۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش هفتم

0

تنیس‌فا: در ادامه بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، چهارمین فصل برتر استاد سوئیسی را مرور می‌کنیم.

شماره ۴: فصل ۲۰۰۴

سال ۲۰۰۴، سکوی پرتاب راجر فدرر به قله تنیس جهان بود. جادوگر سوئیسی با قهرمانی در مسابقات آزاد استرالیا به صدر جدول رده‌بندی تنیس مردان صعود کرد و این عنوان تا ۲۳۷ هفته دست‌نخورده باقی ماند. او توانست در این فصل، ۱۶ سال پس از ۳گانه‌ی متس ویلندر، فاتح ۳ گرنداسلم شود و در ۲۳ سالگی نام خود را تاریخ تنیس جاودانه کند. فدرر همچنین با قهرمانی در مسترزکاپ (که آن را گرنداسلم ِ پنجم نیز می‌نامند) به تنها بازیکنی پس از حرفه‌ای شدن تنیس تبدیل شد که توانسته ۳ گرنداسلم را بعلاوه مسترزکاپ کسب نماید.

سال ۲۰۰۴ راجر فدرر، یکی از بهترین فصول یک تنیس‌باز در طول تاریخ است. او در این سال به هیچ یک از ۱۰ نفر اول رده‌بندی تنیس مردان نباخت و در تمامی ۱۱ فینالی که حضور داشت، قهرمان شد. مرد سوئیسی در ویمبلدون تنها ۲ ست مقابل هیوئیت و رادیک از دست داد و پس از پیت سمپراس در سال ۲۰۰۰، به نخستین بازیکنی تبدیل شد که توانسته از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کند. با قهرمانی در یو اس اوپن، فدرر در سیاره‌ای دیگر سیر می‌کرد و رسیدن به او برای رقبایش غیر ممکن به نظر می‌رسید.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: فدرر با برتری مقابل لیتون هیوئیت و داوید نلبندیان، راهی دور نیمه‌نهایی شد. او در این مرحله در سه ست پیاپی از سد خوان کارلوس فررو گذشت تا به نخستین فینالش در سرزمین کانگوروها برسد. جادوگر سوئیسی در دیدار پایانی با اقتدار کامل، مارات سفین روس را شکست داد و برای اولین بار قهرمان تنیس آزاد استرالیا شد (۲-۶ ۴-۶ ۶-۷). فدرر با این قهرمانی، مرد شماره ۱ تنیس جهان شد و در هر ۱۸ گرنداسلم بعدی به عنوان سید شماره ۱ در مسابقات حضور داشت.

رولند گروس: راجر فدرر با فتح مسترز هامبورگ، فصل خوبی در خاک رس سپری می‌کرد و با امیدهای زیادی به پاریس آمد. او در دور نخست تنیس آزاد فرانسه، کریشتف ولیگن بلژیکی را مغلوب کرد و با برتری مقابل نیکلاس کیفر از آلمان راهی دور سوم شد تا در برابر گوستاوو کیورتن قرار بگیرد. فدرر که هنوز به بازیکنی شش‌دانگ در خاک تبدیل نشده بود، در آن دیدار چاره‌ای جز تسلیم شدن نداشت (۶-۴ ۶-۴ ۶-۴). کیورتن نهایتا قهرمان رولندگروس ۲۰۰۴ شد.

ویمبلدون: ستاره تکرارنشدنی دنیای تنیس با برتری مقابل فایا، یوهانسون و کارلوویچ، بدون از دست دادن ست راهی یک‌چهارم نهایی شد تا به مصاف لیتون هیوئیت برود. وی در این دیدار در چهار ست از سد حریف استرالیایی خود گذشت و به نیمه‌نهایی رسید. فدرر در این مرحله، سباستین گروژان فرانسوی را در سه ست پیاپی مغلوب کرد تا دومین فینال خود را در SW19 تجربه کند. او در دیدار پایانی مقابل اندی رادیک قرار گرفت و علی‌رغم واگذاری ست اول، سه ست بعدی را از آن خود کرد تا نخستین شکست در فینال گرنداسلم را به رقیب امریکایی خود تحمیل کند (۴-۶ ۶-۷ ۵-۷ ۶-۴). بدین ترتیب، مرد اول تنیس جهان ضمن دفاع از عنوان قهرمانی‌اش، سومین گرنداسلم خود را تصاحب کرد.

قهرمانی فدرر در ویمبلدون ۲۰۰۴

آزاد آمریکا: راجر فدرر به عنوان بخت نخست قهرمانی پا به نیویورک گذاشت. او پس از غلبه بر بقداتیس، سانتورو و پاول، راهی دور یک‌چهارم پایانی شد تا به مصاف آندره آغاسی برود. جادوگر سوئیسی توانست در یک بازی نفس‌گیر ۵ سته، از سد حریف نامدار خود بگذرد و به نیمه‌نهایی صعود کند. او در این مرحله در سه ست پیاپی بر تیم هنمن غلبه کرد تا نخستین فینال خود را در ورزشگاه آرتور اش تجربه نماید. وی در دیدار پایانی، یک بار دیگر مقابل لیتون هیوئیت استرالیایی قرار گرفت و یکی از یک‌طرفه ترین فینال‌ها در تاریخ مسابقات گرنداسلم را رقم زد  (۰-۶ ۶-۷ ۰-۶) و به چهارمین عنوان بزرگ خود دست یافت. قطار سریع‌السیر سوئیس، انگار دیگر ترمزی نداشت.

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در مسترزهای ایندین‌ولز (با شکست تیم هنمن)، هامبورگ (با شکست گیرمو کوریا) و کانادا (با شکست اندی رادیک).
– قهرمانی در تورنمنت ۵۰۰ امتیازی دبی (با شکست فلیسیانو لوپز) و تورنمنت‌های ۲۵۰ امتیازی هاله (با شکست ماردی فیش)، گشتاد (با شکست ایگور اندریف) و بانکوک (با شکست اندی رادیک).

فینال تور (مسترز کاپ):
در سال ۲۰۰۴، راجر فدرر فصل داخل سالن را با قهرمانی در بانکوک آغاز کرد. وی در ادامه از مسترز مادرید انصراف داد تا بر روی تورنمنت‌ بازل در کشورش تمرکز کند؛ اما پیش از برگزاری این تورنمنت، به دلیل مصدومیت عضله ران چپ انصراف داد و مسترز پاریس را نیز از دست داد. فدرر پس از یک ماه و نیم غیبت، در مسترز کاپ چین به میادین برگشت و تورنمنت فوق‌العاده‌ای را نیز پشت سر گذاشت. او در دور گروهی با غلبه بر گاستون گائودیو، لیتون هیوئیت و کارلوس مویا، به عنوان صدرنشین راهی نیمه‌نهایی شد. فدرر در این مرحله در دو ست پیاپی از سد مارات سفین روس گذشت تا در فینال نبردی تکراری با هیوئیت داشته باشد. وی در بازی پایانی مقابل حریف استرالیایی‌اش کار سختی نداشت و مقتدرانه از عنوان قهرمانی‌اش در مسترزکاپ دفاع کرد (۲-۶ ۳-۶).

جام دیویس و المپیک ۲۰۰۴ آتن:
سوئیس در دور نخست جام دیویس در گروه جهانی به مصاف رومانی رفت و با درخشش راجر فدرر به مرحله بعد راه یافت. جادوگر سوئیسی در این رقابت موفق شد ویکتور هانسکو و اندری پاول را در سه ست پیاپی مغلوب کند. قدرت‌نمایی فدرر در یک‌چهارم نهایی نیز ادامه یافت و او بدون از دست دادن ست، نیکولا اسکود و آرنو کلمان را از پیش رو برداشت؛ اما این دو پیروزی برای صعود کافی نبود و سوئیس با شکست در ۳ بازی دیگر، از راه‌یابی به نیمه‌نهایی بازماند تا خاطره تلخ دیگری برای فدرر در جام دیویس ثبت شود.

در تابستان ۲۰۰۴، فدرر در حالی به بازی‌های المپیک آتن رفت که شانس اول قهرمانی بود. او در دور نخست در سه ست از سد نیکولای داویدنکوی روس گذشت تا مقابل توماس بردیک قرار بگیرد. در کمال ناباوری همگان، یکی از بزرگترین شگفتی‌های تاریخ تنیس المپیک در این بازی رخ داد و جوان ۱۹ ساله اهل جمهوری چک، با شکست راجر فدرر، جهان ورزش را شوکه کرد. مسابقات دونفره المپیک نیز برای فدرر خوش‌یمن نبود و سوئیس با شکست مقابل هند در دور دوم، از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. این آخرین شکست فدرر در سال ۲۰۰۴ بود.

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۰۴:

۷۴ برد و ۶ شکست (۹۲٫۵ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۱
قهرمانی‌ها: ۱۱ (آزاد استرالیا، ویمبلدون، آزاد امریکا، مسترزکاپ، ایندین‌ولز، هامبورگ، کانادا، دوبی، هاله، گشتاد، بانکوک)
درآمد سالیانه: ۶,۳۵۷,۵۴۷ دلار

زیباترین لحظه: قهرمانی در تنیس آزاد استرالیا و رسیدن به صدر جدول رده‌بندی تنیس مردان.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در المپیک آتن مقابل توماس بردیک.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش ششم 

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید