تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۲؛ مروری بر قهرمانان بخش‌های مختلف

0

تنیسفا – روز گذشته پرونده ۱۳۵ـمین دوره رقابت‌های گرند اسلم ویمبلدون با قهرمانی نواک جوکوویچ صربستانی بسته شد. در این مطلب به معرفی قهرمانان بخش‌های مختلف این مسابقات می‌پردازیم.

انفرادی مردان

همان‌طور که در ابتدای رقابت‌ها هم انتظار می‌رفت نواک جوکوویچ صرب جام قهرمانی بخش انفرادی را برای چهارمین دوره متوالی و هفتمین بار در مجموع از آن خود کرد. در دیدار پایانی صربیناتور مقابل نیک کیریوس استرالیایی که اولین حضورش در فینال یک گرند اسلم را تجربه می‌کرد قرار گرفت و با پیروزی ۳ بر یک برابر نفر چهلم جهان عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد. با کسب هفتمین قهرمانی ویمبلدون نوله به رکورد پیت سمپراس آمریکایی رسید و حالا تنها یک قدم با راجر فدرر که با هشت عنوان رکورددار این گرند اسلم است فاصله دارد.

با فتح ویمبلدون جوکوویچ هم‌چنین به بیست و یکمین گرند اسلم خود رسید تا برای اولین بار در تعداد گرند اسلم‌ها از راجر فدرر پیشی بگیرد. نادال با ۲۲ گرند اسلم رکوردار قهرمانی در این مسابقات چهارگانه است و نوله حالا با یک جام کمتر نسبت به نادال به تنهایی در جایگاه دوم قرار دارد.

بیشتر بخوانید: گزارش کامل فینال ویمبلدون ۲۰۲۲

نواک جوکوویچ قهرمان بخش انفرادی ویمبلدون ۲۰۲۲ – Simon Stacpoole/Offside
Getty Images ©

انفرادی زنان

جام قهرمانی بخش انفرادی زنان در دوره‌ای که روس‌ها از شرکت در آن محروم بودند به النا ریباکینای روسی‌الاصل رسید؛ در دیدار پایانی ریباکینا ۲۳ ساله با حساب ۲ بر یک از سد انس جابر تونسی عبور کرد تا اولین گرند اسلم خود را فتح کند. ریباکینا که متولد روسیه و شهر مسکو است، سال ۲۰۱۸ تابعیت خود را تغییر داد و از آن زمان با پرچم قزاقستان در مسابقات حاضر می‌شود‌. او با این پیروزی به نخستین بازیکن قزاق تبدیل شد که جام قهرمانی یک گرند اسلم را بالای سر می‌برد.

النا ریباکینا قهرمان بخش انفرادی زنان – Getty Images/Sebastien Bozon ©

بیشتر بخوانید: قهرمانی النا ریباکینا در ویمبلدون

دونفره مردان

تیم دونفره متئو ابدن و مکس پرسل با پیروزی برابر تیم قدرتمند نیکولا مکتیچ و مته پاویچ عنوان قهرمانی بخش دونفره مردان را از آن خود کردند. در دیدار فینال این بخش که بسیار جذاب و نزدیک دنبال شد و بیش از ۴ ساعت به طول انجامید، زوج استرالیایی پس از تساوی ۶-۶ در ست پنجم حریفان کروات خود و مدافعین عنوان قهرمانی را در سوپرتایبریک مغلوب کردند و جام قهرمانی را بالای سر بردند. این اولین قهرمانی تیم ابدن و پرسل در گرند اسلم‌ها بود.

متیو ابدن (چپ) و مکس پرسل (راست) قهرمانان بخش دونفره مردان/ATP Tour ©

دونفره زنان

نمایندگان جمهوری چک جام قهرمانی این بخش را از آن خود کردند؛ در دیدار پایانی باربورا کریچیکووا و کاترینا سینیاکووا در دو ست متوالی مقابل شوآی جانگ و الیس مرتنس به برتری رسیدند و برای دومین بار مقام قهرمانی این مسابقات را از آن خود کردند. کریچیکووا و سینیاکووا که امسال در اوپن استرالیا نیز به قهرمانی رسیده بودند با فتح ویمبلدون تعداد جام‌های گرند اسلم خود را به عدد ۵ رساندند.

باربورا کریچیکووا (چپ) و کاترینا سینیاکووا (راست) قهرمانان بخش دونفره زنان – Adrian Dennis/AFP via Getty Images ©

دونفره مختلط

در رقابت‌‌های دونفره مختلط، نیل اسکاپسکی و دزیرِی کراوچیک با برتری ۲-۰ مقابل زوج استرالیایی متیو ابدن و سم استوزر با موفقیت از عنوان قهرمانی خود در ویمبلدون دفاع کردند. این برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته است که یک تیم در بخش دونفره مختلط برای دو سال متوالی قهرمان ویمبلدون می‌شود. کراوچیک ۲۸ ساله با این پیروزی چهارمین گرند اسلم خود در دونفره مختلط را به دست آورد.

نیل اسکاپسکی (چپ) و دزیری کراوچیک (راست) قهرمانان رده دونفره مختلط/Wimbledon ©

تنیس با ویلچر مردان

در رقابت‌های این رده شینگو کونیدا ژاپنی تاریخ‌سازی کرد و با یک تیر دو نشان زد؛ اسطوره تنیس با ویلچر مردان در دیدار پایانی الفی هیوئیت ۲۴ ساله را کنار زد تا نه‌ تنها برای نخستین بار فاتح ویمبلدون شود که کلکسیون افتخارات خود در گرند اسلم‌های چهارگانه را هم تکمیل کند. جالب اینکه کونیدا ۳۸ ساله بعد از قهرمانی‌اش فاش کرد که از راجر فدرر سوئیسی برای کسب پیروزی در زمین‌های چمن مشورت گرفته است. کونیدا که تعداد عناوین خود در گرند اسلم‌ها را به عدد شگفت‌انگیز ۲۸ رساند، حالا با قهرمانی در ۳ گرند اسلم ابتدایی فصل چشم به جام اوپن آمریکا و فتح “کلندر اسلم” دارد.

شینگو کونیدا قهرمان بخش تنیس با ویلچر مردان/Sportskeeda ©

تنیس با ویلچر زنان

دیه‌ده دِ خروت قهرمانی در گرند اسلم‌ها را دیگر به یک قاعده تبدیل کرده است؛ تنیس‌باز هلندی همانند رولان گاروس در فینال این بخش یوئی کامیجی را در دو ست پیاپی شکست داد تا به هفتمین گرند اسلم متوالی خود دست یابد. فتح ویمبلدون هم‌چنین پانزدهمین گرند اسلم د خروت را برای این بازیکن ۲۵ ساله به ارمغان آورد.

دیده د خروت قهرمان تنیس با ویلچر زنان/Getty Images ©

تنیس با ویلچر رده فلج چهار اندام

در این بخش سم شرودر هلندی که با شکست مقابل هم‌وطنش نیلس وینک در رولان گاروس به نایب‌قهرمانی دست یافته بود، در فینال ویمبلدون انتقام گرفت و او را در دو ست پیاپی مغلوب کرد تا برای نخستین بار به مقام قهرمانی این مسابقات برسد. این سومین گرند اسلم شرودر ۲۲ ساله به حساب می‌آید.

سم شرودر قهرمان بخش فلج چهار اندام/Wimbledon ©

رده پسران

میلی پولیچاک در رده پسران برای کروات‌ها افتخارآفرینی کرد؛ تنیس‌باز ۱۷ ساله و نفر پنجم جوانان جهان در فینال رقابت‌ها در دو تایبریک مایکل ژِنگ آمریکایی را از پیش رو برداشت تا بعنوان نخستین بازیکن اهل کرواسی در رده پسران ویمبلدون به قهرمانی دست یابد. گفتنی است پولیچاک رتبه ۳۴۳ بزرگسالان را نیز در اختیار دارد.

میلی پولیچاک قهرمان رده پسران/Sportskeeda ©

رده دختران

در بخش انفرادی دختران، لیو هاودی آمریکایی بخت اول قهرمانی فاتح رقابت‌ها شد؛ تنیس‌باز ۱۶ ساله اهل تگزاس در دیدار پایانی حریف مجارستانی خود لوکا اودواردی را در دو ست پیاپی شکست داد تا به دومین آمریکایی در ۳۰ سال گذشته تبدیل شود که در این بخش به جام ویمبلدون می‌رسد.

لیو هاودی قهرمان بخش دختران – Ryan Pierse/Getty Images ©

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید