بهترین بازیکنان زیر بیست سال فصل ۲۰۱۶ (بخش دوم)؛ تنیس‌بازان جوان آمریکایی از راه می‌رسند…

1

تنیسفا: روز گذشته در قسمت اول مطلب بهترین بازیکنان زیر بیست سال فصل ۲۰۱۶ با ۳ نفر از ۷ بازیکن برتر زیر ۲۰ سال فصل ۲۰۱۶ آشنا شدیم. حال به ۴ بازیکن باقی‌مانده خواهیم پرداخت: استفان کوزلوف، فرانسیس تیافو، تیلور فریتز و الکساندر زورف.

۴-  شماره ۱۱۶ جهان، استفان کوزلوف ۱۸ ساله از ایالات متحده آمریکا

استفان کوزلوف در فصل ۲۰۱۶ نشان داد که مهارت خوبی در بازی بر روی چمن دارد. او ۳ پیروزی در تور جهانی ATP به دست آورد که هر سه‌ی آن‌ها بر روی چمن به دست آمد. در تور چلنجر و بر روی زمین‌های سخت، یک قهرمانی، ۲ نایب قهرمانی و یک شکست در نیمه نهایی را تجربه کرد: قهرمانی در مسابقات کلمبوس ایالت اوهایو در آمریکا با پیروزی مقابل هموطنش تنیس سندگرن و نایب‌قهرمانی در مسابقات لو گوسیه گوادلوپ فرانسه و سوژو چین؛ کوزلوف در دیدارهای پایانی این مسابقات، به ترتیب مغلوب مالک جزیری از تونس و ین سان لو از تایوان شد. در دور نیمه‌پایانی مسابقات ناکسویل ایالت تنسی آمریکا هم مقابل مایکل مو شکست را پذیرفت. نمایش خوب کوزلوف در رقابت‌های فصل ۲۰۱۶ باعث شد از رده ۳۵۱ در ابتدای فصل، به رتبه ۱۱۶ برسد که کماکان در اختیار اوست.

استفان کوزلوف آمریکایی

۳- شماره ۱۰۸ جهان، فرانسیس تیافو ۱۸ ساله از ایالات متحده آمریکا

فرانسس تیافو، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان تنیس آمریکا، امید اول تنیس این کشور برای بازگشت به شکوه از دست رفته است. فرزند پدر و مادری مهاجر از کشور سیرالئون. رابی جینپری، تنیس‌باز سرشناس سابق آمریکا که در اوج تنیس خود در رده ۱۵ جهان قرار داشت، یکی از اعضای کادر مربی‌گری فرانسس تیافو است‌. این تنیس‌باز جوان امریکایی که در ابتدای فصل در رده ۱۷۶ جای داشت، در ماه اکتبر به رده صدم جهان رسید؛ اهم نتایج او در این فصل عبارتند از: یک پیروزی در تور جهانی ATP (برد مقابل هموطنش تیلور فریتس در دور نخست مسابقات مسترز ایندین ولز) و کسب ۲ عنوان قهرمانی و ۳ مقام نایب قهرمانی در تور چلنجر. قهرمانی‌های او در مسابقات گرانبی کبک کانادا و استوکتون کالیفرنیا و بر روی زمین‌های سخت به ترتیب با پیروزی مقابل مارسلو آروالو از ال‌سالوادور و نوا روبین آمریکایی، به دست آمدند. سه نایب‌قهرمانی هم در کشورش به دست آورد؛ در زمین خاکی مسابقات تالاهاسی فلوریدا مغلوب کوئنتین آلیس فرانسوی شد. بر روی زمین‌های سخت هم در مسابقات وینتکا ایالت ایلینوی و لکسینگتون کنتاکی به ترتیب به یوشیهیتو نیشی اوکا از ژاپن و ارنستو اسکوبدو از آمریکا باخت. اسکوبدو در مسابقات کری ایالت کارولینای شمالی، باز هم تیفو را شکست داد؛ این بار در نیمه نهایی‌.

فرانسیس تیافو آمریکایی

۲- شماره ۷۶ جهان، تیلور هری فریتس ۱۹ ساله از ایالات متحده آمریکا

فریتس این فصل را به عنوان جوان‌ترین بازیکن حاضر در میان ۱۰۰ نفر برتر رده‌بندی جهانی به پایان رساند تا برنده‌ی جایزه‌ی “ستاره‌ی فردا” شود. او که زادروز ۱۹ ساگی‌اش را در پایان ماه اکتبر جشن گرفت، از مکان ۶۹۴ رده بندی جهانی در اکتبر ۲۰۱۵ به جمع ۱۰۰ تنیس‌باز برتر جهان در ماه فوریه‌ی امسال پرواز کرد. حاصل کار تیلور فریتس در رقابت‌های تور چلنجر، یک قهرمانی در مسابقات هپی والی استرالیا‌ (با شکست دودی سلا در فینال) و یک حضور در مرحله ی نیمه‌پایانی بود. او در مسابقات لو گوسیه گوادلوپ فرانسه به نیمه‌پایانی رسید. در تور جهانی ATP، در تورنمنت آزاد ممفیس به دیدار پایانی راه یافت و در حالی مغلوب کی نیشیکوری شد که تنها سومین حضور خود را در رقابت‌های تور جهانی ATP تجربه می‌کرد. این عملکرد در تورنمنت آزاد ممفیس، فریتس را به جوان‌ترین نایب قهرمان یک رقابت در تور جهانی ATP از فصل ۲۰۰۸ به بعد تبدیل کرد. این بازیکن کالیفرنیایی مجموعا ۱۵ پیروزی در تور جهانی ATP کسب کرد و در ماه اوت در رده ۵۳ جهان ایستاد.

تیلور فریتز از آمریکا

۱- شماره ۲۴ جهان، الکساندر (ساشا) زورف ۱۹ ساله از آلمان

با قهرمانی در مسابقات آزاد سن‌پترزبورگ، زورف به جوان‌ترین قهرمان یک مسابقه ATP در هشت فصل اخیر تبدیل شد. کی نیشیکوری ژاپنی و مارین چیلیچ کروات در فصل ۲۰۰۸ به این افتخار دست یافته بودند. زورف تنها بازیکن زیر ۲۰ سال پس از بوریس بکر از سال ۱۹۸۶ به این سو می‌باشد که سه بازیکن از ۱۰ بازیکن برتر جهان را در به صورت متوالی مغلوب کرده است؛ این تنیس‌باز روسی‌الاصل، توماس بردیچ شماره ۹ و استانیسلاس واورینکا شماره ۳ جهان را در دیدارهای نیمه پایانی و پایانی سن‌پترزبورگ شکست داد و شماره ۱۰، دومینیک تیم را در دور نخست مسابقات پکن از پیش روی برداشت. زورف که در فصل ۲۰۱۵ به جایزه‌ی “ستاره فردا” دست یافت، به دو فینال دیگر نیز راه پیدا کرد؛ روی سطح خاک در تورنمنت نیس فرانسه به دومینیک تیم اتریشی باخت و بر روی چمن در تورنمنت هاله‌ی آلمان در حالی قهرمانی را به فلوریان مایر از کشور میزبان واگذار کرد که راجر فدرر سوییسی، دارنده‌ی ۱۷ گرند اسلم و ۸ عنوان قهرمانی این مسابقات را در مرحله نیمه‌پایانی، از پیش رو برداشته بود. زورف چهار بار هم به نیمه‌نهایی رسید؛ در مون‌پلیه فرانسه، مونیخ آلمان، واشینگتن ایالات متحده آمریکا و استکهلم سوئد. زورف جوان در طول فصل، ۴۴ پیروزی کسب کرد تا از این حیث، به طور مشترک با گائل مونفیس فرانسوی در رده‌ی دهم در میان بازیکنان تور جهانی ATP قرار گیرد. ساشا که فصل را با رتبه ۸۳ شروع کرده بود، در ماه اکتبر به رده‌ی بیستم جهان رسید.

ساشا زورف آلمانی

نویسنده: رضا وحدانی

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

  1. سلام
    گفتار جالب و پراز اطلاعاتی بود . من که علاقمند و پیگیر تنیس هستم این اطلاعات برام تازگی داشت . امیدوارم این سلسله مطالب آشنایی با بازیکنان ادامه داشته باشه .
    فقط اگر امکان داشته باشه این مجموعه مطالب رو دسته بندی کنید تا راحت تر پیدا کنیم . مثلا گر لینک بخش دوم مطلب را هم در انتهای مطلب بخش اول اضافه کنید ، بهتر است .
    سپاس

نظر بدهید