یادداشت ارسالی؛ شانزدهمین گرند اسلم برای نادال یا اولین برای اندرسون؟

1

سامان خان‌زاده؛ امشب رافائل نادال مرد شماره یک تنیس جهان در دیدار فینال گرند اسلم آزاد امریکا به مصاف کوین اندرسون، شماره سی و دوم جهان خواهد رفت. دیداری که برای تنیس‌باز اهل آفریقای جنوبی از این جهت خاص است که او اولین حضور خود را در فینال یک گرند اسلم تجربه خواهد کرد و شاید همین مسئله موجب فشار روحی بیشتر او در خلال بازی شود و کار را برایش سخت‌تر کند. با همه‌ی این حرف‌ها، اندرسون اکنون با پشت سر گذاشتن همه رقبای خود به اینجا رسیده و باید دیدار فینال را در استادیوم «آرتور اش» مقابل رافائل نادال برگزار کند؛ در برابر بازیکنی که بیست و سومین فینال گرند اسلم خود را تجربه می‌کند و پانزده قهرمانی گرند اسلم در کارنامه خود ثبت کرده است.

تنیس‌باز اهل مایورکا که با بازی درخشان خود در برابر خوان مارتین دلپوترو به فینال رسیده، در مصاف‌های رو در رو، چهار بار بر اندرسون فائق آمده و تاکنون شکستی را متحمل نشده است. مروری بر سابقه‌ی برد و باخت نادال برابر تنیس‌بازهای بلندقامت که همانند اندرسون تنیس هجومی ارائه می‌دهند و از سرویس خوب و ضربات فلت بهره می‌برند، نشان می‌دهد که تنیس‌باز اسپانیایی با سبک بازی آن‌ها مشکلی ندارد:

(توماس بردیچ ۱۹-۴ , مارین چیلیچ ۴-۱ , میلوش راونیچ ۷-۲ , سم کوئری ۴-۱)

مرد شماره یک تنیس جهان در برابر این‌گونه بازیکنان سعی می‌کند ضربات خود را با زاویه تند و به کناره‌های زمین بفرستد، به گونه‌ای که آن‌ها را وادار به حرکت در زمین و زدن ضربه در حال حرکت کند و از این طریق حملاتشان را خنثی سازد. همچنین نادال با استفاده از بک‌هند اسلایس و با طولانی کردن رالی‌ها حریفان خود را مجبور به دادن خطا می‌کند. فورهند خوب ماتادور که در این تورنمنت تاثیر بسزایی در عملکرد او داشته، به مانند دیدار قبل می‌تواند نقش قابل ملاحظه‌ای در بازی فینال ایفا کند. نادال با فرستادن ضربات فورهند خود به سمت بک‌هند اندرسون می‌تواند وی را در کنج چپ زمین نگه دارد و آنگاه با یک ضربه فورهند غافلگیرانه سمت خالی زمین او را نشانه بگیرد.

در مقابل کوین اندرسون که در این تورنمنت در سطح مطلوبی بازی می‌کند، از سرویس و فورهند خوبی برخوردار است و همین ویژگی می‌تواند حریف نامدار اسپانیایی‌اش را به دردسر بیاندازد. حال باید صبر کرد و دید که آیا اندرسون می‌تواند از دفاع نادال عبور کند و اولین عنوان گرند اسلم خود را به دست بیاورد یا نادال همانند بازی با دل‌پوترو، در برابر ضربات قدرمند اندرسون نیز ایستادگی خواهد کرد و شانزدهمین جام گرند اسلم را به خانه خواهد برد.

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. باسلام . متاسفانه این یو اس اوپن . کم رمق ترین گرند اسلم این فصل بود . نبودن ۴ بازیکن تاپ تن . ( جوکو ، استن ، رائونیچ و ماری ) کیفیت مسابقات را خیلی پائین آورد . ضمن اینکه بازی بد و غیر قابل قبول دلپوترو مقابل نادال هم آدم را به افسوس وادار می کنه که چرا به جای او فدرر در مقابل نادال در نیمه نهایی حاضر نشد. فدرری که بسیار مفت و ساده بازی را به دلپو واگذار کرد تا او مقابل نادال بازی کنه یک بازی یکطرفه بسیار بد و با عرض پوزش حال بهم زن و تهوع آور . مسیر این دو بازیکن هم تا فینال نشون از بی رمق بودن جدول مسابقات می داد . به هرحال چه خوب چه بد فدال امسال هر ۴ گرند اسلم فصل را بین خودشون تقسیم کردند که میشه گفت از این حیث ، عدالت رعایت شد.

نظر بدهید