تنیس فا

تذکر به‌موقع اندی ماری به یک خبرنگار

0

تنیسفا: پس از باخت شوکه‌کننده ماری مقابل سم کوئری، خبرنگاری در جلسه مطبوعاتی از او درباره کوئری پرسید و زمانی‌ که در پرسش خود به این نکته اشاره کرد که کوئری «اولین بازیکن آمریکایی» است که در هشت سال گذشته به نیمه‌نهایی یک گرند اسلم رسیده، ماری صحبتش را قطع و نکته مهمی را به او یادآوری کرد: «بازیکن “مرد” آمریکایی…»

تذکر ماری به خبرنگار به این خاطر بود که او هنگام اشاره به تنیس آمریکا، صرفا عملکرد بازیکنان مرد را معیار قرار داده و زنان را نادیده گرفته بود. حال آنکه سرینا ویلیامز، تنیس‌باز زن آمریکایی در چند سال گذشته بیش از هر بازیکن دیگری قهرمان گرند اسلم شده و خواهر بزرگترش وینس نیز موفقیت‌های زیادی در تنیس جهان داشته و در ویمبلدون امسال نیز مدعی اصلی قهرمانی به حساب می‌آید.

هر چند اشتباه خبرنگار به نظر سهوی می‌آمد، اما می‌توان گفت که اشتباهات این‌چنینی به نوعی از نگاه جنسیت‌زده‌ و تبعیض‌آمیز به زنان در ورزش حرفه‌ای حکایت دارند. موضوعی که حتی در نحوه برنامه‌ریزی مسابقات معتبری چون ویمبلدون نیز دیده می‌شود؛ به طور مثال، اختصاص یک بازی از سه مسابقه‌ زمین مرکزی به زنان، یکی از موارد تبعیض‌آمیز در این رقابت‌ها است که امسال هم با اعتراض برخی تنیس‌بازان شاخص زن روبرو شد.

اندی ماری همیشه یکی از حامیان جدی حقوق زنان و به خصوص زنان ورزشکار بوده و بارها در موارد مختلف من جمله در حمایت از دستمزد برابر ورزشکاران زن و مرد سخن گفته است و این بار نیز تذکر به موقع او به این خبرنگار توجه رسانه‌های مختلف خبری را به خود جلب کرد.

تنیس مردان آمریکا پس از دوره درخشان سمپراس و آغاسی در دهه نود، به تدریج رو به افول گذاشت و فروغ گذشته‌اش را از دست داد. اندی رادیک که سال ۲۰۱۲ از تنیس حرفه‌ای کناره‌گیری کرد، آخرین بازیکن مرد آمریکایی به حساب می‌آید که در مسابقات گرند اسلم (آزاد آمریکا ۲۰۰۳) به عنوان قهرمانی رسیده است. با این وجود، تنیس زنان آمریکا طی سال‌های اخیر توانسته به لطف حضور خواهران ویلیامز هم‌چنان جایگاه خود را در سطح اول جهان حفظ کند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید