تنیس آزاد استرالیا ۲۰۱۸؛ روز چهارم؛ صعود فدرر و جوکوویچ به دور سوم/ حذف گوفن، واورینکا و موگوروسا از رقابت‌ها

0

تنیسفا: راجر فدرر، نواک جوکوویچ، ساشا زورف و دومینیک تیم در چهارمین روز از رقابت‌های اوپن استرالیا با شکست حریفان خود راهی دور سوم شدند. داوید گوفن و استن واورینکا اما از ناکامان بزرگ دور دوم بودند که به ترتیب با قبول شکست مقابل ژولین بنتو و تنیس سندگرن از گردونه رقابت‌ها خارج شدند.

رقابت‌های تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا در حالی امروز با برگزاری ادامه‌ی دیدارهای دور دوم پیگیری شد که گرمای طاقت‌فرسای شهر ملبورن، مسابقه‌های بخش روز را تحت تاثیر قرار داد؛ در آخرین مسابقه استادیوم راد لیور در بخش روز، نواک جوکوویچ و گائل مونفیس در گرمای ۳۹ درجه‌ای ملبورن به مصاف هم رفتند. مونفیس در ست نخست نمایش خوبی داشت و ۶ بر ۴ به برتری رسید. اما در ادامه، گرمای شدید هوا موجب شد تا از لحاظ بدنی کم بیاورد و نتواند روند خوبش را حفظ کند. در مقابل، سونامی صربستانی که کمتر از حریف فرانسوی‌اش تحت تاثیر شرایط دشوار مسابقه قرار گرفته بود، کنترل بازی را به دست گرفت و در سه ست بعدی به پیروزی رسید تا برای پانزدهمین بار متوالی مونفیس را شکست دهد. قهرمان ۶ دوره آزاد استرالیا در مرحله‌ی بعد به مصاف آلبرت راموس-وینولاس اسپانیایی خواهد رفت.

 راجر فدرر سوییسی، قهرمان ۵ دوره رقابت‌ها اما از آفتاب در امان ماند و در آخرین مسابقه بخش شب مقابل یان-لیونارد اشتروف آلمانی به میدان رفت؛ مدافع عنوان قهرمانی در این مسابقه موفق شد در سه ست نزدیک (۶-۷ ۴-۶ ۴-۶) بر حریفش چیره شود. این بازیکن ۳۶ ساله که به دنبال ۲۰ـمین عنوان قهرمانی خود در مسابقات گرند اسلم است، در مرحله‌ی بعد باید به مصاف ریشار گسکه فرانسوی برود. گسکه با پیروزی مقابل لورنزو سونگو، شماره ۲۱۷ جهان راهی مرحله سوم  شد.

گزیده دیدار راجر فدرر و یان لیونارد اشتروف – دور دوم اوپن استرالیا ۲۰۱۸

داوید گوفن بلژیکی اما دیگر قربانی آفتاب سوزان ملبورن بود؛ تنیس‌باز بلژیکی که در شروع مسابقات گمان می‌رفت بتواند تا مراحل پایانی رقابت‌ها پیش‌روی کند، نتوانست مقابل ژولین بنتوی کهنه‌کار دوام بیاورد و نهایتا در ۴ ست (۶-۷ ۱-۶ ۶-۷ ۶-۱) مغلوب تنیس‌باز ۳۶ ساله فرانسوی شد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

در دیگر حادثه مهم روز چهارم، استن واورینکا، قهرمان سابق آزاد استرالیا که حضورش در نخستین گرند اسلم سال تا آخرین لحظات در هاله‌ی از ابهام قرار داشت، مقابل تنیس سندگرن آمریکایی، نفر شماره ۹۷ جهان در سه ست پیاپی (۴-۶ ۱-۶ ۲-۶) تن به شکست داد. واورینکا که پنج ماه پیش زانویش را به تیغ جراحان سپرد، در این دیدار به وضوح از روزهای اوج خود فاصله داشت.

 کانال‌های پوشش‌دهنده مسابقات تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا (اوپن استرالیا)

دومینیک تیم اتریشی گرچه برخلاف گوفن و واورینکا از برندگان دور دوم مسابقات بود اما برای صعود به مرحله‌ی بعد، آزمون سختی را پشت سر گذاشت. بخت پنجم قهرمانی در حالی در دیدار مقابل دنیس کودلا به برتری دست یافت که ست‌های اول و دوم را به حریف آمریکایی‌اش واگذار کرده بود و تنها یک ست با حذف از رقابت‌ها فاصله داشت. وی در نهایت توانست پس از ۳ ساعت و ۴۸ دقیقه با نتایج ۳-۶ ۲-۶ ۳-۶ ۶-۳ ۷-۶ به پیروزی برسد.

در دیگر بازی‌های مهم، ساشا زورف، تنیس‌باز جوان آلمانی که بخت سوم قهرمانی محسوب می‌شود، با غلبه بر هم‌وطنش پیتر گویوفچیک (۳-۶ ۴-۶ ۶-۳ ۱-۶) راهی مرحله سوم شد و خوان مارتین دل‌پوتروی آرژانتینی در ۴ ست (۴-۶ ۶-۷ ۷-۶ ۴-۶) از سد کارن خاچانوف روس گذشت.

در سایر بازی‌ها نیز، توماس بردیج، فابیو فونینی، هیئون چونگ، آدرین مانارینو، نیکولاس کیکر به ترتیب مقابل گیرمو گارسیا لوپز، یوگینی دانسکوی، دنیل مدودف، ییری وسلی و لوکاس لاتسکو به پیروزی رسیدند. سم کوئری، بخت ۱۳ـم قهرمانی و فرناندو ورداسکو اما با قبول شکست از حریفان خود با مسابقات خداحافظی کردند.

بخش زنان نیز با حذف گاربینیه موگوروسا خالی از اتفاق نبود؛ قهرمان ویمبلدون و بخت سوم قهرمانی در اوپن استرلیا با شکست از شه سو-وه از تایوان در دو ست متوالی (۴-۶ ۶-۷)، از صعود به دور سوم بازماند.

 یوهانا کونتا، بخت شماره ۹ قهرمانی دیگر حادئه‌ساز امروز بود. این تنیس‌باز بریتانیایی با قبول شکست دو بر صفر (۵-۷ ۴-۶) مقابل برناردا پرا، شماره ۱۲۳ جهان که به عنوان بازنده خوش‌شانس به جدول اصلی مسابقات راه یافته بود، تعجب همگان را برانگیخت.

اما سیمونا هالپ، بخت نخست قهرمانی اوپن استرالیا با وجود اینکه در دیدار مقابل جینی بوشار کانادایی از ناحیه‌ی مچ پا احساس ناراحتی می‌کرد، عملکرد تحسین‌برانگیزی از خود به نمایش گذاشت و ظرف یک ساعت و ۵ دقیقه به پیروزی رسید. (نتیجه: ۲-۶ ۲-۶)

در دیگر بازی‌های بخش زنان، ماریا شاراپووا مقابل آناستازیا سواستووا در دو ست به برتری رسید و کارولینا پلیشکووا، بخت ششم قهرمانی به راحتی از سد بئاتریز حداد مایای برزیلی گذشت. انجلیک کربر، مدیسون کیز، اشلی بارتی، لوسی سافارووا، کارولین گارسیا، النا وسنینا و آگنیشکا رادوانسکا از دیگر برندگان روز چهارم رقابت‌ها بودند.

برنامه روز پنجم مسابقات تنیس آزاد استرالیا – جمعه ۲۹ دی ماه ۹۶

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید