تنیس فا

آرژانتین با شکست کرواسی قهرمان رقابت‌های تنیس دیویس کاپ شد!

1

تنیسفا: در یکی از دراماتیک‌ترین فینال‌‌های چند سال اخیر مسابقات دیویس کاپ، تیم ملی تنیس آرژانتین موفق شد با پیروزی ۳ بر ۲ برابر کرواسی، اولین قهرمانی خود در تاریخ این رقابت‌ها را به دست بیاورد.

آرژانتین در حالی موفق شد کرواسی را در شهر زاگرب شکست دهد که چیلیچ، نفر اول تنیس کرواسی در نخستین بازی روز پایانی، دو بر صفر از دل‌پوترو پیش افتاد تا کروات‌ها تنها یک ست با قهرمانی فاصله داشته باشند. اما دل‌پوتروی جنگنده، بازگشتی حماسی به مسابقه داشت و در نهایت با حساب ۳ بر ۲ پیروز شد تا تکلیف قهرمان این دوره از مسابقات در بازی پنجم رقم بخورد؛ در بازی آخر نیز فدریکو دلبونیس آرژانتینی به راحتی و در سه ست پیاپی بر ایوو کارلوویچ غلبه کرد و قهرمانی را برای آرژانتین به ارمغان آورد.

به این ترتیب تیم ملی تنیس آرژانتین که در چهار تجربه‌ی قبلی‌اش در فینال دیویس کاپ دست خالی میدان را ترک کرده بود، موفق شد اولین قهرمانی خود در این رقابت‌ها را به دست آورد.

در طرف مقابل کرواسی که به دنبال کسب دومین قهرمانی خود در این رقابت‌ها بود، شکست تخلی را در برابر دیدگان ۱۵ هزار تماشاگر خودی متحمل شد.

فینال رقابت‌های دیویس کاپ ۲۰۱۶

کرواسی ۲ – آرژانتین ۳
دیدار نتیجه برنده بازنده
اول ۶-۲ | ۱-۶ | ۳-۶ | ۷-۵ | ۶-۳ cro مارین چیلیچ arg فدریکو دلبونیس
دوم ۷-۵ | ۶-۳ | ۶-۷ | ۶-۴ arg خوان مارتین دل‌پوترو cro ایو کارلوویچ
سوم ۶-۳ | ۷-۶ | ۷-۶ cro چیلیچ/دودیگ arg دل‌پوترو/مایر
چهارم ۶-۳ | ۶-۴ | ۷-۵ | ۲-۶ | ۷-۶ arg خوان مارتین دل‌پوترو cro مارین چیلیچ
پنجم ۶-۲ | ۶-۴ | ۶-۳ arg فدریکو دلبونیس cro ایو کارلوویچ

آنچه در این دو دیدار هیجان‌انگیز اتفاق افتاد را در زیر می‌خوانید:

بازی اول: مارین چیلیچ – خوان مارتین دل‌پوترو

ست اول:
بازی در ست نخست با حمایت پرشور طرفداران هر دو تیم و سرویس مارین چیلیچ آغاز شد. امید اول کروات‌ها در گیم اول سرویس خود را حفظ کرد. اما حریف آرژانتینی‌اش گیم دوم را لرزان شروع کرد و بدون گرفتن حتی یک امتیاز “بریک” شد. چیلیچ  روند خوبش را ادامه داد و در عرض ۱۰ دقیقه نتیجه ۰-۳ به نفع چیلیچ و کرواسی شد. در گیم چهارم دل‌پوترو گیم سرویس خود را حفظ کرد. گیم پنجم اما با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود؛ پس از برخورد سرویس اول چیلیچ به دختربچه‌ی توپ جمع‌کن، دل‌پوترو از او دلجویی کرد و او را به بیرون زمین مسابقه هدایت کرد. این گیم طولانی سرانجام به نفع چیلیچ به پایان رسید تا نتیجه ۱-۴ شود. دل‌پوترو در گیم بعد کار سختی نداشت و به راحتی در گیم سرویس خود پیروز شد. در گیم هفتم اما جریان بازی کمی عوض شد؛ برج تاندیل چیلیچ را “بریک” کرد و گیم بعدی را نیز به سود خود به پایان برد تا نتیجه ۴-۴ مساوی شود. دو تنیس‌باز تا گیم “تایبریک” هم‌پای هم پیش رفتند تا اینکه چیلیچ در تای‌بریک ۷ بر ۲ پیروز شد. چیلیچ در رویارویی‌های پیشین ۱۲ ست متوالی را به دل‌پوترو واگذار کرده بود.

ست دوم:
این ست با سرویس دل‌پوترو آغاز شد و دو بازیکن تا امتیاز ۲-۲ پایاپی پیش رفتند. گیم پنجم بسیار نزدیک دنبال شد و سرانجام برج تاندیل با یک “دابل فالت”، گیم سرویس خود را به چیلیچ تقدیم کرد. تنیس‌باز بلندقامت کروات گیم بعد را نیز به راحتی و با یک “ایس” به نفع خود تمام کرد و نتیجه ۲-۴ شد. قهرمان گرند اسلم یو اس اوپن در سال ۲۰۱۴، در گیم بعدی نیز طوفانی ظاهر شد و موفق شد برای بار دوم سرویس دل‌پوترو را “بریک” کند و نتیجه را ۲-۵ کند. چیلیچ در گیم هشتم نیز موفق عمل کرد و با یک “دراپ‌والی”، ست دوم را نیز به نفع خود به پایان برد تا کرواسی تنها یک ست با قهرمانی در مسابقات دیویس کاپ ۲۰۱۶ فاصله داشته باشد.

ست سوم
مانند ست قبل با سرویس برج تاندیل آغاز شد. بهترین امتیاز این رقابت‌ها در این گیم رقم خورد؛ ضربه‌ی بین پای خوان مارتین دل‌پوترو که از بالای سر چیلیچ عبور کرد و تماشاگران را به وجد آورد. دل‌پوترو در این گیم به پیروزی رسید. در گیم بعد گرچه برج تاندیل فرصت شکستن گیم چیلیچ را داشت اما ناکام ماند. در ادامه بازی تا نتیجه ۵-۵ شانه به شانه پیش رفت اما دل‌پوترو در نهایت ست سوم را با نتیجه ۷ بر ۵ از آن خود کرد تا مسابقه وارد ساعت چهارم شود و با هیجانی فوق‌العاده ادامه یابد.

ست چهارم
هر دو تنیس‌باز گیم‌های اول خود در این ست را حفظ کردند. چیلیچ در گیم سوم با فرصت شکستن سرویس دل‌پوترو مواجه شد؛ تماشاگران با فریادهای “دلپو دلپو” او را تشویق کردند و هر چند واکنش‌های او اندکی کند‌تر به نظر می‌رسید اما به هر زحمت ممکن، دلاور تاندیل موفق به حفظ گیم سرویس خود شد. پس از استراحت در این گیم، دل‌پوترو بر روی هر دو پایش حوله‌ی یخ گذاشت. آثار خستگی در حریف کرواتش هم دیده می‌شد. چیلیچ در گیم چهارم که سرویس را در اختیار داشت دو امتیاز اول را واگذار کرد و در خطر شکسته شدن سرویسش نیز قرار گرفت، ولی با زدن سرویس‌های قدرتمند، در نهایت گیم سرویس خود را حفظ کرد. تا گیم هشتم نتیجه پایاپای دنبال شد. دل‌پوترو در گیم نهم که بسیاری طولانی شد، در امتیاز ۴۰-۴۰ برای بار دوم از سوی داور اخطار تلف کردن وقت گرفت و عصبانی شد. پس از آن با زدن یک “ایس”، فریادی به سمت داور کشید و داور به او اخطار حرکت غیر ورزشی داد. در این لحظه بازی برای حدود ۲ دقیقه متوقف شد و مربیان هر دو تیم با داور صندلی صحبت کردند. در نهایت دل‌پوترو در گیم سرویس خود پیروز و نتیجه ۴-۵ به سود برج تاندیل شد؛ در گیم دهم در حالی‌که مسابقه وارد پنجمین ساعت خود شده بود، دل‌پوترو توانست با شکستن گیم چیلیچ، ۶ بر ۴ پیروز شود و کار را به ست سرنوشت‌ساز بکشاند.

ست پنجم
دل‌پوترو در همان ابتدای ست پنجم “بریک” شد، اما نگذاشت یاس بر او غلبه کند و بلافاصله چیلیچ را “بریک” کرد. در گیم بعدی آقای کوئتوانگ داور مسابقه برای چندمین بار به تماشاگران گوشزد کرد که هنگام سرویس بازیکنان سکوت را رعایت کنند. در جریان امتیازات این گیم نیز، یکی از تماشاگران فریاد “Out” سر داد و چیلیچ پس واگذار کردن این امتیاز، با عصبانیت راکت خود را به زمین کوبید. در این گیم دل‌پوترو که سرویس را در اختیار داشت، توانست به پیروزی برسد. در نهایت برج تاندیل در گیم هشتم با شکستن سرویس چیلیچ ۳-۵ جلو افتاد و بعد از آن در گیم سرویس خود نیز برنده شد تا پیروز نهایی مسابقه شود و این مصاف هیجان‌انگیز به دیدار پنجم کشیده شود.

بازی سرنوشت‌ساز پنجم؛ ایو کارلوویچ – فدریکو دلبونیس

ست اول
مسابقه تا گیم پنجم مساوی (۲-۲) دنبال شد. در ادامه دلبونیس، سرویس‌های رعدآسای دکتر ایو را فوق‌العاده برگرداند و توانست سرویس یکی از بهترین‌ سرویس‌زنندگان تور ATP را “بریک” کند. پس از آن گیم سرویس خود را نیز به راحتی گرفت و نتیجه ۲-۵ به سود دلبونیس شد. کارلوویچ در گیم بعد توانست سرویس خود را حفظ کند. دلبونیس اما در گیم سرویس خود بدون نقص ظاهر شد و به راحتی ست نخست را با نتیجه ۳-۶ به سود خود به پایان برد.

ست دوم
نتیجه تا ۱-۱ برابر دنبال شد. در گیم سوم کارلوویچ با دو خطای دوگانه سرویس چیزی نمانده بود تا گیم سرویس خود را از دست بدهد اما با تقلای بسیار توانست سرویس خود را حفظ کند. پس از آن نتیجه تا گیم هفتم برابر پیگیری شد. گیم هفتم با فراز و فرود بسیاری همراه بود؛ در‌حالی‌که دلبونیس یکی پس از دیگری به کارلوویچ “پسینگ‌شات” می‌زد، اما تنیس‌باز کهنه‌کار کروات از این گیم جان سالم به در برد و نتیجه را ۳-۴ به سود خود کرد. در گیم بعد نیز دلبونیس گیم سرویس خود را به راحتی حفظ کرد. گیم نهم با “دابل فالت”ـی دیگر از کارلوویچ شروع شد. پس از آن یک ضربه‌ی لاب بی‌نظیر دلبونیس را ۰-۳۰ پیش انداخت و در نهایت دلبونیس توانست سرویس تنیس‌باز ۳۷ ساله را بار دیگر بشکند و با پیروزی در گیم سرویس خود، آرژانتین را به نحوی دراماتیک، یک گام به قهرمانی تاریخی نزدیک‌تر کند.

ست سوم
در گیم سوم دلبونیس در ادامه عملکرد فوق‌العاده‌ی خود بار دیگر موفق شد سرویس کارلوویچ را بشکند. پس از آن نتیجه تا ۲-۴ به سود دلبونیس ادامه یافت. تنیس‌باز آرژانتینی در گیم هفتم نیز بی‌نظیر ظاهر شد و مجددا کارلوویچ را “بریک” کرد تا آرژانتین در آستانه قهرمانی قرار بگیرد. دلبونیس با پیروزی در گیم بعدی در نهایت کارلوویچ را ۶ بر ۲ مغلوب کرد تا ضمن کسب بزرگ‌ترین پیروزی دوران ورزشی‌اش، آرژانتین برای نخستین بار به مقام قهرمانی رقابت‌های دیویس کاپ دست پیدا کند.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۱ دیدگاه

نظر بدهید