مقدمه‌ای بر مسابقات تنیس مسترز ۱۰۰۰ امتیازی مونترآل کانادا

1

تنیسفا: دورنمایی که هیچ یک از طرفداران تنیس در ابتدای فصل ۲۰۱۷ انتظارش را نداشتند این بود که رافائل نادال و راجر فدرر یک‌بار دیگر بخت‌های شماره یک و دو قهرمانی در یک تورنمنت ۱۰۰۰ امتیازی لقب بگیرند. از سال ۲۰۰۹ به بعد، این اولین‌بار است که نادال و فدرر دو بخت نخست قهرمانی مسترز مونترال به حساب می‌آیند.

این دو اسطوره‌ی تمام نشدنی دنیای تنیس از مجموع پنج تورنمنت مسترزی که تا به اینجای فصل ۲۰۱۷ برگزار شده، چهار تورنمت را با قهرمانی پشت سر گذاشته‌اند؛ ستاره سوئیسی مسابقات هاردکورت ایندین ولز و میامی، و ماتادور مسابقات مونته‌کارلو و مادرید (دو جام از سه مسترز خاک رُس) را فتح کرده است.

اگر نادال در کانادا به نیمه‌پایانی برسد جای اندی ماری در صدر رنکینگ را خواهد گرفت، ولی قهرمانی در روز یکشنبه می‌تواند علاوه بر تکیه زدن بر صدر رده‌بندی جهانی، دستاورد بزرگ دیگری را نیز برای وی به همراه داشته باشد: برابری با نواک جوکوویچ در تعداد قهرمانی مسترزهای ۱۰۰۰ امتیازی در عدد ۳۱٫

فدرر این هفته حتی با قهرمانی هم قادر به کسب رتبه‌ی نخست جدول رده‌بندی جهانی نخواهد بود، اما می‌تواند در مسابقات هاردکورت آمریکای شمالی در یک دوئل جانانه با نادال برای بدست آوردن عنوان «مرد شماره یک انتهای فصل» مبارزه کند.

فدرر از سال ۲۰۰۶ به این سو نتوانسته در مسابقات ویمبلدون و مسترز مونترال در یک فصل قهرمان شود. مرد سوئیسی که در دور اول با قرعه استراحت روبروست، در دور دوم به مصاف حریفی از کشور میزبان خواهد رفت؛ یعنی برنده‌ی دیدار واچک پاسپیسیل و پیتر پولانسکی. وی احتمالا در دور سوم با شانس پانزدهم مسابقات، جک ساک و در دور یک‌چهارم نهایی با کی نیشیکوری، بخت شماره پنج و فینالیست سال قبل روبرو خواهد شد. فدرر در جدال‌های رو در رو با نیشیکوری، ۵-۲ پیش است و چهار مصاف آخر این دو، با بُرد فدرر همراه بوده که دیدار ۵ سته در دور چهارم اوپن استرالیا یکی از آن‌ دیدارها به‌حساب می‌آید. وی هم‌چنین در تقابل با جک ساک نیز ۳-۰ پیشتاز است و تاکنون هیچ ستی را به حریف آمریکائی واگذار نکرده؛ آخرین بازی این دو در ماه مارس ۲۰۱۷ در نیمه‌نهایی مسترز ایندین ولز انجام شد.

رافا نادال، بخت شماره یک مسابقات هم در دور اول با قرعه استراحت روبروست و احتمالا تورنمتت را با بازی مقابل بُرنا چوریچ شروع خواهد کرد. قرعه‌ی نادال چندان ساده به‌ نظر نمی‌رسد، چراکه باید با حریفان قدرتمندی هم‌چون جان ایزنر و یا خوان مارتین دل پوترو در دور سوم و میلوس رائونیچ، بخت ششم در دور یک‌چهارم نهایی رقابت‌ کند؛ که این آخری، در کشور خودش انگیزه‌ی زیادی برای فتح جام دارد.

اگر «فدال» هر دو به فینال برسند، اولین رویارویی این دو در کانادا خواهد بود. گرچه نادال در مصاف‌های رو در رو، ۲۳-۱۴ از فدرر پیش است، اما فدرر هر چهار بازی آخر در برابر نادال را پیروز شده که سه تای آن‌ها در سال ۲۰۱۷ بوده است. در دیدارهای رو در رو در مسترزهای ۱۰۰۰ امتیازی، باز هم برتری از آنِ نادال است؛ ۱۲ به ۶.

در نیمه‌ی پائین جدول، جایی‌که فدرر حضور دارد، نام بخت شماره سه یعنی دومینیک تیم نیز دیده می‌شود؛ این تنیس‌باز جوان احتمالا مونترآل را با بازی مقابل دیه‌گو شوارتزمن آرژانتینی شروع خواهد کرد. مرد اتریشی سخت به دنبال احیای روحیه‌ی ازدست رفته‌ی خود می‌باشد؛ وی هفته‌ی پیش، یک «امتیاز پایانی» را برابر کوین آندرسون از دست داد و در نهایت مغلوب حریف اهل آفریقای جنوبی خود شد.

ساشا زوروف، بخت شماره چهارم در نیمه‌ی بالای جدول به‌ همراه نادال حضور دارد و احتمالا رقابت‌ها را با دیدار مقابل ریشار گَسکه فرانسوی آغاز خواهد کرد. این آلمانی ۲۰ ساله، اولین قهرمانی خود در مسترزهای ۱۰۰۰ امتیازی را ماه مه امسال با پیروزی برابر جوکوویچ در رُم جشن گرفت.

و اما جذابترین بازی دور اول بین جان ایزنر و خوان مارتین دل‌پوترو آرژانتینی برگزار خواهد شد؛ آمریکایی بلندقامت هشت بُرد پیاپی را در دو قهرمانی متوالی‌اش در مسابقات نیوپورت و آتلانتا در کارنامه‌ی ماه قبل خود ثبت کرده است. دیدار سَم کوئری مقابل ژیل مولر (دو نفری که تعجب همگان را با حذف نادال و اندی ماری در ویمبلدون برانگیختند) و استیو جانسون در برابر گائل مونفیلس از دیگر بازی‌های جذاب دور اول خواهند بودند.

ترجمه و تنظیم: امید پوری‌زاده
منبع: atpworldtour.com

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

نظر بدهید