تنیس فا

مصاحبه اختصاصی با مجید شایسته (بخش سوم و پایانی): دیدگاه وزارت ورزش نسبت به ورزش تنیس باید تغییر کند.

0

تنیسفا: روزهای قبل، بخش اول و دوم گفت‌وگو با رئیس فدراسیون تنیس را خواندید. در قسمت سوم و پایانی، مجید شایسته از وضعیت مجموعه تنیس انقلاب، چگونگی ترغیب کودکان و نوجوانان به تنیس، تفکر جاری در وزارت ورزش نسبت به تنیس و لزوم تغییر آن صحبت کرد.

آقای شایسته، قرار نیست تکلیف استادیوم تنیس مجموعه ورزشی انقلاب مشخص شود؟ آیا برنامه‌ای برای استفاده از آن وجود ندارد؟ هر علاقه‌مند به تنیس که وضعیت این ورزشگاه را می‌بیند دلش به درد می‌آید. حیف است واقعا…

-خیلی حیف است. ولی اصلا در اختیار ما نیست و هیچ برنامه‌ای برای آن نمی‌توانیم داشته باشیم. مالکیت این مجموعه، با شرکت توسعه و نگه‌داری اماکن ورزشی است. خیلی هم در این جهت تلاش کردیم، اما به نتیجه نرسیدیم. نیاز به تعامل و همفکری جمعی بیشتری وجود دارد.

چگونه می‌توان برای کودکان و نوجوانان انگیزه ایجاد کرد که به تنیس علاقه‌مند شوند؟ یک مثال بزنم. نواک جوکوویچ در رابطه با اصلی‌ترین انگیزه‌اش گفته آن زمانی که سمپراس جام ویمبلدون را بالای سر برد، من هم این کار را در خانه بازسازی می‌کردم و این شروع جدی من به سوی تنیس حرفه‌ای بود.

-باب این کارها خیلی باز است و هرکسی می‌تواند کمک کند. ما از طرح‌های معرفی قهرمانان و برنامه‌های این‌چنینی برای صدا و سیما استقبال می‌کنیم. خودمان شخصا نمی‌توانیم این کارها را انجام دهیم؛ اما کسی پیشنهاد خوبی داشته باشد، حتما استقبال و همکاری می‌کنیم. مسابقاتی مانند رده‌های سنی زیر ۱۰ سال را هم برای این برگزار می‌کنیم که بچه احساس کند می‌تواند در یک مسابقه‌ای شرکت کند و مقام بیاورد. برای همین، رنکینگ زیر ۱۰ سال داریم. صحبت شما هم درست است و عرض کردم که برای شبکه کودک و نوجوان هم برنامه داریم. یک سی‌دی هم برای معرفی و آموزش مینی‌تنیس مخصوص بچه‌های زیر ۱۰ سال تکثیر کرده‌ایم که به زودی عرضه می‌شود.

آقای شایسته، در رابطه با بحث دیویس‌کاپ، با توضیحات شما راضی نشدم. شما ببینید حتی اخبار گروه‌های یک منطقه‌ای دیویس‌کاپ هم در رسانه‌ها انعکاس زیادی پیدا نمی‌کند. چرا نمی‌شود تمرکز بیشتر را بگذاریم برای بالا بردن رنک فردی بازیکنان؟ اگر بازیکنان ما به مسابقات درجه ۱ راه پیدا کنند، انگیزه‌های بیشتری ایجاد می‌شود و تنیس ما موفق‌تر خواهد بود.

-ببینید دیویس‌کاپ تنها مسابقه رسمی ملی است. وزارت ورزش و حوزه دولتی که ما زیر نظر آن فعالیت می‌کنیم، به ما نمی‌گوید که بازیکنت رفت در فیوچرز یا حتی گرند اسلم نتیجه گرفت. چیزی که من ِ مجید شایسته را بر اساس آن ارزیابی می‌کنند، نتیجه تیم ملی است. برای اینکه جواب‌گوی وزراتم برای ورزش تنیس و نه برای مجید شایسته باشم، باید هدف ملی که دیویس کاپ است، محقق شود. چون تنیس ایران را با آن می‌شناسند. وزارت ورزش به من می‌گوید رنکینگ تیم ملی ایران چند است؛ نه رنکینگ فلان بازیکن. البته این هم ایراد هست. ایراد من نیست، ایراد وزارت‌خانه است. همه ورزش‌ها در یک قالب سنجیده می‌شوند. در صورتی که اگر من باشم، می‌گویم برخی ورزش‌ها انفرادی است و قالب سنجش آنها باید با ورزش‌های تیمی متفاوت باشد.

هدف ما هم این است که بتوانیم مسابقات بیشتری را برگزار کنیم. از ۱ مسابقه ITF به ۴ مسابقه رسیدیم و به‌دنبال پنجمی هستیم. ATF هم همین‌طور. این طبیعت کار ماست. الان پایه‌ها برای ما مهم است و برای آن انگیزه بیشتری داریم. این بچه‌ها اگر در رده سنی پایین نتیجه بگیرند، این علاقه‌مندی در آنها ایجاد می‌شود که به صورت جدی به موفقیت در تنیس حرفه‌ای هم فکر کنند. من حرف شما را رد نمی‌کنم؛ ولی می‌گویم که در کشور ما دو قالب وجود دارد.

شما فرمودید که وزارت ورزش، کارنامه‌تان را در ظرف مسابقات ملی می‌سنجد. آنها که در زمینه تنیس تخصص ندارند؛ شما باید تلاش کنید این قضیه را جا بیندازید که تنیس یک ورزش انفرادی است…

-فقط تنیس نیست. چندین ورزش مانند تنیس روی میز، بدمینتون، اسکواش و … این‌گونه هستند. و ما به عنوان مسئولین این ورزش‌ها، داریم تلاش می‌کنیم این تفکر را جا بندازیم؛ که امتیازدهی ما با امتیازدهی فدراسیون‌های مانند فوتبال و والیبال و بسکتبال یا کشتی و تکواندو متفاوت است. باید این را جا بندازیم که اگر در فوتبال، ۴ سال یک‌بار جام جهانی داریم، در تنیس سالی ۴ بار جام جهانی داریم که مسابقات گرند اسلم است. حتی از دیدگاه من گرند اسلم بالاتر از جام جهانی فوتبال است!

علاوه بر این‌ها، ما باید به سمتی برویم که بازیکنان‌مان حامی مالی پیدا کنند. این مسئله هم باید به مرور انجام شود. از زمان حضور من در فدراسیون، رفتن بازیکنان ما به خارج کشور برای مسابقات که با هزینه خانواده خودشان هم انجام شده، افزایش چشم‌گیری داشته است. این موجب می‌شود انگیزه‌ها افزایش پیدا کند و با نتیجه گیری، اسپانسر هم جذب می‌شود. این اتفاق هم دارد می‌افتد. الان برخی از دوستان ما، اسپانسر برخی از بازیکنان ما هستند. جا افتادن این تفکر به نفع جامعه تنیس است. ما اعلام کردیم که هرکس برای فدراسیون اسپانسر بیاورد، درصدی از آن را به خودش می‌دهیم.

ما به کمک آقای رستمی (پدر آرمین رستمی) داریم صندوق توسعه درست می‌کنیم که اداره این صندوق به عهده خانواده‌ها است و فدراسیون هم بر آن نظارت می‌کند تا فردا حرف و صحبتی پیش نیاید. هدف از این کار این است که خانواده‌هایی که امکان مالی دارند از طریق این صندوق به خانواده‌هایی که توانایی حمایت مالی از فرزندانشان را ندارند، کمک کنند.

یعنی اکنون فدراسیون دارد روی جام دیویس قمار می کند؟

-ما قمار نمی‌کنیم. دیدگاه بالای سر ما باید تغییر کند و ما داریم در همین جهت تلاش می‌کنیم. دید من همان دید شماست. دیویس‌کاپ تنها یکی از مسابقات ماست. شما دیدید که چه فشاری بر ما در مسابقات دیویس‌کاپ وجود داشت. من آنجا نگران خودم نبودم. اگر ما می‌باختیم، نمی‌گفتند مجید شایسته باخت. تنیس ایران بود که شکست می‌خورد.

بحث دیگر، بودجه فدراسیون است. بودجه ما میلیاردی نیست و برای بند بند آن نیز تعرفه وجود دارد. نمی‌توانیم پول در نظر گرفته‌شده برای یک بخش را در بخش دیگر هزینه کنیم. با این حال توانستیم مسابقات جام دیویس را با آن کیفیت برگزار کنیم. مسابقات داخلی و مسابقات رده‌های سنی مختلف را هم به‌همچنین. محدودیت‌های مالی ما بسیار زیاد است. ما را باید با توجه به ظرفیت‌مان بسنجند. چه زمانی ما برای آمادگی جام دیویس، ۴ بار اردو رفته‌ایم؟ من ِ مجید شایسته اگر ببینم کسی می‌تواند بهتر از من کار کند و ۱۰% برای تنیس مفیدتر باشد، دستش را می‌گذارم در دست وزیر ورزش و می‌گویم ایشان از من بهتر است و ایشان را سرپرست فدراسیون کنید.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید