تاریخ‌سازی اسطوره سوییسی ادامه دارد؛ راجر فدرر با شکست ماریچ چیلیچ برای ششمین بار قهرمان آزاد استرالیا شد.

0

تنیسفا: راجر فدرر با شکست مارین چیلیچ در فینال مسابقات تنیس آزاد استرالیا، برای ششمین بار فاتح این رقابت‌ها شد و ۲۰ـمین عنوان گرند اسلم خود را به دست آورد.

در آخرین روز از مسابقات تنیس آزاد استرالیا، راجر فدرر سوییسی موفق شد در دیداری تماشایی، مارین چیلیچ کروات را شکست دهد و عنوان قهرمانی در اولین گرند اسلم سال را به خود اختصاص دهد. ستاره سوییسی در این مسابقه که کمی بیش از سه ساعت به طول انجامید با نتایج (۱-۶ ۶-۳ ۳-۶ ۷-۶ ۲-۶) به برتری رسید.

فدرر که سال گذشته نیز با شکست رافائل نادال جام قهرمانی اوپن استرالیا را بالای سر برده بود، با این پیروزی به ۲۰ـمین قهرمانی خود در رقابت‌های گرند اسلم دست یافت و رکورد بیشترین تعداد قهرمانی در بخش مردان مسابقات گرند اسلم را که در اختیار خودش بود بهبود بخشید. وی در مسیر صعود به فینال به ترتیب آلیاژ بدنه، یان-لیونارد اشتروف، ریشار گسکه، مارتن فوچوویچ، توماس بردیچ و هیئون چونگ را از پیش رو برداشت.

۹۶ـمین قهرمانی دوران ورزشی اسطوره‌ی سوییسی باز هم رکوردهایی را برایش به ارمغان آورد؛ وی با ۳۶ سال و ۱۷۳ روز سن، پس از کن رزول در سال ۱۹۷۲، مسن‌ترین قهرمان آزاد استرالیا لقب گرفت. او هم‌چنین ۳ـمین بازیکنی شد که در دوران تنیس حرفه‌ای (از سال ۱۹۶۸ به این سو) توانسته پس از ۳۰ سالگی، در حداقل ۴ گرند اسلم به قهرمانی برسد.

پرافتخارترین تنیس‌باز جهان با فتح جام اوپن استرالیا، تعداد عناوین خود در ملبورن را به عدد شش رساند و با رکورد بیشترین قهرمانی در این رقابت‌ها که به صورت مشترک در اختیار جوکوویچ و امرسون بود، برابری کرد.

فدرر که هنگام سخنرانی در مراسم اهدای جوایز احساساتی شد و گریست، در مورد قهرمانی‌اش گفت: «واقعا خوشحال هستم. باورنکردنی است. امروز خیلی دیر گذشت… معمولا وقتی مسابقه بعدازظهر انجام می‌شود، راحت‌تر است؛ چون‌که زود به زمین می‌روید و نهایت تلاش‌تان را می‌کنید و تمام می‌شود. اما وقتی مسابقه در شب برگزار می‌شود، در طول روز مدام به آن فکر می‌کنید که این کار را دشوار می‌کند. به هر جهت الان خوشحالم که مسابقه تمام شده. این پیروزی مانند خوابی بود که به حقیقت تبدیل شد. و به نظر می‌رسد بعد از فصلی که سال گذشته داشتم. این داستان رویایی برای من و ما هم‌چنان ادامه دارد… فوق‌العاده است.»

گزیده دیدار فینال رقابت‌های اوپن استرالیا ۲۰۱۸؛ راجر فدرر – مارین چیلیچ

تنیس‌باز اهل بازل با قهرمانی در اولین گرند اسلم سال، مبلغ ۴ میلیون دلار استرالیا جایزه نقدی دریافت کرد. او در جدیدترین رده‌بندی جهانی که فردا منتشر می‌شود، با ۱۵۵ امتیاز اختلاف نسبت به رافائل نادال هم‌چنان در جایگاه دوم باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر، چیلیچ نیز با صعود به فینال رقابت‌ها جایزه‌ ۲ میلیون دلاری را از آن خود کرد. او روز دوشنبه در رده‌بندی جدید به رتبه سوم صعود خواهد کرد که بالاترین رده دوران ورزشی‌اش خواهد بود.

آن‌چه در دیدار فینال گذشت…

ست اول
فدرر بازی را طوفانی آغاز کرد و توانست در همان ابتدا سرویس چیلیچ را بشکند. شماره ۲ جهان در ادامه یک بار دیگر حریف کروات خود را بریک کرد تا ۴-۰ پیش بیفتد. در ادامه هر دو بازیکن گیم‌های سرویس های خود را حفظ کردند تا ست اول ۶-۲ به سود مدافع عنوان قهرمانی به پایان برسد.

ست دوم
ست دوم برابر آغاز شد و هر دو تنیس‌باز فرصت‌های شکستن سرویس یک‌دیگر را از دست دادند. در گیم دهم فدرر یک مرتبه چیلیچ را در کسب امتیاز نهایی برای بردن ست ناکام گذاشت و نهایتا کار به تایبرک رسید. در این گیم بازیکن کروات عملکرد بهتری داشت و با برتری ۷ بر ۵، ست دوم را از آن خود کرد.

ست سوم
در ست سوم چیلیچ همچنان در شکستن سرویس فدرر ناکام بود و هیچ فرصتی برای انجام این کار بدست نیاورد. در گیم ششم این فدرر بود که سرویس تنیس‌باز بلندقامت کروات را شکست و ۴-۲ پیش افتاد. وی نهایتا این ست را با حساب ۶-۳ به سود خود خاتمه داد تا تنها ۱ ست با بیستمین قهرمانی‌اش در مسابقات گرند اسلم فاصله داشته باشد.

ست چهارم
در آغاز ست چهارم نیز فدرر توانست بار دیگر سرویس چیلیچ را بشکند و ۲-۰ پیش بیفتد؛ اما قهرمان یو اس اوپن ۲۰۱۴ قدرت خود را نشان داد و در گیم ششم سرویس فدرر را برای اولین بار شکست. بازی قاطعانه مارین چیلیچ در ادامه این ست چاره‌ای برای استاد سوئیسی باقی نگذاشت و او با کسب ۳ گیم پیاپی دیگر کار را به ست سرنوشت ساز کشاند. فدرر فکر نمی‌کرد که از دست دادن بریک پوینت گیم سوم، برایش اینقدر گران تمام شود.

ست پنجم و پایانی
در ست نهایی ابتدا چیلیچ فرصت داشت تا سرویس حریف نامدار خود را بشکند؛ اما سرویس استاد سوئیسی مانند همیشه به کمک او آمد. در گیم بعدی این فدرر بود که سرویس مرد کروات را شکست و با حفظ گیم سرویس خود ۳-۰ پیش افتاد. در ادامه این مسابقه فدرر حاکم مطلق بازی بود و با از دست دادن تنها ۱ گیم در این ست حیاتی، برای ششمین بار قهرمان تنیس آزاد استرالیا شد.

سخنرانی فدرر در مراسم اهدای جام اوپن استرالیا ۲۰۱۸

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید