبلدون هر ساله در آخرین دوشنبه‌ی ماه ژوئن، یعنی دو هفته پس از مسابقات کویینز کلاب و هاله‌ی آلمان برگزار می‌شد. اما در سال ۲۰۱۷ تاریخ آغاز این بازی‌ها به روز سوم ماه جولای تغییر یافت. طبق سنت، روز پایانی هفته‌ی اول رقابت‌های ویمبلدون موسوم به «یک‌شنبه‌ی میانی» روز استراحت محسوب می‌شود و هیچ دیداری در این روز انجام نمی‌گیرد. اما بارش باران و فشرده شدن برنامه بازی‌ها در سال‌های ۱۹۹۱، ۱۹۹۷، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۶ مسئولین مسابقات را مجبور به برگزاری بازی در این روز کرد.

از سال ۲۰۱۵ نیز فاصله‌ی دو گرند اسلم آزاد فرانسه و ویمبلدون از ۲ هفته به ۳ هفته افزایش پیدا کرد.

رنگ‌های بنفش و سبز تیره رنگ‌های سنتی مسابقات ویمبلدون هستند، اما قانون پوشیدن لباس‌های سفید رنگ توسط بازیکنان بارزترین وجه تمایز ویمبلدون با سایر تورنمنت‌های تنیس است؛ در سال ۲۰۱۳، مسئولین برگزاری مسابقات، راجر فدرر را مجبور کردند که کفش‌های خود را که کف آن به رنگ نارنجی بود، تعویض کند. اما با این حال، داشتن رگه‌های رنگی در لباس مانعی ندارد.

کفش راجر فدرر که مجبور به تعویض آن شد

باشگاه تنیس انگلستان دارای ۴۰ زمین تنیس است؛ ۱۸ زمین مختص برگزاری مسابقات و ۲۲ برای تمرین بازیکنان.

ورزشگاه مرکزی مسابقات ویمبلدون که ۱۵۰۰۰ صندلی گنجایش دارد از سال ۲۰۰۹ به سقف متحرک مجهز شد تا هنگام بارش باران، روند برگزاری مسابقات با اخلال مواجه نشود. همچنین جایگاه ویژه‌ای به نام «جایگاه سلطنتی» در این استادیوم وجود دارد. تا سال ۲۰۰۳، بازیکنان ملزم به تعظیم در برابر افراد خانواده سلطنتی حاضر در استادیوم بودند. اما از سال ۲۰۰۳، تنیس‌بازها تنها در مواقعی که ملکه‌ی انگلستان و یا همسرش شاهزاده‌ی ولز در استادیوم حضور دارند، مجبور به انجام این کار هستند.

زمین شماره یک ویمبلدون نیز ۱۱۵۰۰ صندلی گنجایش دارد و تا سال ۲۰۱۹ نیز مجهز به سقف متحرک خواهد شد.

نمایی از استادیوم مرکزی تنیس ویمبلدون

جایگاه سلطنتی در استادیوم مرکزی

نمایی از زمین شماره ۱ ویمبلدون

وقتی صحبت از قدمت در تنیس می‌شود، ویمبلدون حرف نخست را می‌زند؛ کمپانی اسلزنجر از سال ۱۹۰۲ تاکنون وظیفه تامین توپ‌های مسابقات را بر عهده داشته که این طولانی‌ترین مدتی‌ است که یک شرکت، حامی یک رویداد ورزشی بوده است.

توپ‌های اسلزنجر مختص ویمبلدون

رکوردها (از زمان حرفه‌ای شدن تنیس در سال ۱۹۶۸)

 بیشترین تعداد قهرمانی مردان: راجر فدرر ۸ مرتبه (۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷)
بیشترین تعداد قهرمانی زنان: مارتینا ناوراتیلووا ۹ مرتبه (۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ و ۱۹۸۲ و ۱۹۸۳ و ۱۹۸۴ و ۱۹۸۵ و ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰)
جوان‌ترین قهرمان: بوریس بکر با با ۱۷ سال و ۲۲۷ روز در سال ۱۹۸۵
مسن‌ترین قهرمان: راجر فدرر در سال ۲۰۱۷ با ۳۵ سال و ۱۱ ماه
طولانی‌ترین مسابقه: سال ۲۰۱۰ بین جان ایزنر (آمریکا) و نیکولاس ماهوت (فرانسه). این مسابقه ۱۱ ساعت و ۵ دقیقه (در طی سه روز) طول کشید و ایزنر در ست پنجم با نتیجه ۶۸-۷۰ پیروز شد. ست پایانی این مسابقه به تنهایی ۸ ساعت و ۱۱ دقیقه به طول انجامید.
طولانی‌ترین فینال مردان: سال ۲۰۰۹ بین راجر فدرر و اندی رادیک (۷۷ گیم)

جان ایزنر و نیکولاس ماهوت؛ خاطره‌بازی با طولانی‌ترین مسابقه‌ی تاریخ

راجر فدرر، رکورددار قهرمانی مسابقات ویمبلدون در حال زدن ضربه‌ی والی – سال ۲۰۱۶

مدافعان عنوان قهرمانی

راجر فدرر سوییسی سال گذشته در بخش انفرادی مردان با شکست مارین چیلیچ برای ۸ـمین بار جام قهرمانی مسابقات را بالای سر برد. در بخش انفرادی زنان نیز گاربینیه موگورسا با غلبه بر وینس ویلیامز برای نخستین بار فاتح این مسابقات شد. در قسمت دونفره مردان، لوکاژ کوبت و مارسلو ملو موفق شدند با پیروزی مقابل اولیور ماراخ و ماته پاویچ، عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود کنند. در بخش دونفره زنان، اکاترینا ماکارووا و النا وسنینا با در هم کوبیدن چان هائو-چینگ و مونیکا نیکولسکو، جام قهرمانی مسابقات را بالای سر بردند.

راجر فدرر، مدافع عنوان قهرمانی مسابقات ویمبلدون

ویمبلدون ۲۰۱۸

۱۳۲ـمین دوره از رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون از تاریخ ۱۱ تا ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۷ (۲ تا ۱۵ ماه ژوئیه ۲۰۱۸) در منطقه ویمبلدون شهر لندن برگزار می‌شود. در بخش مردان، راجر فدرر گرچه در رده‌ی دوم جدول رده‌بندی قرار دارد اما سید شماره ۱ محسوب می‌شود و امسال برای دفاع از  قهرمانی و کسب ۹ـمین عنوان خود در این رقابت‌ها تلاش خواهد کرد. رافائل نادال اسپانیایی نیز بخت دوم قهرمانی بوده و برای ۳ـمین قهرمانی خود در ویمبلدون به میدان خواهد رفت. مارین چیلیچ، نایب‌قهرمان سال گذشته و الکساندر زورف نیز به ترتیب بخت‌های سوم و چهارم قهرمانی هستند. اندی ماری، قهرمان سابق ویمبلدون، یک روز مانده به شروع مسابقات، به دلیل عدم بهبودی کامل مصدومیتش مجبور به انصراف از این رقابت‌ها شد. در قسمت زنان، سیمونا هالپ، کرولاین ووزنیاکی، گاربینیه موگوروسا و اسلون استیونس به ترتیب سیدهای اول تا چهارم می‌باشند. سرینا ویلیامز، قهرمان ۷ دوره مسابقات نیز با وجود این‌که به‌ واسطه بارداری و دوری یک ساله از میادین، هم‌اکنون در رتبه ۱۸۳ جدول رده‌بندی قرار دارد، بنابر تشخیص کمیته برگزاری ویمبلدون به عنوان سید شماره ۲۵ در مسابقات حاضر خواهد بود.

نکته‌ی جالب توجه آن‌که در ۱۵ سال گذشته، همواره یکی از ۴ غول دنیای تنیس در بخش مردان موسوم به «بیگ ۴» یعنی راجر فدرر، رافائل نادال، نواک جوکوویچ و اندی ماری جام قهرمانی سومین گرند اسلم سال را بالای سر برده است.

تصویری از پوستر مسابقات ویمبلدون ۲۰۱۸

امسال ۱۵۰ـمین سال تاسیس «باشگاه تنیس انگلستان» می‌باشد. به همین دلیل پوستر مسابقات  به این موضوع اختصاص دارد. در این پوستر که با کمک شرکت IBM و هوش مصنوعی ساخته شده، تصاویر آرشیوی از ۱۵۰ سال گذشته به صورت موزاییکی در کنار یک‌دیگر قرار گرفته و آن را تشکیل داده‌اند.

تقسیم امتیازات و جوایز نقدی

مجموع میزان جوایز نقدی مسابقات ویمبلدون امسال با ۷.۶ درصد افزایش به ۳۴,۰۰۰,۰۰۰ پوند رسیده است.

دور /رده اول دوم سوم  چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی £۳۹,۰۰۰ £۶۳,۰۰۰ £۱۰۰,۰۰۰ £۱۶۳,۰۰۰ £۲۸۱,۰۰۰ £۵۶۲,۰۰۰ £۱,۱۲۵,۰۰۰ £۲,۲۵۰,۰۰۰
دونفره £۱۱,۵۰۰ £۱۷,۷۵۰ £۲۹,۰۰۰ £۵۶,۰۰۰ £۱۱۲,۰۰۰ £۲۲۵,۰۰۰ £۴۵۰,۰۰۰
دونفره مختلط £۱,۶۲۵ £۳,۲۵۰ £۶,۵۰۰ £۱۳,۷۵۰ £۲۷,۵۰۰ £۵۵,۰۰۰ £۱۱۰,۰۰۰
دور / رده اول دوم  سوم چهارم یک‌چهارم نیمه‌نهایی فینالیست قهرمان
انفرادی مردان ۱۰ ۴۵ ۹۰ ۱۸۰ ۳۶۰ ۷۲۰ ۱۲۰۰ ۲۰۰۰
دونفره مردان ۰
انفرادی زنان ۱۰ ۷۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰
دونفره زنان ۱۰ ۱۳۰ ۲۴۰ ۴۳۰ ۷۸۰ ۱۳۰۰

تنیس‌بازانی که پیش از شروع تورنمنت از مسابقات انصراف داده‌اند:

بخش مردان:
روبرتو باتیستا آخوت
هیئون چونگ
توماس بردیچ
آندری روبلف
الکساندر دولگوپولوف
نیکولاس کیکر
لو ین-سون
آندری روبلف
ویکتور ترویتسکی
جو-ویلفرید سونگا

بخش زنان:
تیمه‌آ باچینسکی
کاترین بلیس
سارا ارانی
بئاتریس حداد مایا
لورا زیگموند
النا وسنینا

جداول مسابقات تنیس ویمبلدون ۲۰۱۸

جدول انفرادی مردان

جدول انفرادی زنان

جدول دونفره مردان

جدول دونفره زنان

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

نظر بدهید