تنیس فا

رولان گاروس ۲۰۱۸؛ چکیناتو با حذف جوکوویچ شگفتی آفرید/ صعود تیم به دور نیمه‌پایانی با شکست زورف

0

تنیسفا: در دهمین روز از گرند اسلم آزاد فرانسه، مارکو چکیناتو تنیس‌باز نه چندان مطرح ایتالیایی موفق شد با خلق یک شگفتی، نواک جوکوویچ، قهرمان سابق این رقابت‌ها را شکست دهد و به دیدار نیمه‌پایانی راه پیدا کند. دومینیک تیم نیز با عبور از سد الکساندر زورف به مرحله‌ی نیمه‌نهایی رسید. در بخش زنان، مدیسون کیز و اسلون استیونس با شکست حریفان خود، یک نیمه‌نهایی تمام‌آمریکایی را رقم زدند.

در مرحله‌ی ۱/۴ پایانی رقابت‌های رولان گاروس ۲۰۱۸، مارکو چکیناتو، شماره ۷۲ تنیس جهان دست به کار بزرگی زد و در یک دیدار تماشایی و نفس‌گیر، نواک جوکوویچ، شماره یک سابق جهان را در ۴ ست (۶-۷ ۶-۱ ۶-۷ ۳-۶) از پیش رو برداشت و به جمع چهار نفر برتر مسابقات راه یافت.

این تنیس‌باز ۲۵ ساله با برد در دیدار دیروز، به نخستین تنیس‌باز ایتالیایی در ۴۰ سال اخیر تبدیل شد که به مرحله‌ی نیمه‌نهایی یک تورنمنت گرند اسلم راه پیدا می‌کند. پیش از چکیناتو، کورادو بارازوتی آخرین تنیس‌باز ایتالیایی بود که در سال ۱۹۷۸ توانسته بود راهی دور نیمه‌پایانی فرنچ اوپن شود.

چکیناتو در مصاحبه‌ی پس از بازی، احساس خود را این‌گونه توصیف کرد: «بسیار خوشحال هستم. وقتی اولین مسابقه‌‌ام در گرند اسلم را بردم، احساس خوبی داشتم. و حالا مسابقه به مسابقه احساس می‌کنم که می‌توانم در مرحله‌ی بعد نیز پیروز شوم. لحظه‌ی ویژه‌ای برایم است.»

جوکوویچ، دارنده ۱۲ عنوان گرند اسلم پس از مسابقه بلافاصله در کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد و در مورد بازی به صحبت پرداخت: «از ابتدای بازی کار سختی داشتم. حیف که نتوانستم از شانس‌ها و فرصت‌هایی که در ست چهارم برای بریک کردن داشتم استفاده کنم. اما بازگشت او به بازی قابل تحسین است.»

شماره ۱ سابق جهان ادامه داد: «هر شکست در مسابقات گرند اسلم دشوار است، مخصوصا شکستی که حاصل ماه‌ها تلاش و پیشرفت باشد. فکر می‌کردم شانس بسیار خوبی داشتم که حداقل یک گام بیشتر به جلو بروم، اما اینطور نشد.»

نوله افزود: «بله ناراحت‌کننده است، اما این بزرگ‌ترین شکست دوران ورزشی‌ام نیست. در آغوش کشیدن حریفم و تبریک گفتن به او پس از باخت هرگز برایم سخت نبوده است. او مستحق برد بود. او را خوب می‌شناسم. آدم خیلی خوبی است. از طرف دیگر ترک زمین به عنوان بازنده اصلا آسان نیست.»

جوکوویچ در دیدار روز گذشته از ناحیه‌ی پا و گردن احساس ناراحتی می‌کرد. زمانی که از او در این مورد سوال شد، پاسخ داد: «مواردی وجود داشت اما چیز مهمی نبود. نمی‌خواهم درباره‌اش صحبت کنم.»

وی هم‌چنین در مورد شرکت در فصل چمن نیز اظهار تردید کرد: «نمی‌دانم. نمی‌دانم چه ‌کار می‌خواهم بکنم. همین الان از زمین آمده‌ام. ببخشید دوستان. نمی‌توانم به شما جواب دهم. نمی‌توانم به شما جواب دهم.»

تنیس‌باز صرب در مورد ادامه‌ی کار پس از این شکست گفت: «نمی‌دانم. در حال حاضر به تنیس فکر نمی‌کنم.»

گفتنی است جوکوویچ شب گذشته با انتخاب خود در اتاق کوچک‌تری برای مصاحبه مطبوعاتی حاضر شد و به پرسش‌های خبرنگاران به صورت کوتاه پاسخ داد که این موضوع در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشت.

اما حریف چکیناتو در مرحله‌ی نیمه‌پایانی، دومینیک تیم اتریشی است که با ارائه‌ی یک بازی برتر در ورزشگاه فیلیپ شاتریه موفق شد الکساندر زورف، بخت دوم قهرمانی را در ۳ ست (۱-۶ ۲-۶ ۴-۶) شکست دهد و برای سومین سال پیاپی به مرحله‌ی نیمه‌پایانی اوپن فرانسه راه یابد. تیم با این برد، هم‌چنین انتقام شکست مسابقات مسترز مادرید را از زورف گرفت.

لازم به ذکر است زورف در این مسابقه از ناحیه ران پا احساس ناراحتی می‌کرد.

در مسابقات بخش زنان، اسلون استیونس و مدیسون کیز به ترتیب با برتری مقابل داریا کاساتکیتا (۱-۶ ۳-۶) و یولیا پوتینتسوا (۴-۶ ۶-۷)، یک نیمه‌نهایی تمام آمریکایی را در نیمه‌ی پایین جدول رقم زدند.

گزیده دیدار نواک جوکوویچ و مارکو چکیناتو – دور یک‌چهارم پایانی رولان گاروس ۲۰۱۸

برنامه روز یازدهم گرند اسلم آزاد فرانسه – چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ – منصور بهرامی، اسطوره تنیس جهان امروز بازی خواهد داشت.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید