۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش چهارم

0

تنیس‌فا: در ادامه بررسی بهترین سال‌های دوران ورزشی راجر فدرر، به هفتمین فصل برتر استاد سوئیسی می‌پردازیم.

شماره ۷: فصل ۲۰۱۲

سال ۲۰۱۲ از دو نظر در دوران ورزشی راجر فدرر جایگاه ویژه‌ای دارد. اول اینکه او توانست پس از ناکامی در ۹ گرنداسلم و ۲ سال و نیم انتظار، قهرمانی‌ هفدهمش در این مسابقات را در ویمبلدون جشن بگیرد و دوم اینکه جادوگر سوئیسی موفق شد بعد از دو سال مرد شماره یک تنیس جهان شود و رکورد پیت سمپراس بزرگ را بشکند.

فدرر در حالی پا به SW19 گذاشت که برای اولین بار در ۹ سال گذشته، مدعی اصلی قهرمانی نبود و کارشناسان شانس جوکوویچ و نادال را بالاتر از مرد سوئیسی می‌دانستند. او در دور سوم به مصاف ژولین بنتو از فرانسه رفت. فدرر دو ست نخست را واگذار کرد، اما قهرمانانه به بازی برگشت و با پیروزی در این دیدار ۵ سته‌ی نفس‌گیر نشان داد تنها به فتح ویمبلدون فکر می‌کند. ضربه هاف‌والی استادانه جادوگر سوئیسی در تایبرک ست چهارم که از روی خط انتهای زمین زده شد، در یادها مانده‌ است.
فدرر با شکست نواک جوکوویچ در نیمه‌نهایی و اندی ماری در دیدار نهایی، با شایستگی هرچه تمام‌تر هفتمین ویمبلدون خود را کسب کرد و با رکورد پیت سمپراس برابری کرد. والی‌های حیرت‌انگیز استاد سوئیسی در انتهای ست دوم فینال برابر ماری، که کلید بازگشت او به مسابقه بود، از خاطر طرفدارانش پاک نخواهد شد.

راجر فدرر پس از ویمبلدون، بار دیگر صدرنشین جدول رده‌بندی تنیس مردان شد و رکورد مهم دیگری از سمپراس را از آن خود کرد. او در انتهای سال مجددا این عنوان را به جوکوویچ صرب واگذار کرد تا تعداد هفته‌های صدرنشینی‌اش به در عدد ۳۰۲ متوقف شود. عملکرد عالی فدرر در مسترزها، یکی از علل مهم شماره یک شدن وی بود. استاد سوئیسی در ابتدای سال قهرمان ایندین‌ولز شد و در این راه طی یک بازی برتر در مرحله نیمه‌نهایی از سد رافائل نادال گذشت. سپس مسترز مادرید را که بر روی خاک آبی برگزار شد، فتح کرد و نهایتا با قهرمانی در مسترز سینسیناتی، صدرنشینی خود در جدول رده‌بندی تنیس مردان را تثبیت کرد. فدرر در فینال سینسیناتی با نتایج ۰-۶ و ۶-۷ بر قصاب بلگراد چیره شد.

عملکرد در گرنداسلم‌ها

آزاد استرالیا: فدرر با برتری مقابل ایوو کارلوویچ و برنارد تامیک راهی یک‌چهارم‌نهایی شد. او در این مرحله توانست به‌راحتی از سد خوان‌مارتین دل‌پوترو بگذرد و حریف نادال در دور نیمه‌پایانی شود. استاد سوئیسی علی‌رغم اینکه بازی را خوب آغاز کرده بود، این بار نیز حریف ماتادور نشد تا طلسم پیروز نشدنش مقابل حریف اسپانیایی در مسابقات گرنداسلم ادامه داشته باشد (۶-۴ ۶-۷ ۶-۲ ۷-۶).

رولندگروس: راجر فدرر در گرنداسلم آزاد فرانسه ۲۰۱۲، تورنمنت سختی را پشت سر گذاشت. او در دور چهارم در دیداری خاطره‌انگیز در ۴ ست برابر داوید گوفن پیروز شد. سپس در حالی که ۲ ست را به دل‌پوترو واگذار کرده بود، به بازی برگشت و با از دست دادن تنها ۵ گیم در ۳ ست بعدی، راهی نیمه‌نهایی شد تا مقابل جوکوویچ قرار بگیرد. این بار خبری از جادوگری‌های پارسال استاد سوئیسی در خاک فرانسه نبود و او با قبول شکست در سه ست پیاپی مقابل صربیناتور، با فصل خاک وداع کرد (۶-۳ ۷-۵ ۶-۴).

ویمبلدون: فدرر ابتدا آلبرت راموس و فابیو فونینی را سه ست پیاپی مغلوب کرد و سپس در دیداری دشوار در ۵ ست از سد بنتوی فرانسوی گذشت. او در ادامه بر مالیس بلژیکی و یوژنی روس فائق آمد تا حریف نواک جوکوویچ در نیمه‌نهایی شود. استاد سوئیسی در این بازی که زیر سقف بسته ورزشگاه مرکزی ویمبلدون برگزار می‌شد، برتری محسوسی نسبت به صربیناتور داشت و توانست یکی از بهترین نمایش‌های دوران ورزشی خود را از نظر ضربات سرویس بر جای بگذارد. فدرر در دیدار پایانی ویمبلدون مقابل اندی ماری میزبان قرار گرفت. او ست نخست را به حریف بریتانیایی واگذار کرد؛ اما با بالابردن سطح بازی‌اش در انتهای ست دوم، مسابقه را به سود خود برگرداند و نهایتا در ۴ ست حریف سخت‌کوش خود را شکست داد (۴-۶ ۳-۶ ۵-۷ ۶-۴) و در کنار پیت سمپراس پرافتخارترین تنیس‌باز مرد در ویمبلدون شد.

آزاد آمریکا: استاد سوئیسی که امید بسیاری برای کسب قهرمانی در امریکا داشت، با غلبه بر یانگ، فائو و ورداسکو راهی دور چهارم شد. حریف او ماردی فیش، به دلیل مصدومیت از بازی انصراف داد تا فدرر بدون حاضرشدن در زمین، راهی یک‌چهارم‌نهایی شود. این استراحت ناخواسته، پایان خوشی نداشت و فدرر در بازی بعد خود مقابل توماس بردیک در ۴ ست مغلوب شد و از دور مسابقات کنار رفت (۶-۳ ۳-۶ ۶-۴ ۷-۶).

سایر تورنمنت‌ها
– قهرمانی در مسترزهای ایندین‌ولز (با شکست جان ایزنر)، مادرید (با شکست توماس بردیک) و سینسیناتی (با شکست نواک جوکوویچ).
– قهرمانی در تورنمنت‌های ۵۰۰ امتیازی روتردام (با شکست خوان‌مارتین دل‌پوترو) و دبی (با شکست اندی ماری).
– نایب‌قهرمانی در تورنمنت‌های ۵۰۰ امتیازی بازی (با شکست مقابل دل‌پوترو) و ۲۵۰ امتیازی هاله (با شکست مقابل تامی هاس).

فینال تور:
راجر فدرر در سال ۲۰۱۲ در دور گروهی با برتری مقابل تیپسارویچ و فرر در دو ست پیاپی، صعود خود را به عنوان صدرنشین قطعی کرد. او در بازی سوم در برابر دل‌پوترو مغلوب شد تا روند بردهای متوالی‌اش در لندن در عدد ۱۲ متوقف شود. استاد سوئیسی در نیمه‌نهایی اندی ماری را در دو ست پیاپی شکست داد و حریف نواک جوکوویچ در دیدار پایانی شد. فدرر در مسابقه فینال که از کیفیت بالایی برخوردار بود، حریف قصاب بلگراد نشد و نتوانست به سومین قهرمانی پیاپی‌اش در لندن برسد (۷-۵ ۷-۶).

جام دیویس و المپیک ۲۰۱۲ لندن:

در نخستین دور جام دیویس سال ۲۰۱۲، سوئیس میزبان ایالات متحده آمریکا بود. فدرر که پس از باخت واورینکا در بازی اول، مثل همیشه تنها  امید سوئیسی بود، در برابر جان ایزنر قرار گرفت. استاد سوئیسی در حالی که ست نخست را  به سود خود به پایان برده بود، در کمال ناباوری سه ست بعدی را به حریف بلندقامت خود واگذار کرد تا حسرت سوئیس برای فتح جام دیویس همچنان ادامه داشته باشد. انتخاب زمین خاکی داخل سالن از جانب سوئیس، یکی از علت‌های این شکست عجیب بود.
فدرر در انتهای سال کشورش را در دیدار پلی‌آف مقابل هلند همراهی کرد و با پیروزی برابر دی‌بکر و هاسه، نقش اصلی را در باقی‌ماندن سوئیس در گروه جهانی ایفا کرد.

راجر فدرر در المپیک لندن چهارمین حضورش را در این میدان بزرگ تجربه کرد. او در بازی‌های انفرادی، با شکست فایا، بنتو، ایستومین و ایزنر راهی دور نیمه‌پایانی شد. استاد سوئیسی در این مرحله به مصاف خوان‌مارتین دل‌پوترو رفت. وی ست نخست را به رقیب آرژانتینی واگذار کرد؛ اما توانست به بازی برگردد و با برتری در این دیدار بسیار نزدیک و طاقت فرسا (ست پایانی ۱۷-۱۹)، حریف اندی ماری بریتانیایی در فینال شود. در نبرد برای کسب مدال طلا، فدرر انرژی لازم را برای غلبه بر ماری نداشت و با شکست در سه ست متوالی، به نشان نقره قناعت کرد. اسطوره جهان تنیس پس از این دیدار بر اهمیت و ارزش مدال المپیک تاکید کرد و اظهار داشت از عملکرد خود در لندن راضی بوده‌است.
اما مسابقات بخش دونفره، این مرتبه برای فدرر و واورینکا خوش‌یمن نبود و آنها نتوانستند از دور دوم فراتر بروند.

مدال‌آوران المپیک لندن

آمار کلی راجر فدرر در سال ۲۰۱۲:

۷۱ برد و ۱۲ شکست (۸۵,۵ درصد پیروزی)
رتبه پایان سال در جدول رده‌بندی: ۲
قهرمانی‌ها: ۶ (ویمبلدون، ایندین‌ولز، مادرید، سینسیناتی، دبی، روتردام)
درآمد سالیانه: ۸,۵۸۴,۸۴۲ دلار

زیباترین لحظه: هفتمین قهرمانی در ویمبلدون.
تلخ‌ترین لحظه: شکست در نیمه‌نهایی آزاد استرالیا.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فصل برتر راجر فدرر، اسطوره‌ی بی‌بدیل تنیس جهان؛ بخش سوم 

  –

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید