تنیس فا

تنیس آزاد آمریکا ۲۰۱۷؛ دل‌پوترو با شکست فدرر مانع مصاف «فدال» در نیمه‌نهایی شد/ راه‌یابی چهار آمریکایی به نیمه‌نهایی بخش زنان

0

تنیسفا: دهمین روز از مسابقات آزاد آمریکا در حالی پیگیری شد که خوان مارتین‌ دلپوترو با پیروزی در برابر فدرر، امیدهای علاقه‌مندان به تنیس برای رویارویی «فدال» در نیمه نهایی این رقابت‌ها را نقش بر آب کرد.

در مهم‌ترین دیدار روز دهم رقابت‌های آزاد آمریکا ۲۰۱۷ که قضاوت آن را علی نیلی، داور پرافتخار کشورمان برعهده داشت، راجر فدرر سوییسی در تکرار فینال سال ۲۰۰۹ این مسابقات به مصاف خوان مارتین دل‌پوترو رفت و در نهایت پس از ۲ ساعت و ۵۱ دقیقه و با نتایج (۴-۶ ۶-۷ ۶-۳ ۵-۷) شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

دل‌پوترو که سال ۲۰۰۹ با غلبه بر فدرر به عنوان قهرمانی یو اس اوپن رسید، در حالی موفق شد به مرحله نیمه‌نهایی مسابقات راه پیدا کند که در بازی مرحله قبل خود برابر دومینیک تیم، دو بر صفر عقب افتاده بود و دو بار نیز تا یک امتیازی حذف از مسابقات پیش رفت.

تنیس‌باز آرژانتینی پس از پیروزی گفت: «این بهترین مسابقه من در این رقابت‌ها بود. از سرویسم به خوبی استفاده کردم و با تمام قدرتم فورهند زدم. در مجموع خوب بازی کردم و فکر می‌کنم استحقاق پیروزی را داشتم. باورش سخت است که بعد از تمام مصدومیت‌ها و جراحی‌هایی که داشتم موفق شدم دوباره به نیمه‌نهایی برسم، آن‌هم در نیویورک و تورنمنت موردعلاقه‌ام.»

در سوی مقابل، فدرر که در یو اس اوپن به دنبال کسب ۲۰مین عنوان گرند اسلم خود بود، با شکست مقابل دل‌پوترو از این مهم بازماند. او هم‌چنین این فرصت را داشت تا با غلبه بر نادال در دیدار نیمه‌نهایی، جای او را در صدر جدول رده‌بندی تصاحب کند که این فرصت را نیز از دست داد.

 باخت امروز فدرر در حالی رقم خورد که انتظار می‌رفت او و نادال امسال در غیاب جوکوویچ، ماری و واورینکا سرانجام در رقابت‌های آزاد آمریکا با یک‌دیگر روبرو شوند، که این بار دل‌پوترو مانع آن شد. این دو اسطوره دنیای تنیس تا به حال ۳۷ بار در برابر هم بازی کرده‌اند، اما هیچ‌کدام از این بازی‌ها در آزاد آمریکا اتفاق نیفتاده است.

عنوان‌دار پنج دوره این رقابت‌ها در کنفرانس مطبوعاتی پس از مسابقه به تمجید از عملکرد دل‌پوترو پرداخت و گفت: «خوان وقتی نیاز داشت بهترین بازی‌اش را ارائه داد و البته من هم شاید در لحظاتی بیش از حد به او کمک کردم. در مجموع او امروز بهتر از من بود، به خصوص در امتیاز‌های مهم.»

استاد سویییسی که امسال در دو گرند اسلم آزاد استرالیا و ویمبلدون به قهرمانی رسیده، ادامه داد: «قطعا از شکست امروز ناراحتم، اما خوان استحقاق پیروزی را داشت. صادقانه بگویم احساس می‌کنم که جای‌م در مرحله نیمه‌نهایی نبود و او (دل‌پوترو) شانس بیشتری برای شکست دادن نادال خواهد داشت. سطح بازی‌ام برای قهرمانی در این مسابقات کافی نبود، پس بهتر بود که حذف شوم تا این فرصت در اختیار کسی قرار بگیرد که بهتر از من بتواند از آن استفاده کند…  از طرفی دیگر، از اینکه تا مرحله یک‌چهارم پایانی بالا آمدم خوشحالم و ناامید نیستم، چرا که این فصل نتایج خوبی گرفتم.»

خلاصه دیدار راجر فدرر و خوان مارتین دل‌پوترو در یک‌چهارم پایانی آزاد آمریکا ۲۰۱۷

اما در دیدار دیگر این مرحله، رافائل نادال شب گذشته به راحتی آندری روبلف روس را مغلوب کرد و به برای ششمین بار به جمع چهار بازیکن برتر آخرین گرند اسلم سال راه یافت. نادال که آسان‌ترین مسابقه خود در این مسابقات را انجام داد، توانست ظرف ۹۶ دقیقه و با نتایج (۲-۶ ۲-۶ ۱-۶) حریف ۱۹ ساله خود را در هم بکوبد.

قهرمان دو دوره این رقابت‌ها پس از بازی گفت: «مسابقه خوبی بود. این برای اولین بار بود که روبلف در یک‌چهارم پایانی یک گرند اسلم بازی می‌کرد و به همین خاطر بیش از حد معمول مرتکب اشتباه شد. اما به هر ترتیب، این پیروزی مهمی برای من بود. اینکه دو مسابقه اخیرم را در سه ست بردم خبر خوبی برای من است.»

خلاصه دیدار رافائل نادال و آندری روبلف در دور یک‌چهارم پایانی آزاد آمریکا ۲۰۱۷

اما در بخش زنان، مدیسون کیز، تنیس‌باز آمریکایی در دیداری نسبتا آسان و در دو ست (۳-۶ ۴-۶) بر کایا کانپی غلبه کرد و به مرحله نیمه‌نهایی راه یافت. کیز در مرحله بعد با هم‌وطن خود کوکو ونده‌ی روبرو خواهد شد که موفق شد کارولینا پلیشکووا، شماره یک تنیس زنان را در دو ست متوالی و با نتایج (۳-۶ ۶-۷) شکست دهد و به مرحله نیمه‌نهایی راه یابد.

با پیروزی کیز و ونده‌وی، هر چهار تنیس‌باز راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی بخش زنان مسابقات آزاد آمریکا را بازیکنانی از کشور میزبان تشکیل می‌دهند. روز گذشته وینس ویلیامز و اسلون استیونس، دیگر تنیس‌بازان آمریکایی با شکست حریفانشان به جمع چهار نفر پایانی راه یافتند.

 پلیشکووا هم که سال قبل به دیدار پایانی آزاد آمریکا راه یافته بود، با شکست مقابل ونده‌وی، صدرنشینی تنیس زنان را در رده‌بندی جدید از دست خواهد داد و گاربینیه موگوروسا، بازیکن اسپانیایی که در دور قبل مغلوب پترا کویتووا شد، برای اولین بار شماره یک تنیس زنان خواهد شد.

به این ترتیب در رده‌بندی جدید جهانی که دوشنبه آینده منتشر می‌شود، صدرنشینان بخش مردان و زنان (نادال و موگوروسا) از یک کشور خواهند بود. این اتفاق آخرین بار در سال ۲۰۰۳ (آندره آغاسی و سرینا ویلیامز ) افتاده بود.

 رقابت‌های تنیس گرند اسلم آزاد آمریکا، بامداد فردا با برگزاری دیدارهای مرحله نیمه‌نهایی زنان پیگیری می‌شود و از ساعت ۳:۳۰ (به وقت ایران) وینس ویلیامز برابر اسلون استیونس به میدان خواهد رفت و پس از آن کوکو ونده‌وی با مدیسون کیز روبرو خواهد شد.

برنامه روز یازدهم تنیس آزاد آمریکا ۲۰۱۷

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید