تنیس فا

علی نیلی برنده جایزه معتبر «جان تی مک‌گاورن» شد.

2

تنیسفا: علی نیلی، داور نشان طلا و برجسته ایرانی موفق به دریافت جایزه «جان تی مک‌گاورن» از اتحادیه تنیس آمریکا شد.

جایزه «جان تی مک‌گاورن» یکی از جوایز معتبر داوران تنیس است که هر ساله از سوی اتحادیه تنیس آمریکا به داوری که بیشترین خدمات را در زمینه قضاوت ارائه کرده باشد، تعلق می‌گیرد.

این جایزه تنها به داورانی تعلق می‌گیرد که حداقل ۱۰ سال سابقه قضاوت در کارنامه خود داشته باشند.

نیلی پس از دریافت این جایزه در سخنرانی خود گفت: «هیچ‌کدام از دستاوردهایم در داوری من را غافلگیر نکرد؛ چه زمانی‌که مدال نقره و طلا گرفتم و چه زمانی‌که برای قضاوت فینال ویمبلدون و آزاد آمریکا انتخاب شدم، اما هرگز در رویاهایم هم نمی‌دیدم که روزی این جایزه را ببرم.»

علی نیلی که هم‌اکنون به عنوان یکی از ۱۰ داور تمام‌وقت ATP فعالیت دارد. اولین و تنها داور ایرانی در تاریخ تنیس می‌باشد که سابقه قضاوت در فینال مسابقات گرند اسلم را دارد. دیدارهای فینال گرند اسلم ویمبلدون سال ۲۰۱۵ بین راجر فدرر و نواک جوکوویچ و هم‌چنین فینال مسابقات گرند اسلم آزاد آمریکا سال ۲۰۱۶ بین نواک جوکوویچ و استن واورینکا با قضاوت نیلی انجام گرفت.

نیلی هم‌چنین به همراه عادل برقعی در مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ حضور داشت و با قضاوت در بازی‌های مهمی چون ماری-فونینی و دلپوترو-سوسا برای کشورمان افتخار آفرینی کرد. سیستم امتیاز شمار زنده تنیس که در مسابقات بین‌المللی از آن استفاده می‌شود نیز توسط نیلی طراحی شده است.

علی نیلی، زاده سال ۱۳۵۷ در شهر تهران، از سن ۵ سالگی و به واسطه پدرش وارد دنیای تنیس شد. او بعدها به داوری روی آورد و مراحل ترقى را یکی پس از دیگری طی کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۸ موفق شد نشان طلای داوری صندلی را از فدراسیون جهانی تنیس دریافت کند. وی در سال ۲۰۱۳ توانست نشان طلای سرداوری و نظارت را نیز به دست آورد.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

نظر بدهید