تنیس فا

ویدئو؛ نقش حرکت «پرونیشن» در ضربات مختلف و تمرینی برای به‌کارگیری آگاهانه آن در ضربه سرویس

0

تنیسفا: در ورزش تنیس نیروی لازم برای زدن ضربات مختلف در یک «زنجیره حرکتی» از عضلات پایین‌تنه به عضلات بالاتنه و در نهایت به توپ منتقل می‌شود. درک صحیح از نقش هر یک از اعضای این «زنجیره حرکتی» این امکان را به ما می‌دهد تا با صرف انرژی کمتر بتوانیم ضربات بهتر و با کیفیت‌تری را اجرا کنیم. در مطلب پیش رو، حرکت ساعد دست مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ساعد دست دو حرکت اصلی دارد: یک. پرونیشن (Pronation) دو. سوپینیشن (Supination). یک راه ساده برای درک حرکت پرونیشن این است که تصور کنید در حال صحبت کردن با تلفن هستید و می‌خواهید صفحه گوشی خود را به فردی که در کنار شماست نشان دهید. جهت چرخش ساعد شما برای انجام این کار، پرونیشن نام دارد. و حالا اگر خودتان بخواهید به صفحه گوشی‌ نگاه کنید، ساعدتان در جهت برعکس مثال قبل می‌چرخد و این سوپینیشن نامیده می‌شود. در مثالی ساده‌تر، اگر دست‌تان را در حالتی‌که در روبروی‌ خود و به صورت موازی با زمین نگه داشته‌اید، به داخل بچرخانید حرکت پرونیشن را انجام داده‌اید و اگر به بیرون بچرخانید، حرکت سوپینیشن را اجرا کرده‌اید.

حرکات پرونیشن و سوپینیشن

حرکات پرونیشن و سوپینیشن

این دو حرکت تقریبا در تمامی ضربات و بدون اینکه حتی خودمان متوجه باشیم به ما در تولید قدرت بیشتر کمک می‌کنند. پرونیشن در ضربه فورهند مدرن (Windshield Wiper) و ضربه سرویس، وظیفه افزایش سرعت سر راکت را به عهده دارد. توجه داشته باشید که خیلی‌ها به اشتباه حرکت پرونیشن را حرکت مچ دست (Wrist Snap) عنوان می‌کنند، در صورتی که مچ دست نقشی در این حرکت ندارد. اساسا این باور که ما با استفاده از حرکت مفصل کوچک و ضعیف مچ دست بتوانیم نیروی زیادی ایجاد کنیم، کاملا اشتباه است. به یاد داشته باشید که اکثر بازیکنان حرفه‌ای به هنگام زدن ضربات مختلف و در لحظه تماس راکت‌ با توپ، مچ دست خود را در موقعیتی ثابت و بدون حرکت نگه می‌دارند که این کار تنها از طریق خم کردن مچ به سمت عقب (Laid ‌Back Wrist) حاصل می‌شود.

پیت سمپراس در حال اجرای پرونیشن در ضربه سرویس

پیت سمپراس در حال اجرای پرونیشن در ضربه سرویس

 پیشتر ویدئویی برای افزایش سرعت سر راکت در ضربه فورهند از طریق بالا بردن سرعت پرونیشن ارائه کردیم. در تمرینی که در ویدئوی زیر مشاهده می‌کنید سعی شده است با ساده کردن ضربه سرویس و حذف عضلات پایین‌تنه، به طور اختصاصی بر روی حرکت دست تمرکز شود.

5/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید