تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۸؛ روز پنجم؛ حذف سونگا به دست کیریوس/ صعود نادال، دیمیتروف و ووزنیاکی به هفته دوم

0

تنیسفا: در مهم‌ترین دیدارهای روز پنجم اوپن استرالیا، رافائل نادال، گریگور دیمیتروف، نیک کیریوس و مارین چیلیچ با پشت سر گذاشتن رقبای خود راهی هفته دوم رقابت‌ها شدند.

رافائل نادال، شماره یک تنیس جهان و عنوان‌دار گرند اسلم آزاد استرالیا در سال ۲۰۰۹، امروز در ورزشگاه مارگارت کورت مقابل دمیر جمهور، شماره ۲۸ جهان از بوسنی‌و‌هرزگوین به میدان رفت و در سه ست متوالی (۱-۶ ۳-۶ ۱-۶) او را در هم کوبید تا برای ۱۱مین بار به جمع ۱۶ نفر برتر مسابقات راه یابد. ماتادور که سابقه ۴ بار حضور در فینال نخستین گرند اسلم سال را دارد، امروز ۵۵۰ـمین (۴۲۴ برد و ۱۲۶ شکست) دیدار خود بر روی زمین‌های هارد را انجام داد.

نادال در مرحله‌ی بعد، به مصاف دیه‌گو شوارتزمن، تنیس‌باز ۱۷۰ سانتی‌متری آرژانتینی می‌رود؛ بخت ۲۴ قهرمانی امروز الکساندر دولگوپولف اوکراینی را سه بر یک (۳-۶ ۳-۶ ۲-۶ ۷-۶) از پیش رو برداشت و انتقام شکست هفته گذشته خود در مسابقات بریزبن را از او گرفت.

 کانال‌های پوشش‌دهنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

اما در جذاب‌ترین دیدار بخش مردان، نیک کیریوس، جوان جنجالی استرالیایی در استادیوم راد لیور به مصاف الگوی دوران کودکی‌اش، جو-ویلفرید سونگا رفت و در ادامه‌‌ی روند پیروزی‌هایش در ۴ ست (۶-۷ ۶-۷ ۶-۴ ۶-۷) مقابل فینالیست سابق مسابقات به پیروزی رسید تا برای اولین بار از سال ۲۰۱۵ به این سو، راهی دور چهارم رقابت‌ها شود. این تنیس‌باز ۲۲ ساله که از ابتدای سال جاری تاکنون متحمل هیچ شکستی نشده، توانست ۷ـمین پیروزی خود را در فصل ۲۰۱۸ به‌دست آورد. کیریوس و سونگا در این دیدار ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه‌ای، هر کدام ۲۸ سرویس ایس به ثمر رساندند که در نوع خود جالب توجه بود.

گزیده دیدار کیریوس – سونگا؛ دور سوم آزاد استرالیا ۲۰۱۸

گریگور دیمیتروف، شماره ۳ جهان امروز در ورزشگاه راد لیور در برابر آندری روبلف روس قرار گرفت؛ تنیس‌باز بلغار گرچه نتوانست در این دیدار عملکرد درخشان فصل قبل خود را به نمایش بگذارد اما همین میزان آمادگی کافی بود تا مقابل حریف ۲۰ ساله خود در ۴ ست (۴-۶ ۴-۶ ۶-۴ ۳-۶) به برتری برسد و انتقام شکست یو اس اوپن را از او بگیرد. دیمیتروف که بخت سوم قهرمانی محسوب می‌شود، در دور بعد به مصاف نیک کیریوس خواهد رفت. این دو بازیکن حدود ۲ هفته پیش در نیمه‌نهایی مسابقات بریزبن به مصاف یک‌دیگر رفتند که کیریوس در آن دیدار توانست بازیکن اهل بلغارستان را شکست دهد.

مارین چیلیچ، تنیس‌باز کروات از دیگر برندگان روز پنجم بود؛ وی با پیروزی مقابل رایان هریسون آمریکایی در سه ست متوالی (۶-۷ ۳-۶ ۶-۷)، به مرحله‌ی چهارم رقابت‌ها صعود کرد. بخت ششم قهرمانی در مرحله‌ی بعد به مصاف پابلو کارنیو بوستا خواهد رفت. کارنیو بوستا امروز در مقابل ژیل مولر قرار گرفت و توانست وی را در ۴ ست نزدیک (۵-۷ ۵-۷ ۶-۴ ۶-۷) مغلوب کند.

ماراتن طاقت‌فرسای بین آندرس سپی ۳۳ ساله و ایوو کارلوویچ ۳۸ ساله در نهایت با برتری تنیس‌باز ایتالیایی به پایان رسید. این دیدار ۳ ساعت و ۵۱ دقیقه به طول انجامید و سپی توانست در ست پنجم غول کروات را ۹ بر ۷ تسلیم کند. حریف او در دور بعد کایل ادموند بریتانیایی‌ است که با غلبه بر نیکولوز باسیلاشویلی در ۵ ست (۵-۷ ۰-۶ ۶-۴ ۶-۳ ۶-۷) راهی دور چهارم شد.

در بخش زنان، کرولاین ووزنیاکی دانمارکی که از امیدهای اصلی فتح جام اوپن استرالیا به شمار می‌رود، در آخرین دیدار روز پنجم به مصاف کیکی برتنز هلندی رفت و دو بر صفر (۳-۶ ۴-۶) از سد او عبور کرد.

الینا اسویتولینای اوکراینی، حریف احتمالی ووزنیاکی در مرحله‌ی نیمه‌پایانی، به رویاهای هم‌وطن ۱۵ ساله‌اش یعنی مارتا کاستیوک پایان داد؛ وی با غلبه بر شماره ۵۲۲ زنان جهان، یک گام به دیدار پایانی نزدیک‌تر شد.

اما در مهم‌ترین حادثه امروز، یلنا اوستاپنکو ۲۰ ساله، قهرمان رولند گاروس و نفر هفتم جهان نتوانست مقابل آنت کنتاویت، بخت ۳۲ قهرمانی دوام بیاورد و با واگذار کردن مسابقه در ۳ ست (۳-۶ ۶-۱ ۳-۶) از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

در دیدارهای دیگر، پترا مارتیچ، دنیسا آلرتووا،ماگدالنا ریباریکووا، الیس مرتنز و کارلا سوارز ناوارو به ترتیب مقابل لوکسیکا کومکوم، ماگدا لینت، کاترینا باندارنکو، الیزه کورنه و کایا کانپی به برتری رسیدند.

برنامه مسابقات آزاد استرالیا ۲۰۱۸ – شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید