پرتاب راکت به قصد برگرداندن توپ؛ قانونی یا خطا؟

0

یکی از موارد مناقشه‌برانگیز در بازی تنیس زمانی‌ رخ می‌دهد که بازیکن با پرتاب راکت به سمت توپ سعی در برگرداندن آن به زمین حریف می‌کند. عموما در چنین شرایطی، تنیس‌باز در نزدیکی تور قرار دارد و با ضربه پسینگ‌شات حریفش مواجه شده است. فارغ از اینکه این تلاش بازیکن با موفقیت همراه می‌شود یا خیر، قانونی بودن چنین ضربه‌ای همیشه محل اختلاف بوده است.

هر چند صحنه‌ی پرتاب‌کردن راکت به سمت توپ زیاد دیده می‌شود، اما حقیقت این است که در اکثر موارد، حتی تماسی بین راکت و توپ صورت نمی‌گیرد، چه برسد به اینکه توپ به زمین حریف برگردد. اما به فرض که توپی با این روش روانه زمین حریف شود، آیا چنین ضربه‌ای از لحاظ قانونی صحیح است؟ قانون‌گذار در این‌ رابطه بسیار صریح و روشن سخن گفته است: “خیر”

در کتاب قوانین تنیس (ITF) نگارش ۲۰۱۶ در بخش ۲۴ تحت عنوان “مواردی که منجر به از دست دادن امتیاز می‌شود” در بند (J) اینگونه آمده است: “تماس راکت با توپ زمانی‌که راکت در دست بازیکن نمی‌باشد.”

اما همیشه تشخیص اینکه در زمان ضربه‌زدن راکت در دست بازیکن بوده یا خیر، آسان نیست. در ویدئوی زیر که به دیدار براداران برایان با تیم روژه‌وسلان-بوپانا در ویمبلدون سال ۲۰۱۳ تعلق دارد، فرگس مورفی، داور سرشناس در تشخیص همین مسئله دچار خطا شده و به اشتباه امتیاز را به برایان‌‌ها می‌دهد، تصمیمی که البته با اعتراض تیم مقابل همراه می‌شود.

ویدئوی دوم، جیمی کانرز قهرمان افسانه‌ای دنیای تنیس را نشان می‌دهد که با پرتاب راکتش به سمت بالا موفق می‌شود توپ را به زمین حریف برگرداند. هر چند این ضربه یکی از نادرترین ضربات ثبت شده در تاریخ تنیس است، اما در قوانین امروز خطا به حساب می‌آید. گفته می‌شود این بازی مربوط به تور پیش‌کسوتان سال ۱۹۹۶ است.

Save

Save

به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید