پیش‌نگاهی به دیدار رافائل نادال و کوین اندرسون در فینال گرند اسلم آزاد آمریکا ۲۰۱۷

0

تنیسفا: پیش از آغاز فینال مسابقات گرند اسلم آزاد آمریکا، نگاهی خواهیم داشت به این دیدار حساس و هیجان‌انگیز.

فینال ۱۳۷ـمین دوره از رقابت‌های گرند اسلم یو اس اوپن در بخش انفرادی مردان تا ساعاتی دیگر در مجموعه بین‌المللی بیلی جین کینگ در شهر نیویورک برگزار خواهد شد و در آن، رافائل نادال و کوین اندرسون، بخت‌های اول و بیست‌وهشتم قهرمانی به مصاف یک‌دیگر خواهند رفت.

نادال امشب در ۲۳ـمین حضورش در فینال مسابقات گرند اسلم برای کسب ۱۶ـمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها تلاش می‌کند و به دنبال این است تا برای ۴ـمین بار در دوران ورزشی‌اش، حداقل دو قهرمانی گرند اسلم را در طی یک فصل به‌دست بیاورد. هم‌چنین او می‌خواهد پس از سه سال که از آخرین قهرمانی‌اش بر روی زمین‌های «هارد» (دوحه ۲۰۱۴) می‌گذرد، مجددا در زمینی غیر از خاک جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

تنیس‌باز اسپانیایی در فینال‌های گذشته‌ی خود در مسابقات اوپن آمریکا، ۲ پیروزی و ۱ شکست به دست آورده است. وی در هر ۳ فینال با نواک جوکوویچ که این روزها به دلیل مصدومیت از مسابقات به دور است، رقابت کرد. آخرین قهرمانی او در آزاد آمریکا در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد.

بازیکن ۳۱ ساله اهل مایورکا فصل را با رتبه ۹ در جدول رده‌بندی آغاز کرد و با عملکرد فوق‌العاده‌ی خود در نیمه ابتدایی سال که شامل قهرمانی در رقابت‌های مسترز مونته‌کارلو، ۵۰۰ امتیازی بارسلونا، مسترز مادرید و گرند اسلم رولند گاروس می‌شود، اکنون در صدر تنیس جهان ایستاده است.

پخش زنده و آنلاین فینال آزاد آمریکا ۲۰۱۷؛ رافائل نادال – کوین اندرسون

در آن‌سوی میدان، کوین اندرسون، تنیس‌باز اهل آفریقای جنوبی قرار دارد که با صعود به فینال یو اس اوپن همه را شگفت‌زده کرد و قطاری از «اولین»‌ها را پشت نام خود به راه انداخت که تعدادی از آن‌ها در ادامه می‌بینید:

۱- کوین اندرسون پس از کلیف درایسدیل در سال ۱۹۶۵، اولین تنیس‌باز اهل آفریقای جنوبی است که به فینال مسابقات یو اس اوپن می‌رسد.
۲- کوین اندرسون پس از کوین کورن در سال ۱۹۸۴، اولین تنیس‌باز اهل آفریقای جنوبی است که به دیدار پایانی یک تورنمنت گرند اسلم راه پیدا می‌کند.
۳- کوین اندرسون پس از نیکولا پیلیچ ۳۳ ساله در مسابقات رولند گاروس سال ۱۹۷۳، مسن‌ترین بازیکنی است که برای اولین بار به فینال یک گرند اسلم می‌رسد.
۴- کوین اندرسون پس از آندرس خیمنو ۳۴ ساله در مسابقات رولند گاروس سال ۱۹۷۲، مسن‌ترین بازیکنی است که قصد دارد در یک گرند اسلم قهرمان شود.

در مصاف‌های رودرروی بین نادال و اندرسون، کفه‌ی ترازو تماما به سمت «سلطان خاک» سنگینی می‌کند؛ این دو تاکنون چهار بار مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که نادال در هر ۴ مصاف، پیروز از زمین مسابقه خارج شده است. آخرین دیدار این دو در دور سوم مسابقات ۵۰۰ امتیازی بارسلون امسال اتفاق افتاد که ماتادور با نتایج (۴-۶ ۳-۶) به پیروزی رسید. در ۱۰ ستی که بین این دو بازیکن انجام گرفته نیز نادال ۹ ست را پیروز شده و اندرسون ۲۰۳ سانتی‌متری تنها ۱ ست کسب کرده است.

نادال که قهرمانی ۱۵ گرند اسلم را در کارنامه دارد، امشب در حالی در دیدار پایانی رقابت‌های اوپن آمریکا به میدان می‌رود که در مسیر فینال، هرگز با بازیکنی از جمع ۲۰ نفر برتر رده‌بندی جهانی، روبرو نشد؛ دوسان لایوویچ، تارو دنیل، لئوناردو مایر، الکساندر دولگوپولف، آندری روبلف و خوان مارتین دل‌پوترو، حریفان وی در راه فینال بودند که میانگین رتبه‌هایشان ۶۸ بوده است. در مقابل کار اندرسون نیز حتی راحت‌تر از نادال بود؛ او در این مسابقات جی‌سی آراگون، ارنست گولبیس، بورنا چوریچ، پائولو لورنزی، سم کوئری و پابلو کارنیو بوستا را با میانگین رتبه ۱۴۹پشت سر گذاشت.

از هر سو که بنگریم، نادال را باید قهرمان چهارمین گرند اسلم سال دانست؛ درست است که وی تا دور نیمه‌نهایی با بازیکنان چندان قدرت‌مندی روبه‌رو نشد، اما در مرحله نیمه‌پایانی به هر چالشی که «برج تاندیل» سر راهش قرار داد، پاسخ کوبنده‌ای داد و نمایش کم‌نقصی را از خود نشان داد.

اما با این حال، اندرسون بلندقامت را نیز نباید دست کم گرفت؛ با وجود این‌که او هرگز نتوانسته ماتادور را شکست بدهد، اما سبک بازی‌‌اش به گونه‌ای است که نادال را در صورت ارائه بازی محتاطانه به دردسر خواهد انداخت. اندرسون از سرویس‌های قدرتمندی برخوردار است؛ او در طول تورنمنت ۱۱۴ سرویس «ایس» به ثمر رسانده که در بازی امشب نیز می‌تواند برگ برنده او باشد. هم‌چنین او از هر دو بال فورهند و بکهند ضربات پرقدرتی می‌زند که توانایی به چالش کشیدن نادال را دارند.

پیش‌بینی: برنده نادال در ۴ ست (۱-۳)

صرف‌نظر از برنده‌ی مسابقه، این ۵ـمین گرند اسلم متوالی است که تنیس‎‌بازی با بیش از ۳۰ سال سن (هر دو بازیکن اکنون ۳۱ سال سند دارند) در آن قهرمان خواهد شد. ۴ گرند اسلم قبلی را به ترتیب استن واورینکا (۳۱ سال)، راجر فدرر (۳۵ سال) و رافائل نادال (۳۱ سال) از آن خود کردند. پس از حرفه‌ای شدن ورزش تنیس، این ۷ـمین باری است که هر دو راه‌یافته به فینال یک تورنمنت گرند اسلم بیش از ۳۰ سال سن دارند.

دیدار فینال مسابقات تنیس آزاد استرالیا ساعت ۰۰:۳۰ بامداد (به وقت ایران) روز دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در ورزشگاه ۲۳ هزار نفری آرتور اش برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید