تنیس فا

استنیسلاس واورینکا با شکست نواک جوکوویچ قهرمان تنیس آزاد آمریکا شد.

2

تنیسفا: استنیسلاس واورینکا با غلبه بر نواک جوکوویچ در فینال تنیس آزاد امریکا ۲۰۱۶، به مقام قهرمانی این رقابت‌ها دست یافت. واورینکا این دیدار را با نتایج (۳-۶ ۵-۷ ۴-۶ ۷-۶) به نفع خود به پایان برد. این اولین بار است که واورینکا قهرمان یو اس اپن می‌شود. تنیس‌باز شماره یک سوییس با این قهرمانی، شمار گرند اسلم‌های خود را به عدد سه رساند. قضاوت این دیدار را علی نیلی از کشورمان بر عهده داشت.

تماشا کنید: هایلایت بازی جوکوویچ و واورینکا در فینال رقابت‌های تنیس آزاد آمریکا

بیشتر بخوانید: مصاحبه استنیسلاس واورینکا پس از قهرمانی در تنیس آزاد آمریکا ۲۰۱۶

بیشتر بخوانید: مصاحبه جوکوویچ پس از شکست مقابل استنیسلاس واورینکا در دیدار پایانی تنیس آزاد آمریکا ۲۰۱۶

ست اول: شروع قدرت‌مندانه نواک جوکوویچ کافی نبود؛ تایبرک چاره کار صربیناتور!

نواک جوکوویچ بازی فینال را به بهترین شکل ممکن آغاز کرد و توانست در گیم دوم سرویس واورینکا را بشکند. در ادامه دو تنیس‌باز در گیم‌های سرویس خود پیروز شدند تا نتیجه ۴-۲ شود. جوکوویچ با بردن گیم هفتم، واورینکا را در موقعیت “سرویس زدن برای ماندن در ست” قرار داد. در این گیم، نوله ۱۵-۴۰ پیش افتاد؛ اما بازیکن قدرتی سوییسی با کسب ۴ امتیاز پیاپی، بازی را ۵-۳ کرد.

در گیم بعدی نواک جوکوویچ این فرصت را داشت تا ست را با سرویس خود تمام کند اما با یک خطای سرویس، “بریک” شد تا کار در ست نخست گره بخورد. در ادامه شکستن سرویسی اتفاق نیفتاد تا تایبرک تعیین‌کننده فرد پیروز باشد. در گیم سرنوشت‌ساز که چند امتیاز بسیار زیبا داشت، قصاب بلگراد قدرت خود را به رخ حریف  سوییسی کشید و ۷-۱ پیروز شد.

تلگرام تنیس‌فابرای اطلاع از آخرین اخبار مسابقات تنیس ایران و جهان به کانال تلگرام تنیس‌فا بپیوندید.

مهم‌ترین تفاوت دو بازیکن در ست نخست، خطاهای غیر ضروری بیشتر واورینکا بود (۲۰ در برابر ۱۰). ۱۳ خطا در مقابل تنها ۱ ضربه برنده، نشان‌دهنده آرمانی نبودن بک‌هند استن در ست نخست بود.
نواک جوکوویچ بر روی سرویس‌های دوم نیز عملکرد بهتری داشت (۶۷ درصد در مقابل ۴۳ درصد). برگ برنده دیگر نوله، آمار خوبش روی تور بود. او از ۸ بار نزدیک‌شدن به تور، ۷ امتیاز را از آن خود کرد.

ست دوم: بازگشت استنیمال به بازی

 ست دوم برابر آغاز شد و در ۲ گیم ابتدایی، دو تنیس‌باز گیم‌های سرویس خود را حفظ کردند. در گیم چهارم نواک جوکوویچ مرتکب ۲ خطای سرویس شد و واورینکا با یک بک‌هند زیبا در “بریک‌پوینت” سرویس او را شکست. بازیکن سوییسی در گیم بعد، ۰-۴۰ عقب افتاد؛ اما با کسب ۵ امتیاز پیاپی پیروز شد تا موقعیت خود را در ست دوم تثبیت کند: ۴-۱.

در ادامه اما این شماره ۱ جهان بود که توانست سرویس استن را بشکند و نتیجه را ۴-۴ برابر کند. ولی این برای بردن ست کافی نبود. واورینکا توانست گیم سرویس خود را ببرد و نتیجه ۴-۵ به سود تنیس‌باز سوییسی ادامه پیدا کرد. اما فشار اسکوربورد بر صربیناتور چیره گشت و وی نتوانست در گیم سرویس خود پیروز شود و ست دوم با نتیجه ۶ بر ۴ به نفع واورینکا به پایان رسید.

ست سوم: بک‌هندهای داون د لاین کلیدی تنیس‌باز سوییسی

 در ابتدای ست سوم استن واورینکا با ۳ بریک پوینت رو‌به‌رو شد. اما بکهندهای داون د لاین بی‌نظیرش که امضای او محسوب می‌شود، به کمکش آمد و توانست گیم سرویس خود را نگه دارد. در ادامه دفاع پولادین شماره ۱ سوییس، او را در موقعیت بریک در گیم دوم قرار داد و موفق شد سرویس جوکوویچ را بشکند. در  گیم سوم نیز با رالی‌های دیدنی و باز هم دفاع عالی واورینکا و زدن یک بکهند “پسینگ شات” فوق‌العاده، سرویس خود را نگه دارد تا نتیجه ۳ بر صفر شود. جوکوویچ در گیم بعد سرویس خود را حفظ کرد. گیم پنجم با بازگشت جوکوویچ به ست سوم همراه بود و توانست سرویس واورینکا را بشکند و گیم بعدی را نیز از آنِ خود کند تا نتیجه ۳ بر ۳ مساوی شود.

دو تنیس‌باز در دو گیم بعدی سرویس خود را حفظ کردند. پس از گرفتن سه امتیاز نخست در گیم نهم توسط واورینکا، او با موقعیت ۴۰-۴۰ رو‌به‌رو گشت. نکته‌ی کلیدی این گیم، زدن سرویس‌ها به سمت بدن جوکوویچ بود که تنیس‌باز سوییسی را نجات داد. لحظه‌ی سرنوشت‌ساز ست سوم در گیم دوازدهم فرا رسید. جایی که واورینکا موفق شد در گیمی نزدیک، سرویس صربیناتور را بشکند و ست سوم را با نتیجه ۷ بر ۵ به سود خود به پایان ببرد.

ست چهارم؛ واورینکا مرد میادین بزرگ

ست چهارم با سرویس تنیس‌باز سوییسی شروع شد. واورینکا که در ست‌شماری ۲ بر یک جلو افتاده بود، با آرامش کامل کارش را آغاز کرد و به راحتی توانست گیم سرویس خودش را ببرد. استن بلافاصله جوکوویچ را در گیم بعد بریک کرد و ۲ بر صفر پیش افتاد. در ادامه نیز واورینکا کار راحتی در بردن گیم سرویس خودش داشت و در کمتر از یک دقیقه حساب کار را ۳ بر صفر کرد. گیم چهارم بازی اما به آسانی سه گیم قبل پیش نرفت، هر دو بازیکن موقعیت‌های زیادی برای تصاحب آن داشتند، اما بالاخره این نواک بود که توانست اولین گیم‌اش را در ست چهارم به دست آورد.

بعد از این گیم و درست قبل از سرویس واورینکا، جوکوویچ که از ناحیه انگشت پا دچار مصدومیت شده بود، از علی نیلی تفاضای استراحت پزشکی کرد که این کار او با اعتراض شدید واورینکا مواجه شد. بالاخره جوکوویچ مداوای پزشکی را بر روی انگشت پایش دریافت کرد و بازی ادامه یافت. حربه جوکوویچ در گرفتن وقت استراحت پزشکی و برهم زدن ریتم واورینکا تا حدودی موثر واقع شد و او توانست مقداری حریف سوییسی‌اش را به دشواری بیندازد،  ولی استن به هر ترتیب ممکن از بریک شدن گریخت و کار را چهار بر یک کرد.

هر دو بازیکن در دو گیم بعد، سرویس خود را حفظ کردند تا حساب کار ۵ بر ۲ شود. جوکوویچ در وقت استراحت بین دو گیم دوباره بر روی شست پای راستش مداوای مختصر پزشکی دریافت کرد تا آخرین شانس‌اش را نیز برای کشاندن مسابقه به ست پنجم امتحان کند. جوکوویچ گیم سرویس‌اش را گرفت تا استن را در موقعیت دشوار “سرویس زدن برای قهرمانی” قرار دهد. فشار این گیم تاثیر خودش را گذاشت و استن ابتدا ۰-۳۰ عقب افتاد، اما در نهایت واورینکا توانست بر اعصایش مسلط شود و بازی را به نفع خودش به پایان برساند و برای اولین بار قهرمان تنیس آزاد آمریکا شود.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

۲ دیدگاه

نظر بدهید