تنیس فا

نحوه محاسبه رنکینگ جهانی تنیس

1

تنیسفا: در ورزش تنیس، دو نوع رده‌بندی وجود دارد: رده‌بندی جهانی و رده‌بندی سالانه. در مطلب زیر به توضیح این دو رده‌بندی می‌پردازیم.

رده‌بندی جهانی

«رده‌بندی جهانی» در واقع رنکینگ اصلی و معیار است که در اخبار و گزارش‌های ورزشی نیز معمولا به آن استناد می‌شود. این رده‌بندی روز دوشنبه هر هفته منتشر می‌گردد و مبنای اصلی گزینش بازیکنان برای حضور در تورنمنت‌های مختلف می‌باشد. در این رنکینگ، رتبه‌بندی بازیکنان بر اساس امتیازاتی که در طول یک سال گذشته (۵۲ هفته‌ی منتهی به روز انتشار رنکینگ) به دست آورده‌اند، صورت می‌گیرد. مثال: در تازه‌ترین رده‌بندی جهانی که امروز (۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷) منتشر شد، فدرر دارای ۸۹۲۰ امتیاز است که این یعنی او از تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۶ تا ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۷ (در طول ۵۲ هفته گذشته = یک سال) این میزان امتیاز را جمع‌آوری کرده است.

بنابراین ۲۵۰ امتیازی که فدرر روز دوشنبه برای قهرمانی در مسابقات ۲۵۰ امتیازی اشتوتگارت کسب کرد، به مدت ۵۲ هفته (دقیقا تا زمان برگزاری همین تورنمنت در سال آینده) در رنکینگ او باقی می‌ماند و پس از آن حذف خواهد شد. با این حساب اگر فدرر سال آینده بتواند از عنوان خود در اشتوتگارت دفاع کند، عملا تغییری در امتیازش رخ نخواهد داد، چرا که ۲۵۰ امتیازی که از او کسر می‌شود با ۲۵۰ امتیاز جدید جایگزین خواهد شد. اما اگر او مثلا در فینال مغلوب شود، تنها ۱۵۰ امتیاز به دست خواهد آورد که این یعنی او در عمل ۱۰۰ امتیاز از دست می‌دهد. (۲۵۰ امتیاز سال قبل کسر و ۱۵۰ امتیاز سال جدید اضافه می‌شود)

نکته: اگر زمان برگزاری یک تورنمنت در تقویم مسابقات تغییر کند، امتیازات آن تورنمنت در موعد مقرر (پس از ۵۲ هفته) از رنکینگ خارج خواهد شد.

علاوه بر بازه زمانی‌ای که به آن اشاره شد، رنکینگ هر بازیکن تنها امتیازات تعداد معینی از تورنمنت‌های وی را شامل می‌شود، که عبارتند از: ۴ تورنمنت گرند اسلم، ۸ تورنمنت مسترز، فینال تور جهانی و بهترین نتایج او در ۶ تورنمنت دیگر از بین مسابقات ۵۰۰ امتیازی، ۲۵۰ امتیازی، چلنجر و فیوچرز. البته تبصره‌های بسیاری در این میان وجود دارد. به عنوان مثال برای بازیکنانی که امتیاز لازم برای حضور در جدول اصلی مسابقات گرند اسلم و یا تورنمنت‌های مسترز را ندارند، مسابقات رده‌های پایین‌تر جایگزین خواهد شد.

رده‌بندی سالانه (Race)

اما نوع دیگری از رده‌بندی که در تنیس مورد استفاده قرار می‌گیرد، رنکینگ ریس (Race) نام دارد که نمایانگر عملکرد بازیکنان در سال جاری میلادی* می‌باشد. این رنکینگ، ابتدای هر فصل (همزمان با شروع سال میلادی) صفر می‌شود و تنها امتیازات به دست آمده در سال جاری در آن محاسبه می‌گردد. این رده‌بندی نیز مانند رده‌بندی جهانی هر دوشنبه به‌روز می‌شود. از این رنکینگ جهت تعیین هشت بازیکن برتر سال برای حضور در فینال تور جهانی مردان (مسابقات لندن) استفاده می‌شود. در آخرین دوشنبه فصل و همزمان با رسیدن به ۵۲مین هفته‌ی سال، امتیازات رنکینگ اصلی و ریس برابر می‌شوند.

با این توضیحات مشخص شد که در رنکینگ جهانی برترین بازیکنان جهان بر اساس عملکردشان در یک سال منتهی به تاریخ انتشار رنکینگ رده‌بندی می‌شوند و در رنکینگ ریس امتیازاتی که بازیکنان در طول سال جاری میلادی جمع‌آورده کرده‌اند منعکس می‌گردد.


*آخرین تورنمنت عمومی تور ATP، تورنمنت مسترز پاریس است که معمولا در ماه نوامبر و به فاصله دو ماه مانده تا پایان سال میلادی برگزار می‌شود. با این حال، امتیازاتی که بازیکنان پس از این تورنمنت در سایر مسابقات (چلنجر، فیوچرز) جمع‌آوری ‌کنند نیز در رنکینگ ریس سال آینده مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. به این ترتیب: رنکینگ ریس ۲۰۱۸ برابر است: امتیازات کسب شده در سال ۲۰۱۸ + امتیازات به‌دست‌ آمده پس از مسترز پاریس ۲۰۱۷ (به استثنای تورنمنت لندن)

4.7/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

نظر بدهید