تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۲؛ نادال و فریتس حریف یک‌دیگر در ۱/۴ نهایی شدند / پیروزی برق‌آسای هالپ مقابل بادوسا

0

مسابقات تنیس گرند اسلم ویمبلدون چهره ۸ بازیکن برتر خود را شناخت.

تنیسفا – در هشتمین روز مسابقات ویمبلدون ۲۰۲۲ که به دیدارهای باقی‌مانده از مرحله ۱/۸ پایانی اختصاص داشت، رافائل نادال در زمین مرکزی رقابت‌ها به مصاف بوتیک فان د زنشلوپ رفت و با پیروزی در سه ست متوالی راهی مرحله یک‌چهارم پایانی شود.

قهرمان دو دوره رقابت‌ها دو ست اول را به‌ راحتی و با نتایج ۶-۴ و ۶-۲ از آن خود کرد. نادال در ست سوم هم به بازی خوب خود ادامه داد و ۵-۲ جلو افتاد، اما موقعی که باید برای پیروزی سرویس‌ می‌زد بریک شد تا کار کمی گره بخورد. با این وجود این مشکل بزرگی نبود و ماتادور نهایتاً با پیروزی ۸ بر ۶ در تایبریک توانست برای هشتمین بار به جمع ۸ بازیکن برتر ویمبلدون صعود کند.

نادال که هجدهمین پیروزی پی‌درپی خود در مسابقات گرند اسلم را به دست آورد، بعد از بازی گفت: «به نظرم تا اواخر ست سوم زمانی‌که نتیجه ۵-۳ بود همه چیز بسیار خوب و مثبت پیش رفت. بوتیک از پارسال پیشرفت بسیار زیادی کرده و از این بابت به او تبریک می‌گویم…  صعود به ۱/۴ نهایی ویمبلدون بعد از ۳ سال دوری از این رقابت‌ها و با توجه به اتفاقات ماه‌ها اخیر خبر فوق‌العاده‌ای برای من است و بسیار خوشحال هستم.»

تنیس‌باز اسپانیایی که به دنبال فتح سومین گرند اسلم متوالی خود است برای صعود به نیمه‌نهایی در مرحله بعد مصافی دشوار مقابل تیلور فریتس آمریکایی خواهد داشت. فریتس نیز در ادامه نمایش خوبش در ویمبلدون روز گذشته به راحتی و در سه ست پیاپی با نتایج ۶-۳، ۶-۱ و ۶-۴ جیسون کابلر استرالیایی را شکست داد تا برای نخستین بار در جمع ۸ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد. این بازیکن ۲۴ ساله که چند ماه پیش در فینال مسترز ایندین ولز نادال را شکست داد، در هشت مسابقه اخیرش در زمین چمن بدون شکست بوده و بدون واگذاری ست به ۱/۴ نهایی ویمبلدون رسیده است.

آخرین اخبار دنیای تنیس در اینستاگرام تنیسفا؛ کلیک کنید

اما نیک کیریوس و کریستین گارین هر دو برای صعود به ۱/۴ نهایی در پنج ست بر حریفان خود غلبه کردند. کیریوس که در زمین مرکزی به مصاف برندن ناکاشیما رفته بود با وجود آنکه از ناحیه شانه احساس ناراحتی می‌کرد، در پایان با حساب ۳ بر ۲ و نتایج ۴-۶ ۶-۴ ۷-۶ ۳-۶ ۶-۲ حریف آمریکایی‌اش را شکست داد تا برای سومین بار در دوران حرفه‌ای خود در جمع هشت بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد. او قبلاً در ویمبلدون ۲۰۱۴ و اوپن استرالیا ۲۰۱۵ توانسته بود به این مرحله برسد.

کریستین گارین هم با رقم زدن بازگشتی دیدنی الکس د مینور را شکست داد و به یک‌چهارم نهایی صعود کرد. تنیس‌باز اهل شیلی در این دیدار که ۴ ساعت و ۳۴ دقیقه به طول انجامید، درحالی‌که دو ست اول را با نتایج ۲-۶ و ۵-۷ به د مینور واگذار کرده بود به بازی برگشت و دو ست بعدی را با نتایج ۷-۶ و ۶-۴ از آن خود کرد تا بازی به ست پنجم کشیده شود. در ست پنجم نبرد دو بازیکن پایاپای ادامه یافت و با اینکه گارین دو بار تا آستانه شکست پیش رفت، نهایتاً در سوپرتایبریک با نتیجه ۱۰-۶ بر حریف استرالیایی خود غلبه کرد تا برای نخستین بار به ۱/۴ نهایی یک گرند اسلم راه یابد. این بازیکن ۲۶ ساله بعد از فرناندو گونزالس در سال ۲۰۰۹ نخستین بازیکن شیلیایی است که در جمع ۸ بازیکن برتر گرند اسلم قرار می‌گیرد. کیریوس و گارین روز چهارشنبه برای نخستین بار با یک‌دیگر روبرو خواهند شد.

مرحله یک‌چهارم پایانی مسابقات ویمبلدون ۲۰۲۲ در بخش مردان

🔸 جوکوویچ – سینر
🔸 گوفن – نوری
🔸 نادال – فریتس
🔸 کیریوس – گارین

از بین تنیس‌بازان حاضر در این جمع، سه بازیکن یعنی گارین، نوری و فریتس نخستین حضورشان در یک چهارم نهایی مسابقات گرند اسلم را تجربه می‌کنند و بغیر از نادال و جوکوویچ، سایر نفرات حتی سابقه حضور در نیمه‌نهایی این مسابقات را هم ندارند. غیبت بازیکنانی مانند برتینی، مدودف و زورف در رقابت‌های این دوره باعث شده تا جوکوویچ و نادال مسیر هموارتری را برای رسیدن به فینال پیش روی خود ببینند. هرچند که در این میان نادال به نسبت جوکوویچ احتمالاً کار سخت‌تری برای راه‌یابی به دیدار پایانی خواهد داشت. او ابتدا باید تیلور فریتس یکی از آماده‌ترین بازیکنان فصل چمن را کنار بزند و در نیمه‌نهایی نیز احتمالا با کیریوس روبرو خواهد شد، بازیکنی که اولین بار در سال ۲۰۱۴ با شکست نادال در ویمبلدون نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و این بار نیز به لطف سرویس‌های پرقدرت خود می‌تواند برای بازیکن اسپانیایی دردسرساز شود.

در رقابت‌های بخش زنان، سیمونا هالپ قهرمان ویمبلدون ۲۰۱۹ با یک پیروزی برق‌آسا به یک چهارم نهایی رسید. زن شماره یک سابق تنیس جهان تنها به ۵۹ دقیقه زمان نیاز داشت تا پائولو بادوسای اسپانیایی را در دو ست متوالی با نتایج ۶-۱ و ۶-۲ در هم بکوبد و برای پنجمین بار در جمع هشت بازیکن برتر ویمبلدون قرار بگیرد. این شانزدهمین حضور هالپ در یک چهارم پایانی مسابقات گرند اسلم‌ محسوب می‌شود. 

حریف هالپ در مرحله بعدی آماندا انیسیمووا ۲۰ ساله است که او هم به راحتی و با نتایج ۶-۲ و ۶-۳ برابر هارمونی تن فرانسوی به برتری دست یافت تا برای دومین بار به ۱/۴ نهایی رقابت‌های گرند اسلم صعود کند. هارمونی تن در مرحله اول موفق به شکست سرینا ویلیامز شده بود.

در دیدار دیگر النا ریباکینا با پیروزی ۲ بر صفر (۷-۵ و ۶-۳) مقابل پترا مارتیچ کروات برای نخستین بار راهی  ۱/۴ نهایی ویمبلدون شد. این بازیکن روس که از سال ۲۰۱۸ زیر پرچم قزاقستان بازی می‌کند، بعد از یاروسلاوا شِودووا در سال ۲۰۱۶ دومین بازیکن با تابعیت این کشور است که به جمع ۸ بازیکن برتر ویمبلدون راه پیدا می‌کند.

ریباکینا در ۱/۴ نهایی باید با آیلا تاملیانوویچ دیدار کند. این تنیس‌باز استرالیایی روز گذشته به‌ رغم آنکه ست نخست را ۶-۴ الیزه کورنه واگذار کرد، به بازی بازگشت و با پیروزی ۶-۴ و ۶-۳ در دو ست بعدی برای دومین سال متوالی راهی یک‌چهارم نهایی ویمبلدون شد.

مرحله یک‌چهارم پایانی مسابقات ویمبلدون ۲۰۲۲ در بخش زنان

🔸 تاملیانوویچ – ریباکینا
🔸 هالپ – انیسیمووا
🔸 بوزکووا – جابر
🔸 ماریا – نی‌مایر

در بین بازیکنان حاضر در یک‌چهارم پایانی زنان تنها سیمونا هالپ سابقه قهرمانی در مسابقات گرند اسلم (رولان گاروس ۲۰۱۸ و ویمبلدون ۲۰۱۹) را دارد و به جز آماندا انیسیمووا که سال ۲۰۱۹ به نیمه‌نهایی رولان گاروس رسید، سایر بازیکنان حتی سابقه حضور در جمع چهار نفر برتر یک گرند اسلم را هم ندارند.

5/5 (1 رای)
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید