تنیس فا

افتخاری دیگر برای جامعه داوری تنیس ایران؛ علی نیلی دیدار فینال تنیس آزاد آمریکا را قضاوت می‌کند.

0

به گزارش اختصاصی تنیسفا، علی نیلی، بازی فینال رقابت‌های یو اس اوپن ۲۰۱۶، مابین نواک جوکوویچ و استنیسلایس واورینکا را قضاوت خواهد کرد. این برای اولین بار است که این داور پرافتخار ایرانی، دیدار پایانی آخرین گرند اسلم سال را داوری می‌کند.

این داور نشان طلای کشورمان که سال‌هاست در سطح اول تنیس جهان به امر قضاوت می‌پردازد، سال گذشته اولین حضورش در دیدار پایانی مسابقات گرند اسلم را در رقابت‌های ویمبلدون تجربه کرد. در آن مسابقه نواک جوکوویچ موفق شد در ۴ ست راجر فدرر سوییسی را شکست دهد و نهمین گرند اسلم خود را کسب کند.

علی نیلی در سال ۱۳۵۷ در شهر تهران متولد شد و از سن ۵ سالگی به واسطه پدرش وارد دنیای تنیس شد. او بعدها به داوری روی آورد و مراحل ترقى را یکی پس از دیگری طی کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۸ موفق شد نشان طلای داوری صندلی را از فدراسیون جهانی تنیس دریافت کند. وی در سال ۲۰۱۳ توانست نشان طلای سرداوری و نظارت را نیز به دست آورد.

تلگرام تنیس‌فابرای اطلاع از آخرین اخبار مسابقات تنیس ایران و جهان به کانال تلگرام تنیس‌فا بپیوندید.

علی نیلی اولین و تنها ایرانی در تاریخ تنیس می‌باشد که در فینال یک گرند اسلم حضور داشته است. او هم‌اکنون به عنوان یکی از ۱۰ داور تمام‌وقت ATP فعالیت دارد. سیستم امتیاز شمار زنده تنیس که در مسابقات بین‌المللی از آن استفاده می‌شود نیز توسط وی طراحی شده است. نیلی به همراه عادل برقعی در مسابقات المپیک ریو ۲۰۱۶ نیز حضور داشت و با قضاوت در بازی‌های مهمی چون ماری-فونینی و دلپوترو-سوسا برای کشورمان افتخار آفرینی کرد.

اضافه می‌شود فینال تنیس آزاد امریکا بامداد روز دوشنبه به وقت ایران بین نواک جوکوویچ و استن واورینکا برگزار می‌گردد.

تماشا کنید: مراحل کار داور صندلی یک مسابقه تنیس از زبان علی نیلی

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید