یادداشت ارسالی؛ ده دلیل برای اینکه دل‌پوترو مقابل نادال مغلوب خواهد شد!

0

سامان خان‌زاده؛ ۱۰ دلیل برای اینکه‌ خوان مارتین دل‌پوترو در بازی امشب خود در مرحله نیمه‌نهایی آزاد آمریکا مقابل رافائل نادال شکست خواهد خورد.

۱. میدانیم که سرویس دل‌پوترو از سرعت و قدرت بالایی برخوردار است. اما تنها سرویس قدرتمند برای از کار انداختن «ریترن» نادال کافی نخواهد بود. برای خارج کردن ماتادور از زمین، سرویس شما باید از دقت بالایی برخوردار باشد و بر روی خط‌ها فرود بیاید؛ چیزی‌که سرویس دلپو فاقد آن است. سابقه نشان داده که نادال با این نوع سرویس‌ها مشکلی ندارد، بلکه در عوض با سرویس‌هایی که هدف‌مند زده می‌شوند، مانند سرویس فدرر، ژیل مولر یا حتی مایر که در این تورنمنت نادال را به زحمت انداخت، به مشکل می‌خورد.

۲. سرویس نادال در این تورنمنت در شرایط خوبی قرار دارد؛ او در دو بازی اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این ناحیه داشته و تنها یک‌بار گیم سرویس خود را واگذار کرده است. آن هم در مقابل بازیکنانی مانند دولگوپولف و روبلف که از ریترن هجومی و خوبی برخوردارند. همین باعث می‌شود او در گیم‌های سرویس خود احساس راحتی داشته باشد و کمتر تحت فشار قرار بگیرد.

۳. ریترن بک‌هند «دلپو» یک ریترن معمولی به حساب می‌آید. نادال در آرتور اش بهترین دریافت‌کنندگان تنیس را شکست داده، اما دل‌پوترو به دلیل جثه بزرگ و سنگینی که دارد، هنگام ریترن توانایی حرکت سریع به سمت توپ را ندارد و تنها در سرویس دوم می‌تواند از زمین کنده شده و به سمت توپ برود و ریترن مطلوب خود را انجام دهد. لذا با توجه به چپ‌دست بودن نادال و اینکه او به احتمال فراوان سرویس‌های خود را به سمت بک‌هند دلپو خواهد زد، سرعت عمل را از او خواهد گرفت و ریترنش را با مشکل مواجه خواهد کرد. مورد دیگر استفاده از سرویس «به سمت بدن» ‌(Body Serve) است که باز هم به دلیل سرعت‌عمل ضعیف دل‌پوترو می‌تواند در مواقع لزوم برای نادال گره‌گشا باشد و او را از فشار خارج کند.

۴. بر کسی پوشیده نیست که پاشنه‌ی آشیل و نقطه ضعف اساسی دل‌پوترو، بک‌هند او است که در مقایسه با فورهندش ضربه ضعیفی محسوب می‌شود، ضربه‌ای که دقیقا در تقابل با فورهند نادال که نقطه قوت اوست، قرار می‌گیرد. دل‌پوترو در اکثر بازی‌ها سعی می‌کند کمتر از بک‌هند استفاده کند و در عوض با بک‌هند «اسلایس» رالی را کنترل می‌کند. اما استفاده از اسلایس در برابر نادال کاری عبث و بیهوده است، چراکه او نه تنها مشکلی با این ضربه و حربه ندارد، بلکه از آن استقبال نیز می‌کند. بنابراین هم‌چون گذشته دلپوترو سعی خواهد کرد این ریسک را پذیرفته و بک‌هند دو دست هر چند متزلزل خود را روانه زمین نادال کند. با توجه به فورهند تقویت‌شده‌ی نادال در این تورنمنت، به نظر می‌رسد که فروریختن بک‌هند دل‌پوترو را از حالا باید به نظاره نشست. بازیکن اسپانیایی می‌تواند با یک فورهند سنگین، دل‌پوترو را از زمین خارج کرده و با یک ضربه فورهند Inside-Out (بهترین ضربه و نقطه قوت رافا در تورنمنت) و یا یک ضربه Down the Line، سمت خالی زمین او را نشانه بگیرد. این صحنه را احتمالا بارها در بازی امشب شاهد خواهیم بود.

۵. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، فورهند نادال در شرایط بسیار مطلوبی به سر می‌برد. او در دو بازی اخیر به خوبی از این سلاح خود بهره برده و حریفانش را در کمتر از دو ساعت برده است. عمق ضربات فورهند نادال مطلوب است و دل‌پوترو را مجبور به ضربه زدن از خارجِ زمین خواهد کرد. هر چند برای دل‌پوترو زدن چند ضربه متوالی از پشت خط انتهایی زمین، کار دشواری نیست اما انرژی زیادی از او گرفته و به مرور خطاهای او را افزایش خواهد داد. به خصوص که او بیشتر این ضربات را باید با بک‌هند خود بزند. فورهندهای Inside out بی‌نظیر نادال در این تورنمنت می‌تواند برگ برنده او در این دیدار باشد.

۶. در این فصل بک‌هند نادال با حضور کارلوس مویا بعنوان مربی از نقطه ضعف به یکی از نقاط قوت او تبدیل شده است. شاید بتوان یکی از دلایل موفقیت‌های او در این فصل را پیشرفت بک‌هند او دانست. با توجه به این‌که بک‌هند نادال در حالت دفاع خوب عمل می‌کند باید دید که آیا در مقابل فورهند‌های سهگین دل‌پوترو هم می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد یا نه. حریفان نادال در دو بازی قبلی، از لحاظ سبک بی‌شباهت به دل‌پوترو نبوده‌اند؛ روبلف و دولگوپلوف نیز در زمره بازیکنان هجومی قرار دارند که از هر دو بال ضربات قدرتمند و عمیقی دارند. هرچند سطح بازی دل‌پوترو بسیار فراتر از آن دو است اما می‌توان پذیرفت که نادال قبلا این بازی را شبیه‌سازی کرده و می‌تواند در حالت دفاعی هم‌چون دو بازی اخیر از بک‌هند خود استفاده لازم را ببرد. ضمن اینکه بک‌هند نادال در فاز هجومی زاویه تندی دارد و با توجه به اینکه با ارتفاع بسیار کمتری نسبت به فورهندش از تور عبور می‌کند، برای دلپوتروی بلندقامت که دوست دارد ضربات فورهند خود را از ارتفاع شانه یا نزدیک به آن بزند دردسرساز خواهد بود.

۷. همانطور که پیش‌تر گفته شد جثه بلند و سنگین دلپوترو او را از حرکت‌های سریع و ناگهانی در زمین باز می‌دارد و او به اصطلاح Footwork مطلوبی ندارد. در بازی برابر نادال که ضربات فورهند خود را عمیق و به کناره‌های زمین می‌زند، باید دارای سرعت حرکتی بالایی بود که بتوان اسیر این حربه او نشد. تنیس‌باز اهل مایورکا وقتی کنترل رالی را در اختیار داشته باشد ضربات خود را یک در میان چپ و راست می‌زند و مدام حریف را در زمین به حرکت وا می‌دارد. دل‌پوترو برای اینکه بتواند به سمت چپ زمین برود و به جای بک‌هند از فورهند خود استفاده کند، نیاز به حرکت سریع دارد که با توجه به عمق ضربات رافا این زمان از او گرفته خواهد شد و کمتر فرصت استفاده از فورهند Inside-Out خود را پیدا خواهد کرد.

۸. با شکست راجر، اصلی‌ترین حریف نادال که در چهار بازی گذشته به او باخته، حالا از جدول مسابقات خارج شده و او به همین خاطر بسیار باانگیزه‌تر از قبل است و چاره‌ای جز بردن این گرند اسلم برای خود نمی‌بیند. این برای نادال بهترین فرصت است تا تعداد گرند اسلم‌هایش را افزایش دهد. آن هم در شرایطی‌که در فینال هیچ بازیکنی از بین ۱۰ بازیکن برتر جهان حضور نخواهد داشت.

۹. رویه (سطح) زمین استادیوم آرتور آش، چند روز پیش از شروع مسابقات تعویض شد که این موضوع سبب کند شدن سرعت زمین گردید. همانطور که می‌دانید نادال در زمین‌های کند بهتر بازی می‌کند و بنابراین در بازی برابر دل‌پوترو نیز این مسئله به کمک او خواهد آمد. اما از سوی دیگر بازی در شب برگزار می‌شود و در شب توپ پس از برخورد با زمین ارتفاع کمتری می‌گیرد که مناسب سبک بازی دلپوترو خواهد بود.

۱۰. در مصاف‌های رو در روی نادال و دل‌پوترو، کفه ترازو به سود تنیس‌باز اسپانیایی است؛ او ۸ مسابقه را با پیروزی پشت سر گذاشته و در مقابل ۵ بازی را واگذار کرده است. در گرند اسلم‌ها نیز نادال دو بر یک و در بازی های «سه از پنج ست» سه بر یک از دل‌پوترو پیش است. این دو در نیویورک یک بار در سال ۲۰۰۹ بازی کردند که دلپوترو موفق شد نادال را در مرحله نیمه‌نهایی با نتیجه قاطع سه بر صفر شکست دهد.

در پایان باید گفت همه موارد بالا تنها نکاتی کلیدی از بازی مهم و حیاتی این دو ستاره دنیای تنیس می‌باشد و دلیل بر برتری قاطع نادال نخواهند بود، چرا که دلپوترو نیز ابزار کافی برای شکست نادال را دارد؛ سرویس‌های Outwide او از سمت AD Court و Down the T از سمت Deuce Court، دقیقا به سمت فورهند نادال می‌روند که در آن مشکل اساسی در ریترن دارد. از فورهند وحشتناک او که مناسب توپ‌های سبک (Wilson US Open) و زمین‌های (Low Bounce) است نیز نباید غافل شد.

پیش بینی: پیروزی نادال در چهار ست

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید