تنیس فا

نگاهی کوتاه به آمار و رکوردهای شگفت‌انگیز رافائل نادال در زمین‌های خاک رس

0

تنیسفا: به بهانه‌ی آغاز رقابت‌های فصل خاک در سال ۲۰۱۸، نگاهی خواهیم داشت به برخی رکوردهای خیره‌کننده‌ی رافائل نادال اسپانیایی در زمین‌های خاک رس.

کارنامه‌ی رافائل نادال در زمین‌های خاک رس به قدری درخشان است که همگان را به حیرت وا می‌دارد. او در ۲۹ مسابقه‌ی اخیر خود در زمین‌های خاک، ۲۸ بازی را با پیروزی پشت سر گذاشته است؛ از رقابت‌های گرند اسلم رولند گاروس سال ۲۰۱۶ به این سو، تنیس‌باز اهل مایورکا تنها یک بار در دور ۱/۴ پایانی رقابت‌های مسترز رم ۲۰۱۷ مقابل دومینیک تیم اتریشی متحمل شکست شده است. وی هم‌چنین ۲۶ ست آخر خود در مسابقات خاک را برده و تنها ۴ ست را از مجموع ۶۹ ست اخیر واگذار کرده است.

ماتادور در طول دوران ورزشی‌اش آمار ۳۹۱ پیروزی و ۳۵ شکست را در خاک ثبت کرده است.

سلطان خاک در هر یک از تورنمنت‌های آزاد بارسلونا، مسترز مونته‌کارلو و گرند اسلم آزاد فرانسه موفق شده ۱۰ بار جام قهرمانی را بالای سر ببرد و رکوردی دست‌نیافتنی را از خود به جای بگذارد. او تنها تنیس‌باز مرد در دوران حرفه‌ای تنیس است که توانسته ۱۰ مرتبه فاتح یک تورنمنت شود.

نادال تنها تنیس‌باز مرد در تاریخ تنیس است که توانسته ۱۰ مرتبه قهرمان یک تورنمنت گرند اسلم شود؛ او در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ عنوان قهرمانی مسابقات اوپن فرانسه را به خود اختصاص داد.

سال گذشته ۵۰ـمین دوره از گرند اسلم رولند گاروس (پس از حرفه‌ای شدن تنیس در سال ۱۹۶۸) برگزار شد و ۱۰ قهرمانی نادال به این معنی است که وی از هر ۵ دوره، موفق شده در یک دوره قهرمان شود.

نادال ۳۱ ساله بیش از هر بازیکن دیگری در دوران حرفه‌ای تنیس، تورنمنت‌های خاک رس را فتح کرده است؛ او با ۵۳ قهرمانی در این بخش نیز رکورددار می‌باشد. گیرمو ویلاس آرژانتینی با ۴۹ عنوان پس از وی قرار دارد.

بازیکن جنگنده اسپانیایی در زمین‌های خاک، تنها ۱۷ بار در برابر بازیکنانی که رتبه‌ی ۱ تا ۱۰ را در اختیار داشته‌اند، مغلوب شده و در مقابل ۸۲ پیروزی در برابر آن‌ها به دست آورده است.

در برابر ۱۰ بازیکن برتر کنونی نیز نادال در زمین‌های خاک رس، آمار ۳۲ پیروزی و تنها ۶ باخت را ثبت کرده است.

پادشاه رولند گروس تنها دو مسابقه در ۸۱ بازی‌اش در اوپن فرانسه را واگذار کرده است؛ دور چهارم فرنچ اوپن ۲۰۰۹ مقابل رابین سودرلینگ سوئدی و مرحله‌ی یک چهارم پایانی فرنچ اوپن ۲۰۱۵ مقابل نواک جوکوویچ. وی هم‌چنین در رقابت‌های مسترز مونته کارلو ۶۳ مسابقه را با پیروزی پشت سر گذاشته و فقط در ۴ دیدار مغلوب شده است.

گفتنی است رافائل نادال این هفته در ۱۱۲ـمین دوره از رقابت‌های مسترز مونته‌کارلو، برای کسب ۱۱مین عنوان خود در این رقابت‌ها تلاش می‌کند.

بیشتر بخوانید: مسترز مونته کارلو ۲۰۱۸؛ معرفی نخستین مسترز خاک رس فصل

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید