تنیس فا

بک‌هند یک دستی یا دو دستی؛ مسئله این است!

2

تنیسفا: در تنیس ضربه بک‌هند را می‌توان با یک‌ دست و یا دو دست اجرا کرد، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که هر بازیکن در ابتدای مسیر یادگیری باید بگیرید، انتخاب نوع بکهند است. در مطلب زیر به بررسی نقاط قوت و ضعف هر یک از این دو ضربه می‌پردازیم.

بکهند یک‌دستی

استن واورینکا در حال زدن ضربه بکهند یک‌دستی

نقاط قوت

تنوع
بکهند یک‌دستی و ضربه‌ی اسلایس رابطه‌ی تنگاتنگی با یک‌دیگر دارند. همانطور که می‌دانید ضربه اسلایس با یک دست اجرا می‌شود و از همین رو بازیکنانی که بک‌هند یک‌دستی دارند عموما از ضربات اسلایس بهتری نیز برخوردار هستند. حمله کردن به روی تور برای تمام کردن امتیاز، با ضربه‌ی اسلایس آسان‌تر صورت می‌پذیرد. از طرف دیگر، ضربه اسلایس به نوعی پایه‌ی برخی از ضربات دیگر مانند لاب دفاعی، دراپ‌شات، بکهند والی و بکهند اسمش محسوب می‌شود و بنابراین می‌توان گفت که کسانی که از بک‌هند یک دست بهره می‌برند در مقایسه با کسانیکه که دوستی بک‌هند می‌زنند، با تنوع بیشتری از سمت بک‌هند خود بازی می‌کنند.

پوشش بیشتر
در برابر توپ‌های با زاویه تند، بک‌هند یک دست نسبت به نوع دو دست قابلیت بیشتری دارد. چراکه با بک‌هند یک‌دستی می‌توان به توپ‌های دورتر دسترسی داشت و توپ‌های بیشتری را برگرداند.

نقاط ضعف

قدرت کم‌تر
زدن ضربات پرقدرت و عمیق خصوصا در سطوح کند با استفاده از بک‌هند یک‌دست دشوارتر است و نیروی بدنی بالایی می‌طلبد که این مسئله در ریترن یا بازگشت سرویس نیز به خوبی مشهود است. کمتر دیده می‌شود بازیکنان صاحب بک‌هند یک‌دست بتوانند حریف را هنگام برگشت دادن سرویس تحت فشار قرار دهند.

زمان‌بندی
به دلیل این‌که بکهند یک‌دستی به بک‌سویینگ بزرگ‌تری احتیاج دارد، زمان‌بندی (تایمینگ) آن باید بی‌نقص باشد و جایی برای اشتباه وجود ندارد. اگر بازیکن در حالت نامتعادل قرار داشته باشد و یا توپ آن‌گونه که انتظار دارد به سمت‌ او نرود، زدن بکهند یک‌دستی سخت‌تر هم می‌شود. علاوه بر این‌ها، در بک‌هند یک‌دست ناحیه ضربه‌زدن کوچکتر است که این موضوع اجرای ضربه را در مواقعی که توپ از شما عبور می‌کند، دشوار می‌سازد. از همین رو است که زمان‌بندی و یا تایمینگ در بک‌هند یک‌دستی در مقایسه با بک‌هند دو دستی از اهمیت بالاتری برخوردار است.

بکهند دودستی

نواک جوکوویچ در حال زدن ضربه بکهند دودستی

نقاط قوت

قدرت
اضافه شدن یک دست، بدون شک تولید نیرو را آسان‌تر می‌سازد که این مسئله علاوه بر اینکه در حین بازی به کمک بازیکن می‌آید در هنگام برگشت دادن سرویس نیز به خوبی برتری خود را نشان می‌دهد؛ برگشت سرویس با بکهند دودستی راحت‌تر است و با استفاده از آن بهتر می‌توان حریف را تحت فشار گذاشت. سویینگ بکهند دو دست به طور طبیعی کوتاه‌تر از بکهند یک‌دستی است و درنتیجه این نوع بکهند برای برگشت دادن سرویس‌های سهمگین، عملکرد بهتری دارد.

کنترل
یکی دیگر از موارد برتری بک‌هند دو دست، کنترل بالاتر آن است. بکهند دودستی تا آخرین لحظات پیش از تماس راکت با توپ به شما امکان تنظیم ضربه را می‌دهد که از این منظر نسبت به بکهند یک دست برتری دارد‌. هم‌چنین با بکهند دودستی، بازیکن می‌تواند نوع و هدف ضربه خود را تا آخرین لحظه از دید حریف مخفی نگه دارد و او را غافل‌گیر کند.

نقاط ضعف

پوشش کم‌تر
بزرگ‌ترین نقطه ضعف بکهند دودستی این است که شما را در رسیدن به ضربات محدود می‌کند. شما برای این‌که در نقطه مناسب به توپ ضربه بزنید، همواره باید یک گام به توپ نزدیک‌تر باشید. شمار این گام‌ها در طول یک مسابقه به عدد قابل توجهی می‌رسد و با بکهند یکدست نیاز نیست که این قدم‌ها را بردارید.

انتخاب‌های محدودتر
به طور کلی، بازیکنانی که بکهند دودستی دارند در مقایسه با کسانی‌‌که از بکهند یک‌دستی استفاده می‌کنند، از انتخاب‌های کم‌تری در سمت بک‌هند خود بهره می‌برند و اغلب از مهارت کمتری در زدن ضربه اسلایس، ضربه اپروچ (ضربه‌ای هجومی برای یورش بردن به تور) و ضربه‌ی والی بکهند برخوردارند.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

نظر بدهید