تنیس فا

مصاحبه اختصاصی با مجید شایسته (بخش دوم): هر کاری که برای تنیس می‌خواستم انجام بدم، انجام دادم.

0

تنیسفا: روز سه‌شنبه بخش نخست گفت‌وگو با رئیس فدراسیون تنیس را خواندید. در قسمت دوم، مجید شایسته از توسعه تنیس در کشور، اهداف فدراسیون در آینده، نیاز به وجود سایت‌های آماری و خبری به‌روز در تنیس، نقش داوران ایرانی در پیشرفت تنیس و ظرفیت‌های صدا و سیما برای کمک به تنیس صحبت کرد.

آقای شایسته، قبل از انتخاب به عنوان ریاست فدراسیون تنیس، چه کارهایی می‌خواستید برای تنیس انجام بدهید که تاکنون نتوانستید به آنها برسید؟

-من هر کاری که برای تنیس می‌خواستم انجام بدم، انجام دادم. یعنی هیچ برنامه‌ای در این ۶-۷ سال در ذهنم نبوده که در راستای آن حرکت نکرده باشم. به خیلی از اهداف‌مان رسیدیم و به خیلی‌ها هم در آینده می‌رسیم. مسیری که انتخاب کرده‌ایم، مسیر اشتباهی نبوده؛ شاید در انجام آن ایرادهایی وجود داشته باشد، اما مسیر اشتباه نیست.

اگر الان به ۵ سال دیگر نگاه کنید، تنیس ایران باید به کجا رسیده باشد؟ مهم‌ترین اهداف ما کدام‌ها هستند؟

-هدف اصلی ما این است که تعداد بازیکنان صاحب رنک ما، افزایش چشمگیری داشته باشد. با توجه به اینکه بچه‌های پایه ما در حال رشد هستند، مطمئنا این اتفاق خواهد افتاد. هرچه بازیکنان دارای رنکینگ ما و رتبه آنها در جدول رده‌بندی، بالاتر باشد، منفعت ملی ماست و دغدغه ما برای دیویس‌کاپ هم برطرف می‌شود.

آیا نهایت هدف ما در جام دیویس، ماندن در گروه ۲ است؟ یا به رده‌های بالاتر هم فکر می‌کنیم؟

-دیدگاه ما این است که تیم تنیس ایران با باتوجه به بچه‌هایی که پشت خط‌مان هستند، توانایی صعود به گروه بالاتر را نیز دارد. اما طبیعی است که شرایط گروه ۲ با گروه ۳ کاملا متفاوت است و کاملا کار سختی داریم. ما باید خودمان را جای کادر فنی و بازیکن‌ها بگذاریم و انتظار نامعقول نداشته باشیم. اما اینکه بگوییم ما نمی‌توانیم این کار را انجام بدهیم، درست نیست. با دقت و برنامه‌ریزی بهتر و جامعه‌تر و با انگیزه و غیرت بیشتر بچه‌ها، این اتفاق قابل انجام است. هدف اول در ما در سال‌های پیش رو، پایداری در گروه ۲ است؛ اما طبیعتا نیم‌نگاهی هم به حضور در گروه ۱ داریم و شاید هم بالاتر!

آقای شایسته، در بخش آمار و ارقام نتایج تنیس در داخل کشور، نیاز جدی احساس می‌شود؛ اینکه بدانیم هر بازیکن چند بار با دیگری روبرو شده و نتایج بازی‌ها در سال‌های مختلف به چه صورت بوده است. چه کارهایی در این زمینه انجام گرفته است؟

-این کارها در دست انجام است. هر بازیکنی دارای شناسنامه خواهد شد و نتایجش در برابر حریفانش ثبت خواهد شد. کارهای نرم‌افزاری این بخش در حال انجام است و در تجزیه و تحلیل‌های آینده می‌تواند خیلی به ما کمک کند. گفتم که اولین هدف ما توسعه و ایجاد علاقه‌مندی در کشور نسبت به تنیس بود که انجام شد. با یک خانواده ۱۰۰۰ نفره نمی‌شود انتظار موفقیت داشت؛ اما با یک خانواده ۳۰ تا ۴۰ هزار نفره، چرا. حالا که تنیس توسعه پیدا کرده، زمان کیفیت‌بخشی بیشتر به ساختار و برنامه‌هاست و آن اتفاق الان دارد می‌افتد.

تنیس جهان را چقدر دنبال می‌کنید؟ آیا خودتان مسابقات مهم، مثلا گرند اسلم‌ها را تماشا می‌کنید؟

-مجبوریم دنبال کنیم (می‌خندد)! مسابقات مهم را می‌بینم؛ مخصوصا با این علاقه‌مندی که جدیدا در صدا و سیما ایجاد شده که مسابقات بزرگ تنیس را خوب پوشش می‌دهند.

مثلا در ماه گذشته، مسابقات تنیس آزاد امریکا را نگاه می‌کردید؟

-بله. مگر می‌شود شما داورتان قضاوت فینال را برعهده داشته باشد و آن را نبینید! به شما بگویم که وقتی می‌گویم تنیس توسعه پیدا کرده و اکنون وقت بالا بردن کیفیت است، یک نمونه همین پخش تلویزیونی است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی، سی و چند سال یک مسابقه تنیس را هم پخش نکرد. وقتی مسابقات را به صورت زنده پخش می‌کند و مثلا دیشب هم شبکه ورزش مسابقه‌ای را تکرار پخش کرد، ۱۸ هزار پیامک در آن برنامه آمد. اینها نشان‌دهنده توسعه تنیس و افزایش علاقه‌مندان به این رشته است.

تلگرام تنیس‌فابرای اطلاع از آخرین اخبار مسابقات تنیس ایران و جهان به کانال تلگرام تنیس‌فا بپیوندید.

ما به اهدافی که زمینه توسعه داشتیم، رسیده‌ایم. جا برای کار بیشتر هم در این قسمت وجود دارد؛ اما اکنون تلاش ما در جهت کیفیت است. همین کنفرانس بین‌المللی که در تهران برگزار می‌کنیم، درست است که برای ما دردسرهای زیادی دارد؛ اما به نظرم همچین دوره‌ای با ۳۴۰-۳۵۰ نفر آدم در کشور ما بی‌سابقه است. و این مسئله برای ما مهم است که مدرسین خارجی و خارجی که اینجا تدریس خواهند کرد، آدم‌های به‌روز، علمی و بین‌المللی تنیس هستند و این علم روز به مربیان ما منتقل خواهد شد. به نظرم این کار با این تعداد در ورزش کشور بی‌سابقه است. یک وقت هست که شما رایگان برگزار می‌کنید؛ ممکن است ۱۰۰۰ نفر هم بیایند. ولی این کار با هزینه انجام شده است و شاید بعضی افراد در رابطه با هزینه آن هم حق صحبت داشته باشند؛ اما تعداد زیاد شرکت‌کننده، نشان‌دهنده این است که در آینده اتفاقات خوبی در تنیس خواهد افتاد.

از قضاوت آقای علی نیلی در تنیس آزاد امریکا یاد کردید. مشخصا سطح داوری تنیس ما، از سطح تنیس ایران در دنیا خیلی بالاتر است. نقش آقایان نیلی، کاتبی، برقعی و سایر داوران خوب کشورمان را در پیشرفت تنیس ایران چگونه می‌بینید؟

-قطعا. در درجه اول خود این مسئله می‌تواند انگیزه ایجاد کند. دوم، ارتباطات بین‌المللی ما را خیلی توسعه می‌دهد. سوم، معرفی بازیکنان ما و شرکت آنها در مسابقات. چهارم، جذب داوران بین‌المللی بیشتر در کشور و اثرات زیادی که در این رابطه پشت سر هم می‌آید. علاوه بر کسانی که اسم بردید، پشت خط هم داوران جوان خوب و باانگیزه‌ای داریم که در حال طی کردن دوره‌های مختلف بین‌المللی هستند. طبیعتا این مسئله به خودی خود ایجاد علاقه و انگیزه می‌کند. وقتی یک بازیکن ببیند هم‌وطنش در فینال مسابقات، آن بالا روی صندلی نشسته، خودش هم انگیزه بیشتری پیدا خواهد کرد.

مطالب سایت‌های تنیسی را چقدر دنبال می‌کنید؟

-شخصا نمی‌رسم که سایت‌ها را دنبال کنم؛ اما دوستان خوبی مانند آقای افسری در روابط عمومی داریم که مطالب مهم و مخصوصا انتقادات را به من می‌گویند. اگر انتقاد جدی باشد، حتما آن را می‌خوانم. دو ماژیک دارم که یکی برای انتقاد سازنده هست و دیگری برای انتقاد مغرضانه (ضمن لبخند، ماژیک‌ها را نشان می‌دهد). آنها را تجزیه تحلیل می‌کنم و به دوستان می‌نویسم که چه کسی کدام بخش را پیگیری کند. انتقاد کردن خیلی راحت است. من هم الان بنشینم اینجا، می‌توانم ۱۰۰۰ تا انتقاد بکنم. مهم انتقاد سازنده و ارائه طریق است. به نظر من سایتی موفق است که بی‌طرف باشد. خودمان را جای طرف مقابل بگذاریم و بعد از انتقاد، راهکار ارائه دهیم. صرف انتقاد کردن چیزی را درست نمی‌کند. حتی اگر انتقاد مغرضانه هم باشد، در بین آن چیزهایی درمی‌آید که برای ما قابل استفاده هست.

خیلی از مقالات و کارهای علمی یا تجربیات کشورهای مختلف، می‌تواند برای ما راه‌گشا باشد. همه چیز را همگان دانند. ما که همه‌چیز را در مورد تنیس نمی‌دانیم. من که راجع‌به تنیس خیلی چیزها نمی‌دانم؛ مخصوصا در بخش فنی. چون وظیفه من دانستن همه چیزهای تنیس نیست. وظیفه من این است که در حوزه‌های فنی، آدم‌های مختلف را دور هم جمع کنم و با مدیریت آنها بتوانم موفقیت را تسریع ببخشم.

آیا سایت به‌روزی در زمینه اعلام لحظه‌ای نتایج و اخبار داخلی در دست احداث هست؟ سایت فدراسیون این کار را انجام نمی‌دهد…

-ما سایت رسمی فدراسیون هستیم و خبرگزاری نیستیم. به این دلیل اخبار نتایج، صبح روز بعد منتشر می‌شود که سایر خبرگزاری‌ها بتوانند از آن استفاده کنند؛ مخصوصا کسانی که نماینده خبری در آن مسابقات نداشته‌اند. بخش اصلی سایت فدراسیون، پوشش اخبار مربوط به اتفاقات درون فدراسیون است. اتفاق خوبی که در حال انجام است و انشالله تا دهه فجر محقق خواهد شد، بالا آمدن سایت سازمان لیگ است. سازمان لیگ دارد از فدراسیون مستقل می‌شود و سایتی را ایجاد خواهد کرد که اخبار و نتایج را به صورت لحظه‌ای منعکس کند. انشالله با این سایت، مشکلی که گفتید حل خواهد شد. در انتهای سال سایت قابل استفاده خواهد بود که ایراداتش هم مشخص شود و از سال بعد بارگذاری جدی و باکیفیت آن را داشته باشیم.

آقای شایسته، در باب توسعه تنیس، فدراسیون برنامه‌ای دارد که از ظرفیت صدا و سیما و شبکه ورزش استفاده کند؟

-ما برای پیدا کردن حامی مالی در حال رایزنی هستیم. این کار را نه صدا و سیما می‌تواند به‌تنهایی انجام دهد و نه ما. باید تعامل وجود داشته داشته باشد. ما هم در شبکه ورزش و هم در شبکه کودک و نوجوان، دنبال ساختن برنامه‌های آموزشی تنیس برای ترغیب هرچه بیشتر علاقه‌مندان به این رشته ورزشی هستیم. حتی این فکر را داریم که در شبکه تخصصی ورزش، یک نود تنیسی ایجاد کنیم. کارهای این برنامه هم انجام شده است. فقط باید بتوانیم یک حامی مالی مناسب پیدا کنیم.

یک پیشنهاد. قوانین امتیازشماری در تنیس مانند سایر رشته‌ها آسان نیست و برای کسانی که با این رشته به طور جدی آشنا نیستند، نیاز به توضیح وجود دارد. می‌شود میان‌برنامه‌های در همین رابطه در شبکه ورزش تولید کرد…

-تذکر خوبی است. این کار قابل انجام است. ما یک جشنواره فیلم ۳ دقیقه‌ای هم برای چنین کارهایی ایجاد کرده‌ایم. پیشنهاد بسیار خوبی است و می‌توان در کنار بحث آموزش، آن را انجام داد.

ادامه دارد …

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید