تنیس فا

پیش‌نگاهی به مصاف رافائل نادال و دومینیک تیم در فینال رولان گاروس ۲۰۱۸

0

تنیسفا: رافائل نادال و دومینیک از ساعت ۱۷:۳۰ روز یک‌شنبه در فینال مسابقات اوپن فرانسه ۲۰۱۸ به مصاف یک‌دیگر می‌روند.

شاید اگر در آغاز مسابقات رولان گاروس امسال می‌خواستیم تماشایی‌ترین مسابقه ممکن را به عنوان پایان‌بخش دومین گرند اسلم سال انتخاب کنیم، دیدار رافائل نادال و دومینیک را برمی‌گزیدیم. حال پس از دو هفته این اتفاق افتاده و می‌توانیم تا ساعاتی دیگر نبرد پادشاه زمین‌های خاک رس با جوان اتریشی را به تماشا بنشینیم.

رویارویی نادال و تیم در طی ۴ سال گذشته همواره جذابیت‌های خود را داشته است؛ تقابل بکهند یک‌دست مقابل بکهند دودست که ما را یاد مصاف‌های تکرارنشدنی فدرر و نادال می‌اندازد، و هم‌چنین زدن ضربات مهلک تا‌پ‌اسپین از سوی هر دو بازیکن که به زیبایی‌های این مصاف می‌افزاید.

ماتادور اسپانیایی و تیم جوان هر کدام انگیزه‌های خاص خود را برای حضور در فینال آزاد فرانسه دارند؛ نادال از یک سو به دنبال فتح ۱۱ـمین جام خود در این مسابقات است تا بتواند با رکورد ۱۱ قهرمانی مارگارت کورت در رقابت‌های آزاد استرالیا برابری کند. وی هم‌چنین در صورت پیروزی در فینال، به اولین بازیکنی تبدیل خواهد شد که پس از حرفه‌ای شدن تنیس در سال ۱۹۶۸، توانسته در ۳ تورنمنت مختلف ۱۱ مرتبه جام قهرمانی را بالای سر ببرد. (۱۱ قهرمانی در مسترز مونته کارلو و ۱۱ قهرمانی در آزاد بارسلونا)

اما تیم ۲۴ ساله که اولین حضور خود در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کند، به دنبال این است تا با قهرمانی در پاریس ضمن کسب اولین عنوان گرند اسلم، نقطه‌ی عطفی در دوران ورزشی‌ خود ایجاد نماید. او در صورت قهرمانی در رولان گاروس، به دومین اتریشی تاریخ تبدیل خواهد شد که فاتح یک تورنمنت گرند اسم می‌شود. پیش از وی توماس موستر توانسته بود در سال ۱۹۹۵ قهرمان اوپن فرانسه شود.

نادال و تیم تاکنون ۹ مرتبه روبروی یک‌دیگر قرار گرفته‌اند که هر ۹ مصاف بر روی زمین‌های خاک برگزار شده است. کفه‌ی ترازو با ۶ برد به نفع دارنده ۱۶ عنوان گرند اسلم سنگینی می‌کند. این دو در سال جاری دو بار با یک‌دیگر روبرو شده‌اند که سهم هر کدام یک پیروزی بوده است؛ نخست نادال در مسترز مونته کارلو، تیم را درهم کوبید و سپس جوان اتریشی در مسترز مادرید توانست انتقام شکست سنگین مونته کارلو را بگیرد.

تیم برای پیروزی در دیدار امروز باید دشوارترین آزمون دنیای تنیس را پشت سر بگذارد؛ پیروزی مقابل رافائل در ورزشگاه فیلیپ شاتریه آن هم در یک مسابقه‌ی ۳ از ۵. تنیس‌باز ۳۲ ساله اهل مایورکا هرگز در فینال رولان گاروس شکست نخورده است که این موضوع می‌تواند لرزه بر اندام هر بازیکنی بیندازد.

نادال در چند مسابقه‌ی اخیر خود نشان داده که اگر صرفا به توانایی‌های دفاعی خود اتکا کند می‌تواند آسیب‌پذیر باشد اما از سوی دیگر اگر جنبه‌ی هجومی بازی خود را به نمایش بگذارد، هیچ بازیکنی از گزند ضربات مهلکش مصون نخواهد ماند. اما این موضوع که تیم تنها بازیکنی است که در دو سال گذشته توانسته نادال را در زمین خاک شکست دهد، می‌تواند برای جوان اهل وینر نویشتات در فینال امروز روحیه‌بخش باشد.

حال باید نشست و دید که آیا پادشاه قدرت را به شاه‌زاده انتقال خواهد داد یا باید شاهد ادامه‌ی سلطنت نادال و ۱۱ـمین بوسه‌ی او بر «کوپ دِ موسکتیر» باشیم.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید