تنیس فا

بوریس بکر: “جوکوویچ پس از قهرمانی در رولند گروس باید زمان بیشتری را به تمرین اختصاص می‌داد.”

0

بوریس بکر، مربی سابق نواک جوکوویچ در مصاحبه با اسکای اسپرتس گفت که او بعد از قهرمانی‌ در گرند اسلم رولند گروس به اندازه کافی تمرین نمی‌کرد.

دو روز پیش نواک جوکوویچ و مربی نامدارش بوریس بکر به صورت توافقی به همکاری خود پایان دادند. تنیس‌باز صرب که در حال حاضر در رده‌‌ی دوم تنیس جهان قرار دارد، در طول سه سال همکاری پرثمر خود با بکر موفق شد ۶ عنوان گرند اسلم به کارنامه‌اش اضافه کند که آماری فوق‌العاده برای وی محسوب می‌شود. همچنین در این مدت، جوکوویچ با راهنمایی‌های این اسطوره‌ی آلمانی تنیس جهان تقریبا تمام اوقات را در صدر جدول رده‌بندی سپری کرد و ویترین افتخارات خود در بخش گرند اسلم‌ها را با قهرمانی در رولند گاروس تکمیل کرد. بکر ۴۹ ساله که خود شش عنوان گرند اسلم در کارنامه دارد، حالا پس از پایان یافتن همکاری‌اش با جوکوویچ، در مصاحبه‌ای با اسکای اسپرتس گفته که جوکوویچ پس از قهرمانی در مسابقات آزاد فرانسه باید مدت بیشتری را به تمرین اختصاص می‌داد:

“او در شش ماه گذشته، به مقدار کافی برای تمریناتش زمان نگذاشت، که باید این کار را انجام می‌داد.”

جوکوویچ در ابتدای سال ۲۰۱۶ ششمین قهرمانی خود در گرند اسلم آزاد استرالیا را به دست آورد و قهرمانی در آزاد فرانسه، تنها گرند اسلمی که تا آن زمان فتح نکرده بود، اولویت اصلی‌ او در ادامه‌ی فصل شد. جوکوویچ در نهایت با شکست اندی ماری در فینال این گرند اسلم، موفق شد بعد از سال‌ها ناکامی و حسرت، بالاخره جام قهرمانی این مسابقات را بالای سر ببرد و ویترین افتخاراتش را تکمیل کند. اما مشکل دقیقا از همین‌جا آغاز شد؛ تنیس‌باز صرب بعد از برد تاریخی در پاریس، به لندن رفت تا از عنوان قهرمانی خود در سومین گرند اسلم سال دفاع کند، ولی در دور سوم از سم کوئری امریکایی شکست خورد و ناباورانه از ویمبلدون کنار رفت. بعد نوبت به المپیک ریو رسید، نوله در ریو هم عملکرد نا امیدکننده‌ای داشت و در همان دور اول مغلوب خوان مارتین دل‌پوترو شد تا کسب طلای المپیک هم‌چنان برایش یک رویا باقی بماند. نوار ناکامی‌های جوکوویچ در آخرین گرند اسلم سال نیز ادامه یافت و  او در فینال آزاد آمریکا از واورینکا شکست خورد. در این بین، اندی ماری رقیب اصلی او در سال ۲۰۱۶ نیز بیکار ننشسته بود و با کسب قهرمانی‌های پی‌درپی و افزودن بر امتیازاتش، روز به روز در رده‌بندی جهانی به نوله نزدیک شد و سرانجام در مسترز پاریس به ۱۲۲ هفته سلطه‌ی تنیس‌باز اهل بلگراد پایان داد و جای او را در صدر رده‌بندی تنیس مردان گرفت. سرانجام در آخرین تورنمنت سال، درحالی که جوکوویچ این شانس را داشت تا با شکست اندی ماری در فینال، جایگاهش را صدر رده‌بندی تنیس مردان پس بگیرد، این اتفاق نیفتاد و او با قبول شکست از رقیب اسکاتلندی خود، فصل ۲۰۱۶ را با یک ناکامی دیگر به پایان رساند.

بوریس بکر در خصوص روند نزولی جوکوویچ در نیمه‌ی پایانی سال گفت که او پس از رسیدن به هدفش می‌خواست وقت بیشتری را با خانواده سپری کند و عمدتا دنبال فعالیت‌های خارج از زمین تنیس بود.

با وجود ناکامی‌های جوکوویچ در ماه‌های اخیر، بکر هم‌چنان معتقد است که شاگرد سابقش در سال آینده به اوج باز خواهد گشت:

“من در سال آینده طرفدار شماره یک نواک هستم و معتقدم او به صدر جدول تنیس مردان برمی‌گردد و به برترین بازیکن این ورزش تبدیل خواهد شد.”

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید