تنیس فا

خالدان: فردوسی‌پور چیزی از تنیس نمی‌داند/ در تنیس ایران همه‌چیز «شوآف» است

2

تنیسفا: شاهین خالدان، ملی‌‌پوش تنیس کشورمان در مصاحبه‌‌ای در مورد تنیس ایران و حواشی آن سخن گفت.

شاهین خالدان در گفتگو با خبرگزاری ایسنا درباره‌ی اینکه چرا بازیکنان ایران تلاش نمی‌کنند مانند حریفان خود جایگاه خوبی در تنیس جهان داشته باشند، تصریح کرد: «من به حرف آقای احمدوند سرمربی تیم ملی اشاره می‌کنم که گفته بود بازیکنان ما فرهنگ حرفه‌ای تنیس را ندارند. بازیکنی که در رده ۱۵۰ جهان است اسپانسر دارد و به صورت شخصی در مسابقات شرکت می‌کند و در طول سال زحمت کشیده است تا به این جایگاه در جهان رسیده است. البته فدراسیون هم کمک کرده اما بیشتر کار بر عهده خودش بوده است چون کسی که عاشق تنیس باشد خودش را وقف آن می‌کند اما متاسفانه بازیکنان ما در ایران به این فرهنگ نرسیدند که اگر واقعا عاشق تنیس هستند باید خودشان را وقف آن کنند. نمی‌توانند در روز یک ساعت تمرین کنند و بعد بگویند خب ما تمرین کردیم.»

او ادامه داد: «بازیکنان ما باید مسابقه بروند، در خوابگاه‌های بد بخوابند، سختی بکشند و در نهایت نتیجه هم خواهند گرفت اما آنها  می‌خواهند به صورت لاکچری به مسافرت بروند و در دو مسابقه خوب هم شرکت کنند همین می‌شود که ما رنکینگ خوب در تنیس ایران نداریم. آقای احمدوند هم همین را می‌خواست بگوید اما بعد از حرفی که زد خیلی به او انتقاد شد.»

کردیم.

 او ادامه داد: «بازیکنان ما باید مسابقه بروند، در خوابگاه های بد بخوابند، سختی بکشند و در نهایت نتیجه هم خواهند گرفت اما آنها  می خواهند به صورت لاکچری به مسافرت بروند و در دو مسابقه خوب هم شرکت کنند همین می شود که ما رنکینگ خوب در تنیس ایران نداریم. آقای احمدوند هم همین را می خواست بگوید اما بعد از حرفی که زد خیلی به او انتقاد شد.»

به صورت جدی مسابقه دادن را شروع کرده‌ام

خالدان در مورد حضور بیشتر خود در مسابقات نیز گفت: «من خودم چند ماه است که به صورت جدی مسابقه دادن را شروع کرده‌ام و واقعا سخت است اما می‌دانم نتیجه آن را خواهم گرفت. امیدوارم بتوانم ادامه بدهم و رنکینگم را پایین‌تر بیاورم. این نیست که ما نتوانیم بازیکنان رنکینگ ۲۰۰ یا ۳۰۰ دنیا را شکست دهیم من خودم بازیکن ۳۰۰ دنیا را توانسته‌ام شکست دهم. تجربه‌ای که آنها دارند و  مسابقاتی که شرکت می‌کنند تفاوت سطح ایجاد می‌کند و تنیس بازان ایران هم اگر بتوانند حضور در مسابقات را ادامه دهند رنکینگشان پایین‌تر می‌آید اما خب زحمت می‌خواهد.»

در تنیس ایران همه چیز شوآف است و فقط می‌خواهند در اینستاگرام عکس بگذارند

ملی‌پوش تنیس ایران در پاسخ به این پرسش که  به نظر می‌رسد پس از حضور او در آمریکا در دیدگاهش تغییراتی ایجاد شده است، تصریح کرد: «وقتی در جو مسابقات قرار می‌گیری یا با بازیکن ۲۰۰ دنیا تمرین می‌کنی می‌بینی کاری او انجام می‌دهد شوآف نیست یا نمی‌خواهد چیزی را نشان دهد در حالی متاسفانه در تنیس ایران همه چیز شو آف است و می‌خواهند در اینستاگرام عکس بگذارند در واقع بیشتر در جو ماجرا هستند تا در داخل آن.»

او افزود: «وقتی وارد مسابقات شوی آن شرایط و جو مسابقه را ببینی اصلا نظرت در مورد تنیس عوض می‌شود. اگر بازیکنان ما هم بیشتر در مسابقات شرکت کنند مسلما دیدگاهشان نسبت به تنیس، تمرین  و حضور درمسابقه عوض می‌شود و این همان چیزی است که باعث پیشرفت بازیکن می شود. خود من در دوسال گذشته مشکل مالی داشتم و نتوانستم خیلی این کار را انجام دهم  الان هم مقداری دیر است اما از آنجا که می‌توان تا ۳۵ سالگی بدن را به صورت حرفه‌ای نگه داشت و در حال حاضر ۲۷ ساله هستم، فکر می‌کنم بتوانم رنکینگم را بهتر از این کنم. تمام تلاشم را می‌کنم دنبال اسپانسر هستم و به مسابقه می‌روم. از نظر مالی مشکل هست اما خب فدراسیون  هم کمک می‌کند امیدوارم بتوانم بیشتر به مسابقات بروم تا رنکینگم پایین‌تر بیاید.»

باید بازیکن بیشتری در رده جهانی پرورش دهیم

خالدان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه انتقاداتی که از تیم ملی پس از رفت و آمد به گروه دو و سه آسیا می‌شود را قبول دارد، تاکید کرد: «تیم ملی را بازیکنان را می‌سازند و ما بازیکن نداریم. لبنان با دو بازیکن خود که اصلا در لبنان نبودند اما همیشه در مسابقات شرکت می‌کردند به دیویس کاپ آمد و توانستند دو بازی خود را ببرند. از این رو اگر بتوانیم بازیکن بیشتر در رده جهانی پرورش دهیم و به طوری که آن بازیکن به مسابقه برود، هزینه کند و خودش را وقف تنیس کند مطمئنا سود آن را هم خود بازیکن می‌برد و هم تنیس ایران. به طوری که حتی می‌توانیم در سال های آینده به گروه یک هم برویم. این پتانسیل را داریم اما تنها فدراسیون نمی‌تواند کاری کند و خود بازیکنان هم باید همت کنند.»

 او ادامه داد: «فدراسیون در این سالها زحمت کشیده اما تا خود بازیکنان هم نخواهند کاری نمی‌توان کرد. بازیکنان خوبی داریم اما باید بیشتر به خودشان اهمیت بدهند البته این را هم بگویم من منظورم خودمم هست و این نیست که بگویم من خوب هستم بقیه نه بلکه منظورم همه بازیکنان از جمله خودم هست اما انتظار دارم چند بازیکن دیگر هم بیایند در مسابقات شرکت کنند چون برای خودشان و تنیس ایران خوب است.»

بازیکن ۱۹ ساله چین تایپه بازیکن کمی نبود

تنیس بازان ایران در مورد اینکه برخی‌ها انتقاد کردند چرا در بازی چهارم برابر چین تایپه او به بازیکن ۱۹ ساله باخته و چرا سرمربی از بازیکن جوان تیم استفاده نکرد، تصریح کرد: «چین تایپه بازیکنان بسیار قوی داشت که رنکینگ ۱۰۰ و ۲۰۰ دنیا در انفرادی و ۹۰ در دوبل داشتند. حتی بازیکن جوانی که من با او بازی کردم سال گذشته در دو گرند اسلم پیروز شده بود بازیکن کمی نیست و فقط در رده بزرگسالان بازی نکرده بود. قول می دهم این بازیکن ۱۹ ساله دوسال دیگر جزو ۲۰۰ بازیکن برتر جهان قرار گیرد. ما هم تلاش کردیم خوب بازی کنیم و نزدیک رقابت کنیم. به نظرم نتیجه خوبی گرفتیم حتی تیم چین تایپه هم انتظار نداشت ما مقابل آنها به این شکل بازی کنیم و تعجب کرده بودند.

از طرفی در تنیس سن یک عدد است نادال هم در ۱۷ سالگی در رولند گروس برنده شد. آن بازیکن ۱۹ ساله‌ای که با او بازی کردم بازیکن کمی نبود و الکی کسی نفر ۵ جوانان جهان نمی‌شود. بازی هم که با او انجام دادم هیچ چیزی از بازی با نفر دومشان کم نداشت. من با اینکه مریض بودم هم این بازی را انجام دادم چون تماشاچیان آمده بودند تا بازی خوبی ببیند و آقای احمدوند نمی‌خواست از بازیکن با تجربه کمتر استفاده کند که بازی جذابی برایشان نباشد. همچنین ما سه بازی خوب انجام داده بودیم و و برای اینکه چهره تنیس ایران خراب نشود خواستیم یک بازی خوب دیگر هم انجام دهیم.»

فردوسی‌پور وجهه‌ی من را خراب کرد

خالدان در ادامه صحبت‌هایش از عادل فردوسی پور هم انتقاد کرد و گفت: «انتقادی از آقای فردوسی پور دارم. او در برنامه دورهمی گفت خالدان با نتیجه ۶ بر صفر و ۶ بر صفر به زورف می‌بازد.  اول اینکه او باید از بازیکنان ایرانی حمایت کند و این صحبتش قشنگ نبود از طرفی من او را در فوتبال قبول دارم اما از تنیس چیزی نمی‌داند که می‌گوید من دو تا ست ۶ بر صفر می‌بازم. از آقای فردوسی پور انتظار نداشتم چون به گونه‌ای وجهه من را خراب کرده است.»

مجموعه عوامل دست به دست هم داد تا مقابل هنگ‌کنگ ببازیم

او در مورد عملکرد تیم ملی ایران در دو بازی دیویس کاپ گروه دو آسیا و سقوط به گروه سه بیان کرد: «بازی با هنگ‌کنگ خوب بود. بازی انفرادی که خودم انجام دادم، نزدیک باختم البته داور بازی من از هنگ‌کنگ بود مقداری ناداوری شد چون بازی نزدیک بود و روی چند امتیاز خیلی مهم بازی برگشت و باختم. در رقابت با هنگ‌کنگ بازی چهارم را بازی نکردم چون امیرحسین بادی بازیکن جوانی است و تجربه اولش می‌شد، او بازی کرد. بادی هم ست اول خوب بود اما در ست دوم زیاد جالب بازی نکرد. البته بازیکنان ما در بازی با هنگ‌کنگ آن آمادگی کامل بدنی را نداشتند. آقای صالح هم دیر به تیم ملی آمد و دیر تیم بسته شد و مجموعه عوامل دست به دست هم داد تا در بازی با هنگ‌کنگ نتیجه نگیریم.»

فکر می کنم در بازی های آسیایی شرکت کنیم

خالدان در مورد اعزام تنیس به بازی‌های آسیایی جاکارتا نیز گفت: «فکر می کنم به بازی‌ها اعزام شویم و تصمیم دارم در آن بازی‌ها هم شرکت کنم . البته برنامه خودم را دنبال خواهم کرد و از هفته آینده مسابقاتم را شروع می‌کنم. به ترکیه می روم پس از آن باید در آمریکا مسابقه بدهم بعد از آن تیم ملی چند اردوی مسابقه‌ای دارد تا برای بازی‌های آسیایی آماده شویم. بازی‌های آسیایی تجربه جدیدی است و بازیکنان بزرگی در آن شرکت می‌کنند .انشالله هم نتیجه و هم درس خوبی در این بازی‌ها بگیریم.»

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

  1. فردوسی پور کاملا درست گفت . هر موقع شما رنکیگت اومد زیر ۵۰۰ یا ۶۰۰ ، بگو چرا وجهه من را خراب میکنید. مشکل اینجاست که ما در کشور از بعد از سال ۵۷ دیگه تنیس نداریم . تمام.

  2. بله آقای فردوسی پور اشتباه کرد ….. چون ایشون اصلا نباید تصور مسابقه دادن یه ایرانی ( البته با توجه به شرایط موجود ) با تاپ پلیر های جهان رو داشته باشه ….حتی با اگر و شاید … حالا زورف باشه یا نادال …. چیزی به اسم تنیس از ورزش تبدیل شده به سرگرمی …. امثال بازیکنان ایران بدون استثنا یک گیم هم نمیتونن از تاپ پلیر ها بگیرن …

نظر بدهید