تنیس فا

ویمبلدون ۲۰۲۲؛ جوکوویچ یک قدم دیگر به قهرمانی نزدیک شد / حذف آلکاراس از رقابت‌ها

0

در روز موسوم به «یک‌شنبه میانی» چهره نیمی از بازیکنان راه‌یافته به مرحله ۱/۴ نهایی مشخص شد.

تنیسفا – مسابقات ویمبلدون به عنوان قدیمی‌ترین رویداد تنیس جهان سنت‌ها و رسوم خاص خود را دارد که در طول این سال‌ها با وجود برخی انتقادها کمتر پیش آمده دستخوش تغییر و تحول شوند. تا همین سال گذشته طبق یکی از رسوم دیرینه این مسابقات، در آخرین روز از هفته اول رقابت‌ها هیچ دیداری برگزار نمی‌شد و این روز به استراحت اختصاص داشت. اما این سنت منتقدان زیادی داشت چراکه باعث تراکم بیش از حد بازی‌ها در روز دوشنبه می‌شد و به همین دلیل مسئولین برگزاری ویمبلدون امسال بالاخره تصمیم گرفتند این سنت را کنار بگذارند.

به این ترتیب امسال برای اولین بار در روز موسوم به یکشنبه میانی نیمی از دیدارهای مرحله یک‌هشتم پایانی برگزار شد که در یکی از مهمترین آن‌ها، نواک جوکوویچ مدافع قهرمانی سه دوره اخیر به مصاف تیم فان رایتوون پدیده فصل چمن رفت و در چهار ست این حریف هلندی را شکست داد.

رایتوون ۲۵ ساله که در هشت مسابقه اخیرش شکست نخورده بود، مطابق انتظار در مقابل جوکوویچ نیز خوب ظاهر شد و حتی توانست یک ست هم از حریف نامدار خود بگیرد، اما تلاش‌های او برای شکست قهرمان شش دوره مسابقات کافی نبود و جوکوویچ در مجموع با حساب ۳ بر یک و نتایج ۶-۲ ۴-۶ ۶-۱ و ۶-۲ به پیروزی رسید و برای سیزدهمین بار به مرحله یک‌چهارم پایانی ویمبلدون راه یافت.

صربیناتور که تعداد پیروزی‌های متوالی خود در ویمبلدون را به عدد ۲۵ رساند، درباره این مسابقه گفت: «قبل از بازی می‌دانستم که اولین دیدارم با تیم مصاف دشواری خواهد شد. بازی او را تماشا کرده بودم. شیوه بازی‌اش مناسب زمین چمن است و او امروز این موضوع را ثابت کرد. نبرد خوبی بود، خصوصاً در دو ست اول. اما در مجموع به نظرم خیلی خوب بازی کردم و ثبات خوبی از انتهای زمین داشتم. در ست‌های سوم و چهارم بهتر توانستم سرویس‌هایش را بخوانم.»

اما حریف جوکوویچ در مرحله ۱/۴ نهایی یانیک سینر نفر سیزدهم رده‌بندی است؛ درحالیکه خیلی‌ها منتظر پیروزی آلکاراس و نبرد احتمالی او با جوکوویچ در مرحله یک‌چهارم پایانی بودند، این سینر ایتالیایی بود که در نبرد ستارگان جوان تنیس با ارائه نمایشی کم‌اشتباه حریف اسپانیایی خود را شکست داد تا برای نخستین بار در جمع هشت بازیکن برتر ویمبلدون قرار بگیرد. 

سینر در دو ست اول کم‌اشتباه ظاهر شد و با نتایج ۶-۱ و ۶-۴ به پیروزی رسید. در ست سوم اما مصاف نزدیکی را شاهد بودیم و دو بازیکن پابه‌پای هم پیش می‌رفتند تا اینکه در تایبریک این آلکاراس بود که در نبردی جذاب و پس از آنکه دو بار همتای ایتالیایی خود را در کسب امتیاز نهایی ناکام گذاشت، ۱۰ بر ۸ پیروز شد تا هم‌چنان امیدوار بماند. با این حال در ست چهارم این سینر بود که بار دیگر بازی را در اختیار گرفت و با پیروزی ۶ بر ۳ توانست در مجموع با حساب ۳ بر یک برنده این میدان شود.

این دومین ملاقات جوکوویچ ۳۵ ساله با سینر ۲۰ خواهد بود. نوله پارسال در مونته کارلو به‌راحتی سینر را شکست داد.

آخرین اخبار دنیای تنیس در اینستاگرام تنیسفا؛ کلیک کنید

در دیدار دیگر، کمرون نوری نفر دوازدهم تنیس جهان در سه ست پیاپی و با نتایج ۶-۴، ۷-۵ و ۶-۴ برابر تامی پاول آمریکایی به برتری دست یافت تا برای نخستین بار و بعنوان تنها نماینده باقی‌مانده بریتانیا در ویمبلدون راهی دور‌ ۱/۴ نهایی شود.

نوری ۲۶ ساله که تا پیش از این هرگز از دور سوم هیچ گرند اسلمی فراتر نرفته بود، روز سه‌شنبه برای صعود به نیمه‌نهایی مقابل داوید گوفن بلژیکی به میدان خواهد رفت. گوفن بلژیکی هم در دیداری نزدیک و پایاپای که ۴ ساعت و ۳۶ دقیقه به طول انجامید، با حساب ۳ بر ۲ (۷-۶ ۵-۷ ۵-۷ ۶-۴ و ۷-۵) از سد فرانسیس تیافو عبور کرد و برای دومین بار در دوران حرفه‌ای خود به جمع هشت بازیکن برتر ویمبلدون رسید.

در بخش زنان، انس جابر تونسی که حالا با حذف اشویانتک شانس اول قهرمانی به حساب می‌آید با برتری ۲-۰ مقابل الیس مرتنس بلژیکی برای دومین سال متوالی به ۱/۴ نهایی ویمبلدون راه یافت. زن شماره دو تنیس جهان با نتایج ۷-۶ و ۶-۴ بر نفر ۳۱ رده بندی غلبه کرد تا نهمین پیروزی خود در زمین چمن را به دست آورد. جابر برای راه‌یابی به نیمه‌نهایی باید روز سه‌شنبه مقابل ماری بوزکووا قرار بگیرد. بوزکووا ۲۳ ساله نیز در دو ست متوالی و با نتایج ۷-۵ و ۶-۲ مقابل کارولین گارسیا فرانسوی به برتری دست یافت تا برای نخستین بار در جمع ۸ بازیکن برتر یک گرند اسلم قرار بگیرد.

دو نماینده آلمان یعنی یوله نی‌مایر و تاتیانا ماریا نیز روز گذشته خوش درخشیدند و به‌ترتیب با غلبه بر هدر واتسون و یلنا اوستاپنکو حریف یک‌دیگر در ۱/۴ نهایی شدند. نی‌مایر ۲۲ ساله با نتایج ۶-۴ و ۶-۲ حریف بریتانیایی‌اش را پشت سر گذاشت و ماریا ۳۴ ساله که مادر دو فرزند است، در ادامه عملکرد رویایی خود در ویمبلدون در سه ست (۵-۷ ۷-۵ ۷-۵) قهرمان سابق رولان گاروس را شکست داد تا به ۱/۴ پایانی صعود کند.

رقابت‌های ویمبلدون روز دوشنبه با برگزاری دیدارهای باقی‌مانده از مرحله ۱/۸ نهایی ادامه خواهد یافت.

0/5
به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

نظر بدهید